Hlavní navigace

Jak vybrat hypotéku?

Hypoteční úvěr je dlouhodobý účelový úvěr zajištěný nemovitostí pomocí zástavního práva, které se bance k této nemovitosti zřídí.

Jak lze získat hypotéku?

Ne všechny banky se zabývají poskytováním hypoték, proto je jejich výběr omezen. Kromě obvyklých dokumentů budete zejména potřebovat výpis z katastru nemovitostí osvědčující vlastnictví nemovitosti, kterou zastavíte pro případ neschopnosti vaší firmy splácet úvěr.

Proč si vzít hypotéku

Vlastní bydlení vám asi nikdo zadarmo nedá a ne každý má tolik finančních prostřeků. aby si za ně koupil vlastní dům či byt. Hypotéční úvěr představuje spolehlivé řešení financování bydlení. Lze jej použít i jako investiční nástroj při následném účelovém pronájm financované nemovitosti. Různé typy hypoték vám nabídnou komplexní a individuální řešení, ze kterých si určitě vyberete.

K jakému účelu může být hypotéka využita?

Hypoteční úvěr lze využít k libovolnému účelu. Jedinou podmínkou je, že je zajištěn nemovitostí. Pokud je hypoteční úvěr poskytován za účelem koupě, výstavby, rekonstrukce či přestavby nemovitosti nebo k refinancování jiného hypotečního úvěru na uvedený účel, nabízí banky výhodnější úrokové sazby. Hypotéka je nejdostupnějším finančním nástrojem k pořízení vlastnímu bydlení. Může však sloužit i k pořízení čehokoliv nebo ke splacení nevýhodných úvěrů.

Kolik si lze půjčit?

Banka může ze zákona poskytnout hypoteční úvěr maximálně na 70 % hodnoty nemovitosti, v případě, že bude financován prostřednictvím hypotečních zástavních listů.

Banky v současné době financují hypoteční úvěry i z jiných zdrojů a nabízejí až 100 % hodnoty nemovitosti – to se však týká především úvěrů určených k financování nemovitostí. Zbytek ceny musí investor pokrýt z vlastních prostředků.

Jaké jsou náklady hypotéky?

Vzhledem k zástavě nemovitosti je úroková sazba nižší než u většiny ostatních úvěrů. Úroková sazba je zpravidla pohyblivá, ale je možno ji na dobu 1 až 15 let zafixovat.

Pokud jde o poplatky, tak největší poplatek si banky účtují za zpracování a vyhodnocení žádosti o úvěr. Poplatek bývá určen obvykle procentem z požadované výše úvěru se stanovenou minimální a maximální částkou. Mohou k němu být přičteny příplatky za expresní zpracování úvěru apod. Poplatek je jednorázový a nevratný (i v případě zamítnutí žádosti). Samozřejmostí je odhad nemovitosti, jehož cena je odvislá od hodnoty zastavované nemovitosti.

Pokud je úvěr přidělen, může se účtovat i měsíční poplatek za vedení úvěru, popřípadě poplatek za změnu podmínek úvěru. Nemovitost, na kterou je hypoteční úvěr poskytnut, musí být pojištěna, což s sebou nese další náklady.

Hypoteční úvěr splácet 1 rok až 40 let.

Výhody

 • snadné, dostupné a efektivní řešení financování bydlení pro každého
 • hypotéku lze získat i bez doložení příjmu
 • hypotéku amerického typu lze použít dokonce na financování čehokoli
 • stávající hypotéku můžete snadno refinancovat u konkurence za výhodnějších podmínek
 • financování hypotékou může být výhodnější, než placení běžného nájmu
 • hypotéku lze použít i jako investiční nástroj při koupi nemovitosti
 • dostupná výše od 250 000 Kč do neomezené výše
 • doba splácení od 1 roku do 45 let
 • vysoká konkurence na trhu má za následek výhodné podmínky pro klienty
 • můžete se pojistit proti nesplácení úvěru z důvodu ztráty zaměstnání, nemoci, úrazu nebo smrti

Dejte si pozor na:

 • poplatek za vyřízení úvěru před jeho schválením
 • odlišnou (horší) úrokovou sazbu pro nové a stávající klienty
 • příliš dlouhou dobu fixace bez možnosti předčasného splacení bez poplatku
 • nátlak vlastní banky na jedinou „výhodnou“ hypotéku
 • vaše reálné finanční možnosti před pořízením hypotéky
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).