Pokud jste OSVČ, máte zpravidla dvě možnosti, jak při zpracování daňového přiznání uplatnit výdaje z podnikání. Buď můžete vést klasickou evidenci, kdy od svých příjmů odečítáte reálné výdaje, anebo můžete uplatnit takzvané paušální výdaje. Ty mají výhodu menšího byrokratického zatížení, ale zároveň se nemusí každému vyplatit. V čem spočívají?
Už od roku 2005 se osoby samostatně výdělečně činné (OSVČ) mohou rozhodnout, jakým způsobem budou při daňovém přiznání uplatňovat výdaje související s podnikáním. Zda si povedou standardní daňovou evidenci, která mimo jiné spočívá v pečlivém uchovávání veškerých účtenek a faktur, anebo se rozhodnou pro takzvané paušální výdaje neboli výdaje procentem. Ty mají na rozdíl od reálných výdajů výhodu minimálního byrokratického zatížení.
Výdaje paušálem představují formu výdajů, která spočívá v odečtení fixní procentuální části od reálných ročních příjmů, přičemž paušál lze uplatnit do příjmů ve výši dvou milionů korun. Tato varianta má velkou výhodu v tom, že OSVČ nemusejí zpravidla evidovat účtenky ani faktury. Výdajové paušály navíc zahrnují veškeré výdaje včetně mezd a odpisů majetku.
Výše paušálních výdajů se odvíjí od druhu živnostenského podnikání. Jinými slovy, výdaje vypočteme procentem z příjmů podle toho, o jakou oblast podnikání se jedná. Odečítá se:
Překročení limitních částek, které jsou u jednotlivých procentuálních výdajů uvedeny, neznamená, že paušální výdaje nemůžete využít. Značí pouze stanovení maximální výše výdajů, které lze touto metodou odečíst. V případě, že by výdaje procenty překročily stanovenou částku, například když by 60 % výdajů představovalo 1 300 000 Kč, uplatňuje se pouze vrchní stanovená hranice, tedy oněch 1 200 000 Kč. Základ daně z příjmů pak tvoří rozdíl mezi reálnými příjmy a maximem procentuálních výdajů.
Výhodou je, že pokud vaše skutečné výdaje nedosahují procentuálního limitu, na daních ušetříte. Typicky se tak děje u kreativních profesí, které nemají příliš velké výdaje. V opačném případě, pokud budou vaše skutečné výdaje vyšší, budete zbytečně více danit. Případný přechod na výdajové paušály je tedy třeba předem dobře zvážit. To samé platí i naopak.
Pokud jako OSVČ uplatníte v daňovém přiznání k dani z příjmů výdajový paušál, můžet využít slevu na vyživovanou manželku či manžela ani slevu na dítě.
Co se týče paušálních výdajů podle specifických odvětví podnikání, rozlišují se takto:
To, co je pro jednoho podnikatele výhodné, může jinému zapříčinit ztrátu. Jinými slovy, k tomu, zda jsou pro vás paušální výdaje výhodné, či nikoli, musíte dospět na základě svého podnikání. V první řadě je vhodné poctivě evidovat veškeré doklady, abyste později dovedli posoudit, zda se vám více vyplatí odečíst skutečné výdaje, anebo ty formou procent.
Obecně se paušální výdaje doporučují uplatňovat v případě, kdy jsou vaše skutečné výdaje nižší než ty paušální anebo jsou vaše reálné příjmy vyšší, ale nestojí vám to za náročnou administrativu. Skutečné výdaje jsou zpravidla výhodnější v momentě, kdy znatelně přesahují onu procentuální hranici.
Pojďme si to ukázat na příkladu.
Příklad 1: Anna Nováková se živí jako programátorka na volné noze, její výdaje tedy nejsou vysoké. Za loňský rok se jednalo o 150 tisíc korun. Příjmy oproti tomu vyšplhaly na 700 000 tisíc korun. Vzhledem k tomu, že podniká ve volné živnosti, může uplatnit výdajový paušál ve výši 60 %. Z toho plyne, že její procentuální výdaje se budou rovnat 420 tisíc korun (700 000 × 60 %). Jednoznačně se jí tedy vyplatí uplatnit výdaje paušálem, díky kterým bude mít nižší daňový základ.
Příklad 2: Jan Veselý se živí jako zemědělec. Jeho výdaje jsou vysoké, za loňský rok činily 1 700 000 Kč. Příjmy se oproti tomu vyšplhaly na 2 500 000 Kč. Vzhledem k tomu, že pan Veselý podniká ve volné zemědělské živnosti, smí uplatnit procentuální výdaje ve výši 80 %, tedy 2 000 0000 Kč. Do daňového přiznání však může uvést pouze výdaje ve výši 1 600 000 Kč, to znamená, že by danil příjem ve výši 900 000 Kč (2 500 000 – 1 600 000). V tomto případě by se panu Veselému tedy více vyplatilo využití reálných výdajů. Po jejich odečtení (2 500 000 – 1 700 000) by totiž danil částku 800 000 Kč.
Daňové přiznání paušálem uděláte pohodlně s pomocí interaktivní šablony pro MS Excel. Stáhněte si ji zdarma.