Hlavní navigace

Úvěrová a hypoteční kalkulačka 2024 - výpočet splátky hypotéky

Chcete-li si vzít hypotéku, je dobré vědět, jaké měsíční splátky vás v budoucnu čekají. Přesný výpočet splátky úvěru samozřejmě záleží na mnoha specifických faktorech, které mohou její výslednou výši ovlivnit. Naše online hypoteční kalkulačka vám však pomůže přiblížit se částce, kterou byste platili ve skutečnosti.

Jak na to? Naše kalkulačka hypotéky je velice jednoduchá a přehledná. Stačí zadat pouze tři základní údaje, kam patří celková výše úvěru, úroková sazba nabízená věřitelem a doba, po kterou budete hypotéku splácet. Jakmile všechna tato políčka vyplníte, klikněte na tlačítko „Spočítat“ a brzy se dozvíte, jaká bude výše měsíčních splátek ve vašem případě.

nápověda
Zadejte částku, kterou si chcete půjčit.
nápověda
Zadejte roční úrokovou sazbu, kterou vám věřitel nabízí.
nápověda
Napište čísly, kolik let chcete úvěr splácet.

Hypoteční úvěr

Spousta mladých i starších lidí si v dnešní době touží splnit sen o vlastním bydlení, ale jejich finanční možnosti na to zkrátka a jednoduše nestačí. Z toho důvodu se musí poohlédnout po jiném způsobu financování jejich vysněného domu, bytu či stavebního pozemku, přičemž mezi nejčastější řešení patří hypoteční úvěr.

Jako hypotéka se označuje půjčka, kterou žadateli poskytuje banka na základě zástavy nemovitosti. Touto zástavou může být právě nemovitost, k jejímuž financování je úvěr určený, ale také zcela jiná nemovitost, která nemá s úvěrem nic společného.

Hlavním důvodem, proč lidé o hypotéku žádají, bývá nákup či výstavba nemovitosti. Sjednání úvěru však může sloužit také ke zcela jiným účelům, jako je například:

 • financování nástavby, vestavby či přístavby,
 • financování rekonstrukce či modernizace nemovitosti,
 • zakoupení družstevního podílu, úhrada členského podílu,
 • zakoupení podílu nemovitostí z důvodu vypořádání spoluvlastnických a dědických podílů nebo společného jmění manželů,
 • refinancování hypotéky,
 • konsolidace neúčelových a účelových půjček.

Poskytováním hypotečních úvěrů se dnes zabývají především banky, kde mají jejich zprostředkování na starost finanční poradci a hypoteční makléři. Pro Českou republiku platí, že o hypotéku mohou žádat jak fyzické, tak i právnické osoby, a to na základě zástavy nemovitosti na území ČR. Zároveň si mohou vybrat, zda půjde o hypotéku účelovou či neúčelovou.

Americká hypotéka

Stejně jako běžný spotřebitelský úvěr můžete i americkou hypotéku použít prakticky na cokoliv. Jde o neúčelový hypoteční úvěr zajištěný zástavním právem k nemovitosti, který vás nijak výrazně neomezuje v tom, co si za peníze pořídíte. Kromě financování nemovitostí je tak možné americkou hypotéku využít také pro nákup automobilu či zaplacení cesty kolem světa.

V případě účelových úvěrů, kde banky vědí, k čemu financování slouží (bydlení), se obvykle dočkáte lepších podmínek než u neúčelových úvěrů. Ty mívají například vyšší úrokové sazby a maximální výše půjčky bývá často omezená bez ohledu na hodnotu nemovitosti.

Nebankovní hypotéka

Když se lidé snaží přijít na to, jaká je nejlepší hypotéka, kalkulačka určená pro srovnání úvěrů v jednotlivých bankách je může nepříjemně zaskočit. Často se totiž stává, že na klasický úvěr nedosáhnou nebo nesplňují podmínky hypotéky. Pokud je to i váš případ, můžete zvolit alternativní řešení v podobě nebankovní hypotéky. Musíte nicméně počítat s vyšší úrokovou sazbou, s dalšími poplatky za sjednání hypotéky, ale i s rizikem, že v případě neplacení můžete o nemovitost snadno přijít.

Další typy hypotečních úvěrů:

 • hypotéka bez dokládání příjmů,
 • hypotéka s neúčelovou částí,
 • hypotéka na pronájem,
 • předhypoteční úvěr,
 • hypoteční kontokorent,
 • kombinovaná hypotéka.

Výše úvěru a doba splatnosti

Ať už vás zajímá hypotéka na dům, hypotéka na byt nebo jiný typ hypotečního úvěru, jistě přemýšlíte také o tom, jak vysoký úvěr si můžete vzít a jak dlouho budete půjčené peníze vlastně splácet. Maximální výše hypotéky se v případě jednotlivých bankovních institucí liší, přičemž se u jednotlivých žadatelů posuzuje zejména schopnost vybranou hypotéku splácet. Musíte tedy prokázat, že jsou vaše příjmy dostatečné a měli byste mít také dobrou platební historii.

