Hlavní navigace

Jak začít investovat?

Při investování do českých akcií můžete využít služeb dvou českých burz, Pražské burzy a RM-SYSTÉMu. Pokud od investování vyžadujete více a český trh je vám malý, musíte se poohlédnout po zahraničních akciích. Kvůli tomu však do ciziny jezdit nemusíte, na zahraničních trzích běžně obchodnují i čeští obchodníci s cennými papíry.

Kde se s akciemi obchoduje?

Se zahraničními akciemi se obchoduje na zahraničních burzách, k nim se v dnešní době připojujete elektronicky prostřednictvím svého licencovaného obchodníka. S vybranými zahraničními akciemi se obchoduje i v České republice.

Kdo může na zahraniční burze uzavírat obchody?

K uzavírání burzovních obchodů jsou oprávněni pouze členové tamní burzy. Čeští obchodníci jsou buď přímými členy burzy, anebo na zahraniční burze obchodují s pomocí partnera.

Naučíme vás obchodovat s akciemi

Jak začít investovat

Dříve, než se rozhodnete pro konkrétní investici, měli byste zvážit všechna pro a proti s investováním spojená. Rozmyslet se, v jakém časovém horizontu plánujete investovat, co od dané investice očekáváte a jaká rizika jste ochotni podstoupit a akceptovat.

Různé formy investic a jejich (ne)výhody

Pod pojmem investice si každý z nás vybaví něco jiného. Ať už se jedná o nemovitost, vklad v bance, akcii, dluhopis nebo podílový fond, všechny v sobě nesou jistá rizika, výhody i nevýhody. Proto je vhodné se na každou investici podívat z několika úhlů pohledu.

Při investování musíte ovládnout svoje emoce

Čich na investice ještě nemusí znamenat vysoké zisky. Pokud neukočírujete své emoce, můžete při investování více ztratit než vydělat.

Obchodování na burze vyžaduje přípravu

Obchodování na akciovém  trhu je velice jednoduché, pokud máme na mysli samotnou transakci nákup – prodej. Je ale nutné pracovat s vývojem na trhu a v širším spektru posuzovat, jaké jsou varovné signály poklesu, nebo naopak vnímat informace předznamenávající vzestup jednotlivých hodnot. 

Investovat lze i s málem

Každý investor by měl před konečným rozhodnutím o konkrétním typu investice zvážit celou řadu parametrů. Na trhu lze v současné době koupit téměř jakýkoliv druh investice od konkrétní akcie, dluhopisu nebo podílového fondu až po různé typy vysoce odborných investičních nástrojů.

Celý seriál: Začínáme investovat

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).