Hlavní navigace

Termínované vklady

Termínované vklady nabízejí vyšší úročení výměnou za delší dobu vázanosti finančních prostředků. Jedná se o bankovní vklad na dobu určitou s předem stanovenou úrokovou sazbou.

Termínované vklady nabízejí vyšší úročení výměnou za delší dobu vázanosti finančních prostředků. Jedná se o bankovní vklad na dobu určitou s předem stanovenou úrokovou sazbou.

Termínované vklady jsou určeny nejkonzervativnějším klientům vyžadujícím absolutní přehled a bezpečí. Zajimavé zhodnocení na termínovaných vkladech můžete najít u družstevních záložen, kde často převýší úrokovou nabídku bankovních domů.

Kolik uložit?

Většina bank nebo záložen má stanovenu minimální částku pro zřízení termínovaného vkladu. Výši minimální částky má každá banka stanovenu jinak, obvykle to bývá v rozmezí 5 až 100 tisíc korun. Maximální částka není omezena.

Na jak dlouho?

Nejkratší termínovaný vklad trvá nělik dní (zpravidla 7), nejdelší maximálně 5 let. Záleží jen na vás, na jak dlouho své peníze uložíte. Zvolíte-li kratší dobu, vyhnete se tak případným sankcím za předčasný výběr vkladu. K termínovanému vkladu si obvykle můžete sjednat revolving – automatické obnovení vkladu za původních podmínek.

Fixní nebo pohyblivou sazbu?

Zpravidla si můžete vybrat, zda váš termínovaný vklad bude úročen fixní nebo pohyblivou úrokovou sazbou. Fixní úroková sazba zůstává po celou dobu vkladu neměnná, pohyblivou úrokovou sazbu mění banka podle aktuální situace na trhu. Pokud očekáváte pokles úrokových sazeb, zvolte fixní úrokovou sazbu a naopak. Vyhledejte si nejvyšší úrokovou sazbu pro svůj termínovaný vklad.

Lze vklad vypovědět?

Termínovaný vklad je možné předčasně vypovědět. Musíte však bance uhradit sankční poplatek, který se zpravidla určuje procentem z vypovězené částky.

Jak je můj vklad pojištěn?

Termínovaný vklad je ze zákona pojištěn, a to až do částky odpovídající 100 000 EUR pro jednu oprávněnou osobu u jedné banky.

Konkurence spořicích účtů

V posledních měsících termínovaným vkladům, zasadily těžkou konkurenci spořicí účty, kdy úroky na nich často několikanásobně převyšují úroky na termínovaných vkladech.

Výhody

  • vhodný a bezpečný nástroj pro odložení volných finančních prostředků
  • vhodné pro konzervativní klienty
  • jednoduché zřízení

Nevýhody

  • i přes dobré úroky peníze stále znehodnocuje inflace
  • po dobu termínovaného vkladu nelze s vkladem bez sankce disponovat
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).