Hlavní navigace

Cestovní šeky

Cestovní šeky jsou jednou z nejstarších metod bezhotovostního placení na světě. První cestovní šeky vydala společnost American Express již v roce 1891. Dodnes patří cestovní šeky k často používaným platebním prostředkům při cestách do zahraničí. Cestovní šeky nahrazují peněžní hotovost. Lze jimi přímo platit nebo je proměnit zpět na hotovost.

Jak jsou šeky chráněny?

V případě ztráty nebo krádeže jsou oproti hotovosti mnohem lépe chráněny, neboť jejich použití je vázáno na držitelův vlastnoruční podpis. Každý šek má také své číslo, pod kterým je evidován, a v případě nahlášení ztráty je ztíženo možné zneužití šeku a je umožněna jeho náhrada.

Jak používat cestovní šeky?

Princip použití cestovních šeků je velice specifický. Při nákupu šeku v bance se kupující na každý šek jednou podepíše. Tento podpis pak slouží jako vzor. Při placení šekem se jeho držitel na šek podepíše podruhé a to vždy před zraky inkasující osoby (pokladník v bance), která oba podpisy srovná. Při inkasu může být také vyžádán průkaz totožnosti, čímž se ověří identita držitele šeku.

Jak jsou vydávány cestovní šeky?

Cestovní šeky se vystavují obvykle v hlavních světových měnách (USD, EUR, GBP, CHF) a v různých hodnotách, jež obvykle odpovídají hodnotám bankovek dotyčné měny. Hodnota šeku, měna i název finanční instituce, jež ho vystavila, jsou na každém šeku zřetelně vyznačeny. Cestovní šeky mohou mít omezenu dobu své platnosti (obvykle na 6 až 12 měsíců od vystavení). Některé šeky platí neomezeně.

Jaké jsou poplatky?

Nákup cestovního šeku bývá většinou zpoplatňován 1 až 2 procenty z hodnoty šeku a využívá se při něm výhodnějšího kurzu – deviza nákup. Pokud má klient u banky veden devizový účet a vybírá z něj cestovními šeky, neúčtují některé banky žádný poplatek.

Při placení šekem bývá opět účtován 1 až 2% poplatek z hodnoty šeku. V některých případech může být platba šekem zdarma (tj. jako by se jednalo o hotovost).

Kde koupit cestovní šeky v ČR?

V současné době se už cestovní šeky v ČR neprodávají, ale stále se proplácejí.

Ztratil jsem šek, co teď?

Pokud dojde ke ztrátě či odcizení cestovních šeků, nabízí většina vystavovatelů jejich náhradu. Ta probíhá tak, že po nahlášení ztráty šeků (jejich čísel), vám společnost automaticky vystaví a doručí náhradní šeky. Navíc mnoho společností poskytuje nadstandardní služby pro své klienty v nouzi – zajistí právní pomoc, předá váš vzkaz rodině či pomůže zablokovat vaše platební karty.

Rady a tipy

Pokud je to možné, zakupte šeky znějící na měnu země, do které cestujete. V ostatních případech zakupte šeky znějící na americké dolary, které jsou přijímány ve všech státech světa. Rozhodně tak učiňte při cestách do USA, kde směnárny nejsou běžnou záležitostí, a to ani v bankách.

Cestovní šeky je vhodné zakoupit v nižších nominálních hodnotách – vyhnete se tak problémům při vracení peněz. Například v USA je neobvyklé, pokud platíte vyšší bankovkou než 20 dolarů. Stodolarové bankovky či šeky mohou být při placení odmítnuty.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).