Hlavní navigace

Překlenovací úvěr (meziúvěr)

Pokud nesplníte některou z podmínek nutných pro poskytnutí řádného úvěru ze stavebního spoření (např. spoříte méně než dva roky, nevložili jste na účet dostatečný procentní podíl cílové částky nebo nedosáhli potřebné výše hodnotícího čísla), můžete požádat o překlenovací úvěr či meziúvěr, jak tento typ úvěru některé stavební spořitelny nazývají.

Překlenovací úvěr slouží především k rychlému získání finančních prostředků a k překonání doby mezi uzavřením smlouvy a získáním nároku na řádný úvěr ze stavebního spoření. Může být vhodnou alternativou k hypotečnímu úvěru – bývá přidělen poměrně rychle a může být čerpán i ve vysokých částkách.

Nicméně, na poskytnutí překlenovacího úvěru neexistuje žádný právní nárok a musíte pro jeho získání splnit podmínky stanovené spořitelnou. Mimo jiné je (až na výjimky) třeba vložit na účet stavebního spoření požadované procento cílové částky (většinou nižší než v případě úvěru ze stavebního spoření), prokázat dostatečné příjmy a obstarat požadované zajištění úvěru. Podle toho je potom jste zařazeni do některé z rizikových skupin a v závislosti na ní je vám přidělen úvěr s příslušnou úrokovou sazbou.

Překlenovací úvěry však nebývají nejlevnější. Pokud vám totiž spořitelna poskytne překlenovací úvěr (tímto způsobem lze získat i celou cílovou částku), rozdělí se vaše stavební spoření vlastně na dvě paralelně probíhající části:

v „části spoření“ musíte i nadále spořit – vkládat smluvené částky na váš spořící účet a postupně tak zvyšovat svoje hodnotící číslo, abyste měli časem nárok na poskytnutí řádného úvěru ze stavebního spoření. Celý účet spoření musí být vinkulován ve prospěch spořitelny, a to až do doby přidělení řádného úvěru.

Náš TIP

Sjednejte si stavební spoření pohodlně a bezpečně přímo na Měšci: Srovnání stavebního spoření.

V „části překlenovacího úvěru“ vám pak bude přidělena celková požadovaná částka (úvěr tedy nebude představovat pouze rozdíl mezi vámi naspořenými prostředky a cílovou částkou, jako je tomu u řádného úvěru) a vy tak musíte splácet úroky z celkového objemu těchto peněz. Paradoxně tedy vlastně i z toho, co jste zatím naspořili na váš spořící účet.

Kamenem úrazu zde bývá fakt, že v rámci splátek překlenovacího úvěru nesplácíte žádnou jistinu. To znamená, že na rozdíl od splátek klasického úvěru ze stavebního spoření nebo hypotéky, se úroky v čase nezmenšují, stejně jako se nesnižuje dlužná částka. Překlenovací úvěr je splacen až přidělením klasického úvěru ze stavebního spoření. Teprve potom se začíná splácet jistina (teď už řádného úvěru ze stavebního spoření) a úroky se v čase snižují.

Překlenovací úvěr může být, stejně jako úvěr ze stavebního spoření, čerpán zálohově, jednorázově i postupně a může být použit pouze na řešení bytových potřeb účastníka spoření.

Výhodou je, že úroky z překlenovacích úvěrů lze odečítat od daňového základu

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).