Hlavní navigace

Spotřebitelský úvěr

Spotřebitelským úvěrem získáte finanční prostředky na cokoliv. Uvedením účelu úvěru získáte lepší úrok, neuvedením účelu zase rychlejší vyřízení.

Spotřebitelským úvěrem získáte finanční prostředky na cokoliv. Uvedením účelu úvěru získáte lepší úrok, neuvedením účelu zase rychlejší vyřízení.

Proč si vzít spotřebitelský úvěr

Někdy může nedostatek finančních prostředků znamenat zklamání nebo potíže. Financování vašich snů, koupě automobilu, neplánovaná výměna střechy či potřeba vyplatit část dědictví po získané nemovitosti. Možností je spousta a na všechny je odpověď v podobě spotřebitelského úvěru. Při jeho pořízení se zaměřte zvláště na RPSN a poplatky za předčasné splacení.

Výhody

 • snadné a rychlé řešení osobních potřeb bez nutnosti dlouhého čekání na peníze
 • financování úvěrem je vzhledem k inflaci výhodnější, než si potřebnou částku našetřit
 • dostupná výše od 1000 Kč do 1 milionu
 • doba splácení od 1 roku do 10 let
 • volitelná výše splátek
 • úvěr splácíte z libovolného účtu v bance, inkasem nebo poštovní poukázkou
 • můžete se pojistit proti nesplácení úvěru z důvodu ztráty zaměstnání, nemoci, úrazu nebo smrti

Dejte si pozor na

 • neprůhledné podmínky
 • vysokou RPSN
 • podmínku vedení účtu v bance po přidělení úvěru
 • měsíční poplatky za vedení úvěru
 • poplatek za vyřízení úvěru před jeho schválením

To, že lidé žijí na dluh a zvykají si stále více půjčovat, nemusí být samo o sobě nebezpečné, pokud jde o zodpovědné a bezpečné půjčování peněz. Na co si tedy dát pozor a co je potřeba si při půjčování peněz uvědomit? Předpokladem oboustranně výhodného úvěrového vztahu je zodpovědný věřitel, který půjčuje peníze s tím, že mu je klient za dohodnutých podmínek vrátí a informuje jej o parametrech úvěru i náležitostech smlouvy. Na druhé straně by měl být dlužník, který těmto informacím rozumí a přesně ví, co ho po podpisu smlouvy čeká? Zjednodušeně řečeno, každý si musí ověřit, že zná svého věřitele, rozumí všem parametrům nabízeného úvěru a dokáže domyslet důsledky splácení i nesplácení půjčky.

Zodpovědné chování dlužníka

Základním problémem většiny dlužníků je, že vnímají pouze okamžitý užitek z půjčky, ale nedokáží si uvědomit, co všechno bude úvěr a jeho splácení znamenat v delším časovém horizontu. Ze všeho nejdůležitější jsou tři základní pravidla, která by měl každý žadatel o spotřebitelský úvěr dodržet a být v těchto bodech sám k sobě velmi upřímný. Je potřeba:

 • poznat svůj úvěr a znát celkovou cenu úvěru (být si vědom výše úrokové sazby úvěru a průběhu jeho čerpání),
 • poznat svůj vlastní limit (být realistický v tom, co si může člověk dovolit a jak moc zatíží půjčka jeho rodinný rozpočet),
 • domyslet další okolnosti (uvědomit si, jaké mohou přijít nenadálé životní situace, které mohou změnit schopnost splácet půjčku, a jaké může mít nesplácení dopady).

Pokud se dlužník řídí heslem Teď si půjčím a ono to pak nějak dopadne, je jednou nohou nad propastí, do které se může dříve nebo později zřítit. Aby se dokázal dlužník správně rozhodnout a nezpůsobil si v budoucnu problémy, měl by získat co nejvíce informací o:

 1. poskytovateli úvěru,
 2. ceně úvěru (úroková sazba a poplatky),
 3. délce úvěru (splatnost úvěru),
 4. riziku (například navýšení variabilní sazby úroku),
 5. zajištění,
 6. následcích v případě nesplácení.

Obecně platí, že nutnou podmínkou pro zodpovědné vypůjčování peněz je dobré finanční povědomí, neboť vzdělaní klienti obvykle lépe rozumí svojí finanční situaci, a vyhodnotí proto lépe, která nabídka je pro ně nejvýhodnější. Úroveň finanční gramotnosti je ale v České republice na velmi nízké úrovni, jen málokterý zájemce o půjčku se chová takto zodpovědně. Toho využívají subjekty nabízející lehce dosažitelné půjčky bez ověřování schopnosti splácet, s extrémně nevýhodnými podmínkami. O nich se dlužník zpravidla dozví až poté, kdy poprvé otevře smlouvu a přečte si, co skutečně podepsal. V tuto chvíli již ale bývá pozdě.

Potřebujete půjčku? Buďte velmi velmi ostražití, od koho si peníze půjčujete.  Při rozhodování je vždy bezpečnější rozhodnout se pro známou instituci, která spadá pod kontrolu České národní banky, anebo je členem České leasingové a finanční asociace.

Zodpovědný věřitel

Stále se hovoří o tom, že se mají chovat zodpovědně zájemci o půjčku, ale zapomíná se na to, že i druhá strana musí dodržovat pravidla a uvědomovat si následky svého počínání. Zodpovědné půjčování peněz je možné ve zkratce definovat jako ochotu věřitele půjčovat dlužníkovi takovou výši peněz, která ho nadměrně nezadluží. Z pohledu věřitele je tak možné chápat zodpovědné půjčování peněz ve dvou hlavních oblastech: správné hodnocení bonity klienta a správné vyhodnocení vhodnosti produktu pro daného klienta.
Velké nebezpečí spočívá v tom, že někteří poskytovatelé ochotně půjčují peníze bez toho, aby si prověřili, zda klient už někde nedluží, má stálý příjem, z kterého může splácet a jeho pravidelné výdaje nejsou tak vysoké, že mu na splátku už nezbude a zda tedy bude schopen úvěr v budoucnu vůbec splácet. Na druhé straně jsou pak zprostředkovatelé půjček, kteří jsou hnáni velkými provizemi a taktéž se nestarají o důkladné ohodnocení bonity klienta. Jejich primární cíl je uzavřít co nejvíce smluv, a získat tak co nejvyšší provizi bez ohledu na to, do jaké situace mohou tímto postupem dlužníka dostat.

Některé firmy nejen na českém trhu nabízí klientům jako exkluzivní servis možnost uzavřít smlouvu doma. Je ale třeba upozornit na to, že někteří poskytovatelé úvěrů či jejich zástupci to dělají kvůli tomu, aby přímo v domácnosti zmapovali dlužníkův majetek. A když zákazník přestane splácet, tento majetek je možné dlužníkovi v exekuci zabavit. V praxi si tak už dopředu uvědomují, že půjčují člověku, který nebude schopen půjčku vrátit, a připravují se na to. Toto jednání je možné hodnotit jako jednoznačně nezodpovědné a neseriózní.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).