Chcete-li si vzít hypotéku, je dobré vědět, jaké měsíční splátky vás v budoucnu čekají. Přesný výpočet splátky úvěru samozřejmě záleží na mnoha specifických faktorech, které mohou její výslednou výši ovlivnit. Naše online hypoteční kalkulačka vám však pomůže přiblížit se částce, kterou byste platili ve skutečnosti.
Jak na to? Naše kalkulačka hypotéky je velice jednoduchá a přehledná. Stačí zadat pouze tři základní údaje, kam patří celková výše úvěru, úroková sazba nabízená věřitelem a doba, po kterou budete hypotéku splácet. Jakmile všechna tato políčka vyplníte, klikněte na tlačítko „Spočítat“ a brzy se dozvíte, jaká bude výše měsíčních splátek ve vašem případě.
Spousta mladých i starších lidí si v dnešní době touží splnit sen o vlastním bydlení, ale jejich finanční možnosti na to zkrátka a jednoduše nestačí. Z toho důvodu se musí poohlédnout po jiném způsobu financování jejich vysněného domu, bytu či stavebního pozemku, přičemž mezi nejčastější řešení patří hypoteční úvěr.
Jako hypotéka se označuje půjčka, kterou žadateli poskytuje banka na základě zástavy nemovitosti. Touto zástavou může být právě nemovitost, k jejímuž financování je úvěr určený, ale také zcela jiná nemovitost, která nemá s úvěrem nic společného.
Hlavním důvodem, proč lidé o hypotéku žádají, bývá nákup či výstavba nemovitosti. Sjednání úvěru však může sloužit také ke zcela jiným účelům, jako je například:
Poskytováním hypotečních úvěrů se dnes zabývají především banky, kde mají jejich zprostředkování na starost finanční poradci a hypoteční makléři. Pro Českou republiku platí, že o hypotéku mohou žádat jak fyzické, tak i právnické osoby, a to na základě zástavy nemovitosti na území ČR. Zároveň si mohou vybrat, zda půjde o hypotéku účelovou či neúčelovou.
Stejně jako běžný spotřebitelský úvěr můžete i americkou hypotéku použít prakticky na cokoliv. Jde o neúčelový hypoteční úvěr zajištěný zástavním právem k nemovitosti, který vás nijak výrazně neomezuje v tom, co si za peníze pořídíte. Kromě financování nemovitostí je tak možné americkou hypotéku využít také pro nákup automobilu či zaplacení cesty kolem světa.
V případě účelových úvěrů, kde banky vědí, k čemu financování slouží (bydlení), se obvykle dočkáte lepších podmínek než u neúčelových úvěrů. Ty mívají například vyšší úrokové sazby a maximální výše půjčky bývá často omezená bez ohledu na hodnotu nemovitosti.
Jelikož klasická hypotéka bývá pro mladé žadatele často nedosažitelná, existuje také státní půjčka, která by vám měla usnadnit cestu k vlastnímu bydlení. Čerpání tohoto úvěru se ale samozřejmě pojí s několika podmínkami. O zvýhodněnou hypotéku tak mohou žádat pouze manželé a registrovaní partneři nebo také nesezdané páry či osoby, které pečují o dítě mladší 15 let.
Jako žadatel nesmíte být nájemcem družstevního bytu a zároveň nesmíte vlastnit žádné nemovitosti, které slouží k bydlení. Věkový limit, který musíte splňovat vy nebo váš partner, pak činí 36 let a částka, kterou vám stát může zapůjčit, je také omezená. Pokud tedy toužíte po vlastním domě, můžete požádat maximálně o 3,5 milionu korun, zatímco v případě bytu se dočkáte nanejvýš 3 milionů korun. Úrok činí 2,49 % a půjčené peníze pak musíte splatit nejpozději do 30 let.
Když se lidé snaží přijít na to, jaká je nejlepší hypotéka, kalkulačka určená pro srovnání úvěrů v jednotlivých bankách je může nepříjemně zaskočit. Často se totiž stává, že na klasický úvěr nedosáhnou nebo nesplňují podmínky hypotéky. Pokud je to i váš případ, můžete zvolit alternativní řešení v podobě nebankovní hypotéky. Musíte nicméně počítat s vyšší úrokovou sazbou, s dalšími poplatky za sjednání hypotéky, ale i s rizikem, že v případě neplacení můžete o nemovitost snadno přijít.
Ať už vás zajímá hypotéka na dům, hypotéka na byt nebo jiný typ hypotečního úvěru, jistě přemýšlíte také o tom, jak vysoký úvěr si můžete vzít a jak dlouho budete půjčené peníze vlastně splácet. Maximální výše hypotéky se v případě jednotlivých bankovních institucí liší, přičemž se u jednotlivých žadatelů posuzuje zejména schopnost vybranou hypotéku splácet. Musíte tedy prokázat, že jsou vaše příjmy dostatečné a měli byste mít také dobrou platební historii.
Pokud jde o splatnost hypotečního úvěru, ta se většinou pohybuje v rozmezí od 5 do 30 let. Zároveň platí, že čím delší dobu splatnosti si pak vyberete, tím nižší budou vaše splátky. Existuje také možnost sjednat si hypotéku s prodlouženou dobou splatnosti (na 40 let), což se ale samozřejmě pojí s určitými podmínkami.
Pro výpočet hypotéky je zásadní také výška měsíčních splátek, které musí žadatel o úvěr pravidelně odvádět. Ty se mohou pro jednotlivé klienty lišit a podle způsobu jejich výpočtu se označují jako:
Když si chcete spočítat hypotéku, důležitý je také výpočet úroků. Ty jsou dané úrokovou sazbou, která udává, jakou finanční odměnu banka či věřitel za vypůjčení peněz požaduje. Právě z toho důvodu by se vám mohla hodit naše hypoteční a úvěrová kalkulačka, která provádí nejen výpočet splátky hypotéky, ale prozradí vám i celkovou částku, kterou společně s úroky nakonec zaplatíte.
Na rozdíl od toho, jak vypadala hypotéka 2019, nastaly v roce 2020 pro žadatele o úvěr významné změny. Bankovní rada České národní banky zmírnila doporučení pro posuzování nových hypoték a zvýšila limit ukazatele LTV, který označuje výši hypotéky v poměru k hodnotě zastavované nemovitosti, z 80 % na 90 %. To se pak promítlo i do roku 2021.
Od dubna 2022 ČNB tento ukazatel snížila z 90 % zpět na 80 %, ale pro žadatele mladší 36 let zůstal na 90 %. Doporučený limit ukazatele DSTI, jenž vyjadřuje poměr celkové dluhové služby (měsíční splátka veškerých úvěrů) a čistého měsíčního příjmu žadatele o hypotéku, v dubnu 2022 klesl na 45 %, zatímco u mladých do 36 let představuje 50 %. Pokud jde o limit ukazatele DTI, zde se jedná o 8,5 a 9,5 pro žadatele mladší 36 let.
Chcete si také pořídit vlastní bydlení a rádi byste věděli, jaká nejlevnější hypotéka je momentálně dostupná? Podívejte se na naši tabulku srovnání hypoték, kde najdete obecné porovnání celkových sazeb jednotlivých úvěrů.