Hlavní navigace

Kdy oddlužení nepomůže?

Základní podmínky pro schválení oddlužení insolvenčním soudem

  1. Váš poctivý záměr.
  2. Uspokojení věřitelů v minimální hranici 30 % hodnoty pohledávek.
  3. V posledních 5 letech jste nebyli pravomocně odsouzeni za majetkové nebo hospodářské trestné činy.
  4. Dluhy nepocházejí z podnikatelské činnosti.

Pokud nesplňujete jedinou z uvedených podmínek, lze podat návrh na zahájení insolvenční řízení, ale soud nepovolí oddlužení, nýbrž konkurz. Ten však dluhy nesníží a jsou nadále vymahatelné v plné výši.

TIP: Spočítejte si výši splátek

Pozor na příjem

Podání návrhu na oddlužení je provázeno řadou chyb. Mezi nejčastější patří nedostatečný příjem oproti doloženým závazkům. Soud povolí oddlužení mj. jen v případě, kdy má jistotu, že věřitelé dostanou alespoň 30 % hodnoty dluhů. To však neznamená, že nedostanou více.

Při výpočtu splátek pro oddlužení se často zapomíná na nezabavitelné částky, se kterými česká legislativa počítá. Soud navíc zajímají všechny vaše legální a doložitelné příjmy a nelze počítat s příjmy například z brigády či v budoucnu vzniklého vedlejšího pracovního poměru. To vám může pomoci k rychlejšímu splácení závazků, ale nepomůže vám to k doložení vaší bonity při podání návrhu (a tu budete potřebovat).

Pouhé sociální dávky nejsou dostatečným příjmem pro povolení oddlužení. Pokud je dostáváte, znamená to, že jste často na samé hranici životního minima a jen stěží dokážete splatit minimální požadovanou výši závazků.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).