Hlavní navigace

Charge karta

Charge karty se od ostatních karet liší ve způsobu čerpání finančních prostředků. Zatímco debetní kartou můžete čerpat až do výše svého zůstatku na účtě (či do výše kontokorentu), charge kartou čerpáte výhradně na úvěr, který je vázaný na úvěrový účet.

Jde se o velice podobný produkt, jakým je kreditní karta, s tím rozdílem, že ji banky vydávají jen svým dobrým klientům, kteří mají vysokou bonitu. Oproti kreditní kartě ovšem úvěr poskytnutý skrze charge kartu nesplácíte postupně podle své úvahy jako u kontokorentu nebo kreditní karty, ale musíte ho splatit v plné výši obvykle do konce měsíce následujícího po čerpání prostředků.

Jak získat

V současné době české banky bankovní charge karty vydávají ojediněle. Naopak stále tyto karty zůstávají silnou doménou společností American Express a Diners Club, kteří jsou zároveň přímými vydavateli stejnojmenných karet.

Typickými představiteli charge karet jsou palivové karty sloužící k placení za pohonné hmoty a mýto (např. CCS, DKV, euroShell, Routex, UTA atd.)

Úročení

Pokud úvěr splatíte do konce měsíce následujícího po čerpání úvěru charge kartou, potom toto období není úročeno. V opačném případě neplatíte úrok, ale vysoké sankční poplatky. Výhodou je, že výběr hotovosti je součástí bezúročného období, je však zpoplatněn zpravidla procenty z vybírané částky.

Pro koho se hodí

Charge kartou můžete překlenout náhlý nedostatek finančních prostředků. Tento typ karty používají často zaměstnanci na zahraničních služebních cestách. Kartou platí všechny pracovní výdaje. Nemusí tedy svou zahraniční cestu dotovat nejprve vlastními penězi, ale mohou použít peníze od vydavatele karty.

Charge karta je vhodná i pro soukromé použití pro ty, kteří vždy chtějí plně splatit vyčerpanou částku a mají přehled o svých financích. Navíc, limity charge karet mohou být takřka neomezené.

Poplatky

Charge karty American Express stojí okolo 100 USD ročně, Diners Club si účtuje za nejlevnější kartu 1500 Kč, nejdražší stojí 6000 Kč. Při vysokém obratu však karta může být zadarmo.

Hlavní výhody

 • skvělý nástroj pro správu rodinných a osobních financí
 • bezúročné období až 55 dnů na bezhotovostní platby i na výběr hotovosti
 • neřešíte nedostatek finančních prostředků a máte vždy po ruce trvalou rezervu
 • charge kartu lze využít i v zahraničí, získáte lepší kurzy, než při hotovostní platbě
 • získáte další výhody v podobě doplňkových a bonusových programů za platbu kartou
 • součástí karty bývá cestovní pojištění
 • blokace i zaslání vybraných karet je kamkoliv a bez poplatku
 • trvalý přístup k přehledu transakcí na internetu
 • vybrané karty mají zdarma vstup do vybraných letištních salónků bez omezení konzumace

Nevýhody

 • vyčerpanou částku nelze rozložit na splátky, je nutné ji bez výjimky uhradit
 • roční náklady jsou vyšší, než u kreditních karet
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).