Hlavní navigace

Co je cílová částka stavebního spoření?

Na začátku spoření si zvolíte určitou cílovou částku, které chcete dosáhnout. Ta je rovna součtu vložených prostředků, úroků, přiznané státní podpory a úvěru a odečítají se od ní poplatky účtované stavební spořitelnou, přičemž prostředky na účtu by tuto částku neměly překročit. Z toho vyplývá, že čím víc naspoříte nad povinnou minimální akontaci, tím menší úvěr můžete získat. Jestliže však o úvěr žádat nechcete, můžete spořit tak dlouho, dokud prostředky na účtu (včetně připsané státní podpory a úroků) nedosáhnou cílové částky.

Jak vysokou cílovou částku mám zvolit?

Cílovou částku volte podle toho, kolik peněz na konci spoření budete potřebovat. Jelikož cílová částka představuje součet naspořených prostředků (tj. vkladů, státní podpory a úroků z nich) a úvěru, její výše přirozeně bude záviset na tom, jestli máte v úmyslu jen spořit, nebo si chcete vzít úvěr.

Například když víte, že si úvěr brát nebudete a chcete spořit jenom šest let, pak vám bude stačit cílová částka odpovídající přibližně šestinásobku ročně vložených vkladů, státní podpory, úroků z nich a zaplacených poplatků.

Náš TIP

Sjednejte si stavební spoření pohodlně a bezpečně přímo na Měšci.

Mohu cílovou částku přespořit?

Teoreticky to možné není, ale v praxi by se nic katastrofálního stát nemělo (ale raději to nepokoušejte). Každá spořitelna má tuto situaci ošetřenou jinak – některé spořitelny v takovém případě automaticky zvyšují cílovou částku (za příslušný poplatek), jiné přeplatek vracej a další smlouvu vypovídají.

Kdy mohu zvýšit cílovou částku?

Cílovou částku lze zvýšit vždy, kdy to stavební spořitelna umožňuje. Podmínky pro zvýšení cílové částky si spořitelny stanovují individuálně. Při zvyšování cílové částky starších smluv hrozí, že s navýšením přejdete na nové podmínky (např. nižší úroková sazba).

Mohu cílovou částku v případě potřeby snížit?

Pokud v průběhu splácení člověk zjistí, že vklady odpovídající původně zvolené cílové částce jsou nad jeho možnosti, nebo pokud zjistí, že z jakéhokoliv jiného důvodu by potřeboval cílovou částku snížit, spořitelna by mu to měla umožnit. Některé spořitelny tuto službu poskytují bezplatně, jiné si účtují administrativní poplatek.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).