Pokud jde o splatnost hypotečního úvěru, ta se většinou pohybuje v rozmezí od 5 do 30 let. Zároveň platí, že čím delší dobu splatnosti si pak vyberete, tím nižší budou vaše splátky. Existuje také možnost sjednat si hypotéku s prodlouženou dobou splatnosti (na 40 let), což se ale samozřejmě pojí s určitými podmínkami.

Kalkulačka splátek

Pro výpočet hypotéky je zásadní také výška měsíčních splátek, které musí žadatel o úvěr pravidelně odvádět. Ty se mohou pro jednotlivé klienty lišit a podle způsobu jejich výpočtu se označují jako:

 • Splátky anuitní – jejich výše se během trvání úvěru nemění (nejčastěji využívaný typ).
 • Splátky progresivní – klient nejprve platí nižší měsíční splátky, postupně se však zvyšují.
 • Splátky degresivní – klient nejprve platí vyšší měsíční splátky, postupně se však snižují.

Když si chcete spočítat hypotéku, důležitý je také výpočet úroků. Ty jsou dané úrokovou sazbou, která udává, jakou finanční odměnu banka či věřitel za vypůjčení peněz požaduje. Právě z toho důvodu by se vám mohla hodit naše hypoteční a úvěrová kalkulačka, která provádí nejen výpočet splátky hypotéky, ale prozradí vám i celkovou částku, kterou společně s úroky nakonec zaplatíte.

Hypotéky 2024

Na rozdíl od toho, jak vypadala hypotéka 2019, nastaly v roce 2020 pro žadatele o úvěr významné změny. Bankovní rada České národní banky zmírnila doporučení pro posuzování nových hypoték a zvýšila limit ukazatele LTV, který označuje výši hypotéky v poměru k hodnotě zastavované nemovitosti, z 80 % na 90 %. 

Od dubna 2022 ČNB tento ukazatel snížila z 90 % zpět na 80 %, ale pro žadatele mladší 36 let zůstal na 90 %. Aktuální doporučený limit ukazatele DSTI, jenž vyjadřuje poměr celkové dluhové služby (měsíční splátka veškerých úvěrů) a čistého měsíčního příjmu žadatele o hypotéku, činí 40 %. Pokud jde o limit ukazatele DTI, ten byl do konce roku stanoven na 8,5 a 9,5 pro žadatele mladší 36 let. V roce 2024 jej však ČNB deaktivovala.

Chcete si také pořídit vlastní bydlení a rádi byste věděli, jaká nejlevnější hypotéka je momentálně dostupná? Podívejte se na naši tabulku srovnání hypoték, kde najdete obecné porovnání celkových sazeb jednotlivých úvěrů.

Co je hypoteční úvěr?
Jako hypoteční úvěr (hypotéka) se označuje půjčka, kterou vám banka poskytne na základě zástavy nemovitosti. Tou může být nemovitost, která s úvěrem vůbec nesouvisí, ale klidně i nemovitost, k jejímuž financování bude úvěr sloužit.
Kdo si může hypotéku sjednat?
V České republice může o hypotéku zažádat fyzická i právnická osoba, přičemž je možné vybírat mezi hypotékou účelovou a hypotékou neúčelovou.
K čemu hypotéka slouží?
Hlavním důvodem, proč lidé žádají o hypotéku, bývá nákup či výstavba nemovitosti. Sjednat úvěr si však můžete také pro financování nástavby, vestavby či přístavby, pro financování rekonstrukce nebo modernizace nemovitosti, pro zakoupení družstevního podílu, pro refinancování hypotéky nebo třeba pro konsolidaci neúčelových a účelových půjček.
Jaké druhy splátek rozlišujeme?
Podle způsobu, jak se počítají, můžeme rozlišit tři různé druhy splátek. Prvním z nich jsou anuitní splátky, jejichž výše se během trvání úvěru nemění. Dále pak existují splátky progresivní, což znamená, že klient nejprve platí méně a suma postupem času narůstá, či splátky degresivní, které fungují opačně.
Jak funguje úvěrová kalkulačka?
Výpočet splátky hypotéky je velice jednoduchý. Kalkulačka půjčky zohledňuje tři základní údaje, a to konkrétně celkovou výši úvěru, úrokovou sazbu nabízenou věřitelem a dobu, po kterou se chystáte vaši hypotéku splácet. Po zadání těchto informací stačí už jen kliknout na tlačítko "Spočítat" a dozvíte se nejen to, jaká bude vaše měsíční splátka, ale i kolik v rámci dané hypotéky celkově zaplatíte.   
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).