Charge karty se od ostatních karet liší ve způsobu čerpání finančních prostředků. Zatímco debetní kartou můžete čerpat až do výše svého zůstatku na účtě (či do výše kontokorentu), charge kartou čerpáte výhradně na úvěr, který je vázaný na úvěrový účet.
Jde se o velice podobný produkt, jakým je kreditní karta, s tím rozdílem, že ji banky vydávají jen svým dobrým klientům, kteří mají vysokou bonitu. Oproti kreditní kartě ovšem úvěr poskytnutý skrze charge kartu nesplácíte postupně podle své úvahy jako u kontokorentu nebo kreditní karty, ale musíte ho splatit v plné výši obvykle do konce měsíce následujícího po čerpání prostředků.
V současné době české banky bankovní charge karty vydávají ojediněle. Naopak stále tyto karty zůstávají silnou doménou společností American Express a Diners Club, kteří jsou zároveň přímými vydavateli stejnojmenných karet.
Typickými představiteli charge karet jsou palivové karty sloužící k placení za pohonné hmoty a mýto (např. CCS, DKV, euroShell, Routex, UTA atd.)
Pokud úvěr splatíte do konce měsíce následujícího po čerpání úvěru charge kartou, potom toto období není úročeno. V opačném případě neplatíte úrok, ale vysoké sankční poplatky. Výhodou je, že výběr hotovosti je součástí bezúročného období, je však zpoplatněn zpravidla procenty z vybírané částky.
Charge kartou můžete překlenout náhlý nedostatek finančních prostředků. Tento typ karty používají často zaměstnanci na zahraničních služebních cestách. Kartou platí všechny pracovní výdaje. Nemusí tedy svou zahraniční cestu dotovat nejprve vlastními penězi, ale mohou použít peníze od vydavatele karty.
Charge karta je vhodná i pro soukromé použití pro ty, kteří vždy chtějí plně splatit vyčerpanou částku a mají přehled o svých financích. Navíc, limity charge karet mohou být takřka neomezené.
Charge karty American Express stojí okolo 100 USD ročně, Diners Club si účtuje za nejlevnější kartu 1500 Kč, nejdražší stojí 6000 Kč. Při vysokém obratu však karta může být zadarmo.