Hlavní navigace

Vyrovnávací příspěvek v těhotenství a mateřství

Jestliže z důvodu mateřství jste převedena na jinou, hůře placenou práci, můžete dostat příspěvek, který vám pomůže rozdíl v platu překonat.

Kdo může získat příspěvek

Na vyrovnávací příspěvek v těhotenství a mateřství máte nárok v případě, že jste byla jako zaměstnankyně z důvodu těhotenství, mateřství nebo kojení převedena na jinou práci a z tohoto důvodu dosahujete bez svého zavinění nižšího příjmu než před převedením.

Jak se vyplácí

Vyrovnávací příspěvek se poskytuje zaměstnankyni do konce 9. měsíce po porodu, pokud vykonávala práci, která je těmto ženám zakázána nebo nemůže vykonávat dosavadní práci, protože ta podle lékařského posudku ohrožuje těhotenství, mateřství či kojení.

Poskytuje se za ty kalendářní dny, během kterých trvalo převedení na jinou práci.

Těhotné zaměstnankyni se vyplácí nejdéle do počátku 6. týdne před očekávaným dnem porodu.

Z důvodu mateřství se vyrovnávací příspěvek poskytuje do konce 9. měsíce po porodu a u žen, které kojí, pak po dobu kojení.

Jak se příspěvek počítá

Vyrovnávací příspěvek v těhotenství a mateřství se stanoví jako rozdíl redukovaného denního vyměřovacího základu (1. redukční hranice se započítává, stejně jako u mateřské, ze 100 %) zjištěného ke dni převedení zaměstnankyně na jinou práci a průměru jejích započitatelných příjmů připadajících na jeden kalendářní den v jednotlivých kalendářních měsících po tomto převedení. 

Těhotné zaměstnankyni se vyplácí nejdéle do počátku šestého týdne před očekávaným dnem porodu, z důvodu mateřství se vyrovnávací příspěvek poskytuje do konce 9. měsíce po porodu a u žen, které kojí, pak po dobu kojení. 

Vzhledem k charakteru vykonávané činnosti nemají některé skupiny zaměstnankyň na tento příspěvek nárok. Například ty, které mají pracovní poměr splňující definici zaměstnání malého rozsahu.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).