Hlavní navigace

Kontokorent (povolené přečerpání)

Kontokorentní úvěr je úvěrový prostředek zřizovaný k platebnímu účtu. Banka/záložna vám takto umožní „jít do mínusu“, pokud nemáte na účtu vlastní finanční prostředky. Za každý den, kdy jste v záporném zůstatku, platíte úrok.

Jak zřídit

Základní podmínkou pro zřízení kontokorentu je, že máte založen platební účet u banky či záložny, u které o kontokorent žádáte. Někdy banky/záložny schválení žádosti o kontokorent podmiňují určitou lhůtou, kdy musíte účet v bance/záložně mít – obvykle nejméně tři měsíce.

Jaké jsou náklady

Zřízení kontokorentu je obvykle bezplatné. V případě jeho čerpání se úročí od prvního dne. Tyto úroky se většinou pohybují od 9 do 24 % p. a. Pokud překročíte limit sjednaný pro kontokorent, nastupují sankční úroky.

Kontokorent má vyhlašovanou úrokou sazbu, která se může průběžně měnit podle situace na trhu.

Kdy se hodí?

Kontokorent slouží především jako nástroj k překlenutí krátkodobého nedostatku finančních prostředků a při jeho poskytnutí banka nezkoumá účelovost využití peněz. Neměl by být využíván na financování dlouhodobějších investic, na to je opravdu příliš drahý. Výhodou je, že půjčku lze využívat opětovně, vždy po jejím splacení.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).