Hlavní navigace

Spořicí účty

Spořicí účet vám nabídne rychlé a bezpečné uložení dočasně přebytečných financí. Kvalitní spořicí účet se pozná podle rozumného úročení a rychlé dostupnosti k uloženým prostředkům. Ovládání spořicího účtu přes internetové bankovnictví by již mělo být samozřejmostí.

Co je třeba k založení

Zatímco některé banky podmiňují získání spořicího účtu existencí běžného účtu v dané bance, u jiných tato podmínka splněna být nemusí a spořicí účet lze založit i samostatně. Také výše počátečního vkladu se u jednotlivých bank liší; některé jej nepožadují vůbec, u jiných si musíte připravit i několik stovek nebo tisíc korun. Totéž platí i pro minimální zůstatek na spořícím účtu.

Jak se úročí

Spořicí účet je úročen vyšší úrokovou sazbou než běžný nebo osobní účet. U většiny spořicích účtů platí jednoduché pravidlo – čím vyšší vklad a čím delší výpovědní lhůta, tím vyšší zhodnocení. Ale existují i takové, kde je stejnou úrokovou sazbou úročena jedna koruna i milion a které nemají žádnou výpovědní lhůtu.

Využijte našeho srovnání úrokových sazeb a spočítejte si, kolik vám spoření přinese.

Jak jsou úroky daněny?

Úroky ze spořicích účtů jsou zdaněné srážkovou daní ve výši 15 %. Je počítána vždy při přípisu úroků. Výsledná daň je zaokrouhlena na celé koruny dolů.

Jaký je rozdíl mezi spořícím účtem a termínovaným vkladem?

Spořicí účet je otevřený na dobu neurčitou s dohodnutou výpovědní lhůtou, v některých případech dokonce bez výpovědní lhůty, kdežto termínovaný vklad je sjednán na dobu určitou. Spořicí účty jsou tedy likvidnější. Dalším rozdílem je, že termínovaný vklad má fixně stanovenou částku po celou dobu jeho trvání, naopak spořicí účet umožňuje libovolné vkládání prostředků. Navíc mají spořicí účty oproti termínovaným vkladům také tu výhodu, že požadují výrazně nižší minimální vklad. Někdy není tato podmínka dokonce stanovena vůbec.

Lze spořicí účet používat k platebnímu styku?

Ano, ale s výrazným omezením. K tomuto účelu slouží prioritně běžný či osobní účet. Spořicí účet je vhodný pro příjem finančních prostředků, ale jejich výplata je často omezena počtem bezplatných převodů nebo vyšším poplatkem za převod.

Kdy se dostanu k penězům?

Kvalitní spořicí účet nemá žádná omezení pro nakládání s finančními prostředky, takže se k penězům dostanete kdykoli a bez sakncí. Pouze některé spořicí účty mají výpovědní dobu.

Je spořicí účet pojištěn?

Ano, spořící účet je ze zákona pojištěn, a to až do částky odpovídající 50 000 EUR pro jednu oprávněnou osobu u jedné banky.

Jak si vybrat?

Pokud zvažuje, který spořící účet si vybrat, neměli byste se ohlížet pouze na výši úrokové sazby. