Hlavní navigace

Jak bezpečně platit na internetu

Naučíme vás bezpečně platit na internetu bez obav, že vám někdo z účtu odcizí peníze.

Povolte si platby na internetu

Vaše karta musí mím povolené platby na internetu, jinak fungovat na internetu nebude a všechny transakce se budou zamítat.

Nastavte si bezpečný limit

Na platební kartě si nastavte bezpečný limit pro platby na internetu. Jaký? Nastavte si takový limit, jaký potřebujete pro pohodlné placení. Pokud si sem tam koupíte třeba jízdenku na vlak a jinak kartou na internetu moc neplatíte, většinou vám vystačí limit 1000 Kč.

Pokud potřebujete jednorázově zaplatit větší transakci, limit si zvyšte, a poté jej opět snižte na nižší.

Pozor, někteří vydavatelé karet neumí nastavit speciální limit pro platby kartou na internetu. Buď s kartou na internetu platit lze – a tedy do výše celkového limitu karty, anebo to nejde (karta je pro platby na internetu zablokovaná). Takto fungují všechny karty Raiffeisenbank.

Preferujte obchodníky s 3D Secure

Pokud obchodník, resp. jeho zpracovatel karetních transakcí podporuje režim 3D Secure, nemusíte mít žádné obavy z placení kartou. Pro každou transakci vám příjde na vámi registrované mobilní číslo SMS s kódem, který přepíšete do webového prohlížeče. Bez něj se transakce neprovede.

Preferujte kreditní kartu

Máte-li vydanou kreditní kartu, pro platby na internetu ji preferujte. Čas od času se totiž stane, že se při autorizaci platby něco pokazí a vám se třeba zablokuje částka dvakrát, nebo se dvakrát zaúčtuje, anebo vlivem trestné činnosti se někdo dostane k údajům o vaší kartě a tu pak zneužije. Jenže na kreditní kartě jsou peníze vydavatele, ne vaše. Takže získáte dost času situaci řešit a vaše vlastní peníze vám přitom leží na účtu a můžete s nimi dál platit.

Zkuste předplacenou platební kartu

Pro striktní oddělení plateb na internetu od plateb v „kamenných“ obchodech jsou vhodné předplacené platební karty. Na ně si nejprve musíte poslat své vlastní peníze, a teprve poté s takovou kartou můžete platit. Mezi výhody pak patří, že když na kartě peníze nejsou, nikdo ji nezneužije, takže tam můžete udržovat jen takovou částku, kterou skutečně potřebujete pro platby na internetu.

Zablokujte pro platby na internetu

Když už platební kartu nebudete potřebovat k platbám na internetu, nastavte si u ní nulový limit pro platby na internetu, anebo tyto platby přímo zablokujte. Jakýkoli pokus k použití karty pro platby na internetu tak skončí nezdarem a transakce se neprovede, zvláště kdyby se k údajům o vaší kartě dostala cizí osoba.

Nepřišlo vám objednané zboží? Služba nebyla dodána? Při platbě kartou můžete transakci úspěšně reklamovat. Při použití převodu z účtu na účet nikoli.

Platby bez přítomnosti karty

Platby na internetu jsou jen jedním ze způsobů, jak kartu požívat bez jejího fyzického předložení. Další formou jsou telefonické platby a poštovní objednávky (z angličtiny telephone order a mail order), zkráceně označované jako MO/TO transakce.

A tady zbystřete. Platby na internetu nejsou to samé, jako MO/TO platby, takže zatím co u jednoho vydavatele karty blokací „plateb na internetu“ zablokujete jakékoli platby bez přitomnosti karty (tj. i MO/TO platby), u jiného zablokujete jen platby na internetu, ale MO/TO platby fungovat budou. Ověřte si proto u svého vydavatele karty, jaké transakce kartou umí blokovat.

Převody z účtu na účet

Při platbě předem na účet člověka nebo firmy, kterou neznáte, vždy platíte na vlastní riziko. Pokud si nastavíte odloženou splatnost třeba na následující den, příkaz k úhradě lze ještě zrušit.

Pokud již byl ale proveden, peníze se vám zpět nevrátí a při nedodání zboží/služby musíte jít do běžného občanskoprávního sporu, případně podat trestní oznámení, pokud máte podezření ze spáchání trestného činu.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).