Hlavní navigace

Jaký účet pro seniory?

Senioři mají možnost založit si jakýkoli platební účet, ale pokud potřejí jen základní bankovní služby, existují speciální účty, které jim to usnadní.

Banky a nebanky seniory zvýhodňují poplatkovou politikou a nabídkou dalších služeb v ceně účtu, z terminologického hlediska ale zvláštní účet pro seniory nemají.

Jako senioři máte tři volby:

1. Vybrat si ze stávajících platebních účtů mna trhu

Mnoho je z nich bez poplatků, ale vyžaduje se jejich ovládání přes internet. Pokud s internetem moc nekamarádíte, hledejte banku nebo družstevní záložnu, která je blízko vás a nabídne vám možnost papírových příkazů k úhradě a hotovostních transakcí za rozumnou cenu.

2. Nabídka pro seniory

Zvýhodněnou nabídku pro seniory mají 4 banky. Výhodou těchto bank je dostupnost hotovostních operací. Mezi nejlepší nabídky patří nabídka České spořitelny a Poštovní spořitelny, tyto dvě banky to se seniory opravdu umí.

Nabídka bank upravená pro seniory
Banka Název účtu Od věku Měsíční poplatek Podmínky Poplatky za běžné transakce Výhody pro seniory
Česká spořitelna Moje zdravé finance 60 let 0 Kč Výplata důchodu od ČSSZ na účet v ceně v ceně: debetní karta, odchozí tuzemské platby zadané elektronicky, příchozí tuzemské platby, kontokorent, finanční poradenství
Era/Poštovní spořitelna Poštovní účet 58 let 1 příchozí platba měsíčně min. 5000 Kč v ceně v ceně: 2 debetní karty, 1 výběr hotovosti na poště, výběry z bankomatů ČSOB, tuzemské platby zadané elektronicky, příchozí tuzemské platby
Komerční banka Můj Účet 60 let 0 Kč 1 příchozí platba měsíčně účtují se v ceně: příchozí tuzemské platby
Raiffeisenbank eKonto Smart 60 let 0 Kč kreditní obrat měsíčně min. 5000 Kč, 3 odchozí transakce měsíčně (převod, karta, výběrú účtují se v ceně: debetní karta, výběry z bankomatů v ČR, tuzemské platby zadané elektronicky, příchozí tuzemské platby

3. Vkladní knížka bez výpovědní lhůty

Máte-li nedaleko banku či poštu a nechcete mít u sebe mnoho peněz, můžete použít vkladní knížku bez výpovědní lhůty a peníze si na ni ukládat a vybírat. Bude-li vkladní knížka u Poštovní spořitelny, při každé platbě poštovní poukázky si můžete peníze z vkladní knížky bezplatně vybrat a pak platit poukázku. Takže u sebe nemusíte nosit větší hotovost s výjimkou nákupních potřeb.

Problém nastává v případě ztráty vkladní knížky. O peníze nepřijdete, ale během umořovací doby se k nim nedostanete a na jejich výplatu si počkáte až dva měsíce.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).