Daňové přiznání online

Vyplňování daňového přiznání znamená pro mnoho živnostníků starosti a práci navíc, přičemž někteří musí navíc využívat služeb účetních. Naštěstí si lze alespoň ušetřit cestu na úřad a podat přiznání k dani z příjmů elektronickou cestou. Vyjma datové schránky je dnes velice populární Identita občana nebo bankovní identita, díky kterým může komunikovat s úřady na dálku prakticky každý.

Pro osoby samostatně výdělečně činné (OSVČ) je podávání daňového přiznání elektronickou cestou povinné od chvíle, kdy jim začne fungovat datová schránka. A jelikož stát letos přistoupil k automatickému zřizování datových schránek všem OSVČ (mezi lednem a březnem), týká se tato změna všech živnostníků.

Paradoxně k tomu ale nemusí využívat zmiňovanou datovou schránku, ale i jiné cesty elektronického podání – portál MOJE daně nebo e-mail s elektronickým podpisem.

Jak podat daňové přiznání online

K podání přiznání k dani z příjmů lze tedy využít tři různé cesty:

Podávání přes portál finančního úřadu je nejrychlejší a nejjednodušší. Elektronický formulář zde vyplňujete, ukládáte a odesíláte buď v aplikaci EPO (Elektronická podání pro Finanční správu), nebo pomocí modernizované Daňové informační schránky (DIS+).

Systém vás sám upozorní na případné chyby nebo nevyplněná políčka. Pokud nechcete elektronický formulář vyplňovat přímo na stránkách finančního úřadu, můžete ho již předvyplněný nahrát ve formátu XML (to znamená, že půjde o soubor s příponou .xml).

MOJE daně krok za krokem

  • Přihlaste se v sekci Online finanční úřad (prostřednictvím Identity občana, datové schránky, bankovní identity, MojeID nebo eObčanky),
  • v sekci Elektronická podání pro Finanční správu klikněte na formulář Daň z příjmů fyzických osob,
  • klikněte na Vyplnit z průvodce a dejte se do vyplňování,
  • pro nahrání příloh klikněte na kolonku Ostatní a vyberte Přílohy a podpisová doložka,
  • poté klikněte na Možnosti ukončení a vyplněné daňové přiznání odešlete.

Než hotové přiznání odešlete, nezapomeňte ještě na kontrolu. Stačí kliknout na Protokol chyb a systém vás na případné chyby a nevyplněné informace upozorní sám. Po odeslání si můžete opis daňového přiznání stáhnout k sobě do počítače ve formátu PDF. Vypadá prakticky stejně jako klasický růžový formulář.

Praktické je, že si můžete rozpracované daňové přiznání kdykoliv uložit a k formuláři se vrátit později. Uložíte ho buď do profilu DiS+, nebo si ho ve formátu XML stáhnete k sobě do počítače.

Daňové přiznání online: formulář

Vhodný daňový formulář, který po vyplnění nahrajete do systému MOJE daně (nebo odešlete datovkou či e-mailem), si můžete stáhnout i na našich stránkách. Mějte na paměti, že k elektronickému podání není možné použít standardní formuláře v Excelu nebo PDF formátu. Jedinou přípustnou formou je XML (například formulář v Excelu s exportem do XML).

Daňové přiznání online: přílohy

Trochu jiná situace panuje u příloh, kde máte při volbě formátů větší svobodu. Většinu příloh lze vyfocené či naskenované odeslat ve formátech DOC, XLS, JPG či PDF. Dejte si ale pozor na velikost souboru, neboť jedna příloha nemůže být větší než 4 MB.

Výjimku představují některé přílohy, u kterých musíte dodržet přesně zadanou strukturu a formát XML:

  • vybrané údaje z Výkazu zisku a ztráty (druhové/účelové členění) a z Rozvahy pro podnikatele (vyhláška č. 500/2002 Sb.),
  • vybrané údaje z Výkazu zisku a ztráty, z Rozvahy a z Přehledu o změnách vlastního kapitálu pro banky a jiné finanční instituce (vyhláška č. 501/2002 Sb.),
  • vybrané údaje z Výkazu zisku a ztráty a z Rozvahy pro pojišťovny (vyhláška č. 502/2002 Sb.),
  • vybrané údaje z Výkazu zisku a ztráty, z Rozvahy, z Přehledu o změnách vlastního kapitálu a z Přehledu o peněžních tocích pro zdravotní pojišťovny (vyhláška č. 503/2002 Sb.),
  • vybrané údaje z Výkazu zisku a ztráty a z Rozvahy pro účetní jednotky, u kterých hlavním předmětem činnosti není podnikání (vyhláška č. 504/2002 Sb.).

Do kdy podat daňové přiznání 2022 online

Přiznání k dani z příjmů online musí být podáno nejpozději:

  • do 2. května 2023, pokud ho daňový poplatník podává sám,
  • do 3. července 2023, pokud ho za poplatníka podává daňový poradce nebo má poplatník povinný audit.
Jak se podává online daňové přiznání?
Pro podání elektronického daňového přiznání můžete využít buď finanční portál MOJE daně, datovou schránku nebo e-mail s elektronickým podpisem. Na stránkách finanční správy můžete do formuláře psát rovnou, do datové schránky nebo e-mailu musíte nahrát vhodný formulář ve formátu XML. Přílohy k daňovému přiznání lze odeslat v různých formátech, jen některé musí být XML.
Je daňové přiznání online zdarma?
Ano, elektronické podání není nijak zpoplatněné. Zdarma si můžete stáhnout i vhodné online formuláře.
Do kdy podat daňové přiznání online?
Poslední termín pro podání daňového přiznání zpracovaného daňovým poradcem (nebo v případě povinného auditu) je do 3. července 2023. Ostatní daňová přiznání musela být podána elektronickou cestou nejpozději do 2. května 2023.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).