Hlavní navigace

Platíme mobilem

Přehled bank, které umí platby mobilem.

V České republice múžete platit přes mobil dvěma způsoby: buď pomocí QR kódu, anebo pomocí NFC.

Platby přes QR kód

Bankovní převody

Pro platbu QR kódem potřebujete naskenovat přes vestavěný fotoapúartát v mobilu QR kód a následně provedete platbu. QR čtečka je častou součástí mobilního bankovnictví bank, takže takto můžete pohodlně platit účty a faktury vybavené QR kódem.

Platby u obchodníků místo plastové karty

Naskenujete QR kód do mobilu a následně si vyberete, jakou platení kartou chcete za zboží či službu zaplatit. Takto fuguje mobilní aplikace Masterpass (Android, iOS). Pro úspěšné používání této aplikace potřebujete jakoukoli platební kartu Mastercard nebo Visa, která má povolené platby na internetu.

Po aktivaci pak už můžete mobil používat místo své plastové karty a nepotřebujete k tomu ani NFC.

Platby přes NFC

Apple Pay

Platbu pomocí Apple Pay společnost Apple v Česku oficiálně nepodporuje, ale pokud máte možnost ji aktivovat mimo ČR, fungovat vám bude. Apple Pay je oficiálně spuštěno jen s vybranými vydavateli karet a jen v těchto zemích:

Android Pay

Výhodou Androidu je jeho univerzálnost – každý vydavatel karty si může připravit vlastní aplikaci. V České republice můžete pomocí androidích mobilů platit s kartami ČSOB a Komerční banky. V pilotním provozu je i aplikace pro karty České spořitelny (jen vybraní zaměstnanci a testeři).

Pro platbu mobilem s NFC potřebujete mobilní telefon s operačním systémem Android a samozřejmě s čipem NFC. Následně si podle svého vydavatele karty stáhněte aplikace uvedené níže a v některých případech můžete začít platit mobilem doslova obratem.

Platíme mobilem – mobilní aplikace pro Android dostupné a fungující v ČR
Vydavatel karty Název aplikace pro platbu mobilem přes NFC
ČSOB (včetně Era/Poštovní spořitelny) ČSOB Na Nákupy
Komerční banka Mobilní banka
Yandex.Money (Rusko) Yandex.Money: online payments

Windows Phone

Přestože některé mobilní telefony Microsoft Lumia mají vestavěný NFC čip, samotný Microsoft nijak výrobce aplikací nemotivuje k programování aplikací pro platbu mobilem. Rovněž vývojáři tuto jinak velmi dobrou mobilní platformu ignorují kvůlí nízké penetraci meži uživateli. Tento zamotaný kruh pak znamená, že ani banky se do vývoje aplikací pro placení mobily s Windows nehrnou a v ČR nenajdete žádnou, která by platbu mobilem u Windows přes NFC podporovala

Výjimkou jsou NFC SIM karty, které kdysi vydávala GE Money Bank (nyní MONETA Money Bank) a Fio banka, ty v mobilech Lumia fungují, ale bez jakékoli softwarové podpory. Jakmile platebním kartám umístěným na SIM vyprší platnost, tak umřou a nové nebudou, protože trendem je platební karta, která se nahrává „vzduchem“ přes HCE (Host Card Emulation).

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).