Hlavní navigace

Sleva na poplatníka

Každý člověk, který sám podává daňové přiznání, má nárok na daňovou úlevu označovanou jako základní sleva na poplatníka. To samé pak samozřejmě platí i pro osoby, za které vyřizuje daňové přiznání jejich zaměstnavatel či daňový poradce. Kdy lze uplatnit slevu na poplatníka, o jakou částku se jedná a jaké další úlevy na daních existují?

Co je sleva na poplatníka?

V souvislosti s výpočtem daně z příjmů a podáváním daňového přiznání se lidé často ptají, kdo má nárok na slevu na poplatníka a jak tato sleva vlastně funguje. Jedná se o základní daňovou slevu, kterou může uplatnit každý poplatník daně z příjmů, tedy každá osoba, jež má vlastní zdanitelné příjmy.

Nárok tedy vzniká všem zaměstnancům, ale sleva na dani na poplatníka platí i pro OSVČ a mohou ji uplatnit také pracující studenti, ženy na mateřské dovolené, které si přivydělávají, nebo třeba pracující důchodci. Je přitom úplně jedno, zda si člověk vydělával v průběhu celého roku, nebo měl příjem pouze během několika kalendářních měsíců. Daňová sleva na poplatníka se vždy uplatní v celém rozsahu.

Kolik je sleva na poplatníka?

Pokud jde o to, v jaké výši se dá toto daňové zvýhodnění uplatnit, je nutné rozlišit, zda jde o měsíční slevu na poplatníka, nebo hovoříme o roční slevě na poplatníka. Každý poplatník má nárok na slevu 30 840 Kč ročně. Je pak ale pouze na něm, jestli ji bude chtít využít jednorázově v celé výši, nebo naopak částečně každý kalendářní měsíc.

Zaměstnanci obvykle uplatňují slevu na poplatníka měsíčně, a to ve výši 2570 Kč, díky čemuž je jim vyplácena vyšší čistá mzda. To většinou platí i pro pracovní dohody, kam patří dohoda o provedení práce (DPP) a dohoda o pracovní činnosti (DPČ). Živnostníci naopak uplatnění slevy na dani využívají až v daňovém přiznání, čímž se sníží roční vypočtená daň z příjmů.

Jak uplatnit slevu na poplatníka?

Slevu na dani na poplatníka je možné uplatnit několika různými způsoby. Prvním z nich je uplatnění slevy v daňovém přiznání k dani z příjmů. Jako zaměstnanec to pak můžete provést prostřednictvím zaměstnavatele v ročním zúčtování daně, či měsíčně při výplatě mzdy, a to na základě podepsaného formuláře, který se nazývá Prohlášení poplatníka daně z příjmů fyzických osob ze závislé činnosti.

Jestliže pracujete současně u více zaměstnavatelů, měli byste vědět, že Prohlášení poplatníka můžete podepsat pouze u jednoho z nich. To se vyplatí udělat v zaměstnání, kde vám vychází vyšší hrubá mzda.

Vrácení slevy na poplatníka

Ať už podnikáte, patříte mezi zaměstnance či pracujete na dohodu, může se stát, že vám vyjde nulová daň z příjmů, nebo vám dokonce vznikne nárok na vrácení daně. Pracujete-li na živnost, přeplatek na dani se vám vrátí měsíc po odevzdání daňového přiznání. Pokud se řadíte mezi zaměstnance, kteří požádali svého zaměstnavatele o roční zúčtování daně, přeplatek vám přijde na účet společně s výplatou zhruba do měsíce a půl.

Další slevy na dani za rok 2023

Samotnou vypočtenou výši daně je možné snížit prostřednictvím odčitatelných položek a daňových slev, které se někdy označují také jako úlevy na daních. Sem kromě slevy na poplatníka patří:

Kdo má nárok na slevu na poplatníka?
Sleva na poplatníka představuje základní daňovou slevu, kterou může uplatnit každý člověk se zdanitelnými příjmy, tedy každý poplatník daně z příjmů. Nárok vzniká všem zaměstnancům a OSVČ, ale také pracujícím studentům, důchodcům a ženám na mateřské dovolené.
Kolik je sleva na poplatníka?
Každý poplatník daně z příjmů má v současné době nárok na roční slevu, která činí 30 840 Kč. Zaměstnanci pak obvykle uplatňují slevu na poplatníka měsíčně, a to konkrétně ve výši 2570 Kč.
Jak můžete uplatnit slevu na poplatníka?
Sleva na poplatníka se dá uplatnit v daňovém přiznání k dani z příjmů. Zaměstnanci to pak mohou provést prostřednictvím jejich zaměstnavatele při ročním zúčtování daně, nebo měsíčně při výplatě mzdy, a to na základě podepsaného formuláře s názvem Prohlášení poplatníka daně z příjmů fyzických osob ze závislé činnosti.
Jak je to s vrácením slevy na poplatníka?
Ať už vaše zdanitelné příjmy plynou ze závislé činnosti, nebo patříte mezi podnikatele, může se stát, že vám vyjde nulová daň z příjmů, a někomu pak dokonce může vzniknout nárok na vrácení daně. Živnostníkům se takový přeplatek vrátí měsíc po odevzdání daňového přiznání, zaměstnancům, kteří požádali zaměstnavatele o roční zúčtování daně, přijde na účet spolu s výplatou zhruba do měsíce a půl.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).