Hlavní navigace

Rady a tipy pro používání platebních karet

Pokud často cestujete do zahraničí, vyplatí se vlastnit dvě platební karty pro případ ztráty či poškození jedné z nich, ideálně jednu z logem Mastercard a druhou s logem Visa.

Každá platební karta je snadno zneužitelná a nemusí být ani odcizena. Stačí, když se nepovolaná osoba dostane k údajům o platební kartě, tj. k číslu, datu platnosti a bezpečnostními kódu na zadní strany karty (v podpisovém proužku). Zneužití lze omezit nastavením vhodných limitů pro používání karty včetně plateb na internetu.

Týdenní limity výběru u karet se mohou zdát dostatečně vysoké (např. 50 000 Kč). Pokud však plánujete zaplatit kartou dovolenou v zahraničí pro celou rodinu (hotel, restaurace, benzín) můžete se velice brzy dostat do platební neschopnosti. Je proto rozumné si pořídit dvě karty nebo zvýšit stávající limity.

PIN své platební karty nemějte nikdy zapsaný v peněžence nebo dokonce na kartě. Pokud si ho nejste schopni zapamatovat, zapište si jej mimo svoji peněženku a připište přímo k němu např. číslo vašeho domu nebo rodné číslo, které znáte zpaměti – řada deseti čísel je vždy méně nápadná než řada čtyř čísel, které na první pohled značí PIN.

K placení po internetu přistupujte vždy s obezřetností. Odchytí-li někdo nepovolaný číslo vaší karty, vaše jméno a dobu platnosti, nic mu již nebrání ve zneužití karty (tj. kartu nemusí fyzicky ani vidět). Reklamaci neoprávněné transakce přes internet banky nemusí uznat s poukazem na to, že jste nedostatečně chránili data o vaší kartě.

Použití platebních karet již dnes není omezeno jen na placení, ale karty slouží jako identifikace majitele účtu. V nově vznikajících samoobslužných zónách lze s pomocí karty tisknout výpisy z účtu či zadávat platební příkazy.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).