Hlavní navigace

Vkladní knížky

V České republice patří vkladní knížky k nejstarší formě spoření vůbec. Ale díky velké konkurenci na trhu spořících produktů postupně ustoupily do pozadí a v současné době se s nimi setkáte spíše výjimečně.

Druhy vkladních knížek

Vkladní knížky jsou vydávány na jméno. Byly vydávány i na doručitele, tuto dříve oblíbenou variantu však naše legislativa již nepřipouští. Dalším dělením je na vkladní knížky s výpovědní lhůtou a bez výpovědní lhůty.

Jak jsou úročeny?

Úroková míra u vkladních knížek je velmi rozdílná a závisí na délce výpovědní lhůty. Na českém trhu jsou i výherní vkladní knížky úročené nulovou sazbou. Jejich jediným výnosem je pravidelné slosování. Využijte našeho srovnání úrokových sazeb vkladních knížek. Kromě vkladních knížek si také porovnejte spořicí účty a termínované vklady.

Kdy je vklad promlčen?

Vklad na vkladní knížce se automaticky ruší, pokud vkladní knížka nebyla bance předložena 20 let. Následná výplata vkladu je možná po dobu 3 let. Poté je vklad bez náhrady promlčen. Pozor, mnoho vkladatelů takto přišlo o své úspory!

Jak je vklad pojištěn

Vklady na vkladních knížkách jsou ze zákona pojištěny, a to až do částky odpovídající 100 000 EUR pro jednu oprávněnou osobu u jedné banky.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).