Hlavní navigace

Minimální platba na nemocenské pojištění

Sazba pojistného na nemocenské pojištění OSVČ se počítá z minimálního vyměřovacího základu. Samotná sazba činí 2,10 % a minimální platba na nemocenské pojištění OSVČ je 126 Kč měsíčně.

Minimální měsíční vyměřovací základ pro nemocenské je 6000 Kč.

Měsíční základ určený zálohou na nemocenské pojištění nemůže být vyšší než měsíční vyměřovací základ, ze kterého by měla být v tomto měsíci uhrazena záloha na důchodovém pojištění. Pokud tedy zaplatíte na záloze u nemocenského pojištění více než odpovídá záloze na důchodové pojištění, bude rozdíl považován za přeplatek.

Příklad: Pokud tedy budete chtít platit na nemocenské pojištění více, můžete tak učinit, jen pokud si navýšíte měsíční vyměřovací základ i pro zálohu na důchodové pojištění nad hranici minima, které vyplývá z výše daňového základu dosaženého v předchozím roce. 

Maximální platba

Maximální měsíční základ pro pojistné na nemocenské pojištění nemůže být vyšší než 1/12 maximálního (ročního) vyměřovacího základu pro důchodové pojištění – pro rok 2020 stanoveného na částku 130 796 (ročně tedy 1 569 552 Kč). Tj. maximální výše pojistného je 2746 Kč měsíčně.

Nelze-li určit maximální měsíční základ nemocenského pojištění z naposledy podaného přehledu o příjmech a výdajích, rovná se tento polovině průměrné mzdy platné pro daný kalendářní rok. V roce 2020 je to částka 17417,50 Kč a platba pojistného stanovená sazbou 2,30 % tak je 400 Kč měsíčně.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).