Hlavní navigace

Účet pro podnikatele

Pokud podnikáte jako fyzická osoba, bez pochybu už máte založený platební účet, a tak podnikatelský účet není nezbytný. Naopak, k podnikání můžete používat i svůj stávající soukromý účet. Tím významně ušetříte poplatky, které jsou u podnikatelského účtu vyšší. Má to ale i nevýhody: budete-li k podnikání používat soukromý účet, banka nebo záložna vám neumožní získat produkty určené pro firemní zákazníky, tj. např. investiční úvěr, firemní platební karty apod. Pokud podnikáte jako právnická osoba, je pro vás podnikatelský či firemní účet nutností.

Jak si zřídit podnikatelský účet?

K založení podnikatelského účtu budete potřebovat doklad prokazující vaše podnikání. Tím je živnostenský list, výpis z obchodního rejstříku nebo v případě svobodných povolání registrace u finančního úřadu.

Druhy podnikatelských účtů

Banky a družstevní záložny nabízejí několik typů účtů pro podnikatele a firemní zákazníky. Mezi základní produkty patří běžný účet, kde platíte za jednotlivé služby. Oblíbené jsou tzv. paušální účty, které v jednom paušálu nabízejí balíček služeb – ocení je zvláště aktivní zákazníci. Vybrané skupiny zákazníků mohou využít nabídky profesních účtů. Jde o normální podnikatelský účet, ale oproti ostatním účtům má z obchodních důvodů výrazně zvýhodněné služby nebo poplatky.

Jaký účet si vybrat?

Podnikatelský účet si vybírejte podle rozsahu nabízených výhod, doplňkových služeb a dostupnosti pobočky (či elektronického bankovnictví) dané banky. Se svým výběrem nejste přitom omezeni na jednu banku, nýbrž si můžete zřídit účet i u více bank a využívat tak maximální rozsah služeb. K účtu si zvolte takové služby, které skutečně potřebujete a využijete. Někdy se vyplatí zřídit i více podnikatelských účtů u rozdílných institucí a každý využívat pro jinou službu. Na první pohled složitější evidence se vrátí v optimalizaci bankkovních poplatků.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).