Hlavní navigace

Kdy podat insolvenční návrh

Přerůstají-li vám dluhy a splátky přes hlavu, není již jiného východiska, ale pořád máte stabilní měsíční příjem, je návrh na zahájení insolvenčního řízení s povolením oddlužení řešením, které vám pomůže dostat se z dluhové pasti.

Soud především zkoumá, zda jste skutečně v úpadku. To znamená, zda ze svého majetku není možné exekucí uspokojit všechny pohledávky vašich věřitelů. Ovšem úpadek je až následek situace, které šlo předejit!

Co je úpadek

Stav, kdy se dlužník ocitne v platební neschopnosti. To znamená, má-li více věřitelů a peněžité dluhy po splatnosti po dobu delší než 30 dnů a tyto dluhy není schopen plnit.

Jak předejít úpadku

Jedinou a správnou cestou, jak předejít úpadku, je starat se o své dluhy, závazky a své věřitele.

Kdy podat na sebe insolvenční návrh

Jestliže už nemůžete prodejem svého majetku nebo ze svých příjmů uspokojit své věřitele a mezitím se vaše závazky zvyšují například o sankce, smluvní pokuty, úroky nebo náklady s vymáháním, je podání insolvenčního návrhu na sebe sama správným krokem.

Co se stane po podání návrhu

Okamžikem zveřejnění v insolvenčním rejstříku dochází k zastavení exekucí a vymáhání ze strany věřitelů, právní cestou vám tak nikdo nemůže zabavit váš majetek. Zároveň se však omezují vaše práva pro nakládání se svým majetkem: můžete dělat pouze takové kroky, které nesnižují hodnotu majetku. Například nemůžete prodat auto.

Zveřejněním vašeho jména v insolvenčním rejstříku musíte počítat se změnou chování dalších společností, kterým sice nedlužíte, ty vás však mohou začít vnímat jako rizikového klienta a vypovědět vám stávající smlouvy. Insolvenční rejstřík je navíc veřejný a všechny záznamy včetně dokumentů jsou online, takže kdokoli může o vás zjistit vaše majetkové a další poměry.

Náklady na oddlužení

Samotné podání návrhu na insolvenční řízení s povolením oddlužení je zdarma, soud však po vás může požadovat zálohu na náklady řízení až do výše 50 000 Kč. Zpravidla u občanů od této zálohy upouští, ale je možné ji stanovit.

Využijete-li placenou právní radu, právníci si za tuto službu u občanů účtují částku 3–5000 Kč, ale známe i případy, kdy si insolvenční správce, poskytující privátní placenou asistenci zadluženým občanům, po podání návrhu na zahájení insolvenčního řízení vystavil fakturu na 15 000 Kč, čímž celou situaci dlužníka ještě zhoršil. Proto raději využijte služeb občanských poraden. Vidina úspěšného schválení oddlužení může „motivovat“ nekorektní právníky k vlastnímu obohacení.