Hlavní navigace

Jak založit účet v zahraničí?

Mít platební účet jen v České republice, anebo si založit účet v cizině? Co k tomu potřebujete a vyplatí se to?

Pokud potřebujete jen cizoměnový účet a sem tam z něj poslat platbu, zahraniční účet se vám finančně nevyplatí, přestože na první pohled bude mít nižší poplatky. Počítat ale musíte i s časem a náklady na jeho otevření a případnou správu, pokud budete muset někdy na pobočku.

Chcete-li však mít účet v cizině z principu, máme pro vás tipy, jak na to. Tipy postupně doplňujeme o další zkušenosti.

Otevření účtu v cizině

  • Platný český pas.
  • Mohou chtít druhý doklad (řidičský průkaz, v rámci EU i občanskáý průkaz).
  • Někde vyžadována místní kontaktní adresa.
  • Ověřte si, že banka umí posílat autorizační a informační SMS na české mobilní číslo, stále to není standard.

Slovensko

Otevření platebního účtu na Slovensku patří mezi nejjednodušší operace. Automaticky získáte euroúčet a platby v eurech jsou tak v ceně účtu, anebo za velmi nízké poplatky (v přepočtu třeba jen 3 Kč).

S českým pasem nebo občanským průkazem nebudete mít žádné problémy. Vyberte si banku a směle do toho.

Polsko

Sice jsem v Evropské unii a máme stejná práva, ale bez adresy pobytu v Polsku vám některé polské banky účet nezaloží. Týká se to zvláště malých bank a nízkonákladových bank. Adresu sice můžete obejít pomocí služby „poste restante“, ale pak se nedozvíte o zásadních sděleních a narazíte na problém např. při ztracené platební kartě.

Z vlastní zkušenosti vám proto doporučujeme využít služeb větších bank, kde nebudete mít všechny služby bez poplatku, ale budete se moci na ně spolehnout a, to je důležité, banka nebude mít problém s vaší českou adresou.

Po založení účtu v polských zlotých získáte nástroj pro levné převody v PLN v Polsku, odchozí platby jsou většinou bez poplatků a příchozí platby jsou v drtivé většině vždy bez poplatků, včetně zahraničních.

Platby v eurech z polských účtů stojí v přepočtu okolo 30 Kč, tedy velmi dobrou cenu.

Německo

Také v Německu často narazíte na problém chybějící německé adresy, zvláště u bank ve vnitrozemí a velkých městech. Co však velké banky neumí, umí ty malé, které operují v příhraničních oblastech. Ty jsou na Čechy zvyklé, s otevřením účtu nedělají problémy a české zákazníky vítají.

Jinou věcí jsou bankovní poplatky, ty jsou v Německu běžné, nejsou na průměrný český plat nijak malé, ale na druhé straně máte „plnotučný“ německý účet se všemi jeho výhodami.

Pro otevření účtu se návštěvě Německa nevyhnete, ale můžete ji spojit třeba s výletem do Drážďan nebo do Žitavy. Máme pro vás ale dva tipy.

V Chebu, Plzni, Plané u Mariánských Lázních a v Mariánských Lázních operuje česká pobočka německé banky Raiffeisenbank im Stiftland. V této bance si na jednom místě můžete snadno otevřít tak český, tak i německý účet – a stále jste u jedné banky. Více jsme popsali ve článku Dva v jednom: český a německý účet. Malá banka nemá moc konkurence.

V Praze je zastoupení německé banky Volksbank Lobau-Zittau, můžete si zde otevřít účet a pomocí zastoupení řešit všechny požadavky s bankou.

Rusko

V Rusku vám každá banka účet neotevře, ale u těch větších problémy mít nebudete. Z načich zkušeností naprosto bezproblélový přístup k nerezidentům má Alfa Bank, ale není to zadarmo. Poplatky jsou vyšší a za služby platíte.

Je potřeba vědět, že účet v Rusku není úplně nezbytný, mnoho lidí jej nemá, ale má nějakou platební kartu, na kterou jim chodí peníze. S kartou platí, vybírají, na kartu jim chodí výplata, sociální dávky i důchody. Převody z karty na kartu jsou okamžité, ale zpoplatněné. Naproti tomu převody z banky do banky jsou také zpoplatněné, ale trvají dva, tři dny.

Alternativou bankovního účtu v Rusku jsou služby internetového portálu Yandex.Money. Lze na něj peníze posílat i peníze čerpat. Bez problémů obdržíte plastovou platební kartu, můžete mít i kartu v mobilu (iOS, Android). Otevření účtu sice zabere cca 2 měsíce, na druhé straně nemusíte z Česka vytáhnout paty.

Nevýhodou jsou poplatky. Počítejte s tím, že účet v Rusku pro vás bude nákladný jak na dotaci peněz na něj, tak na používání.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).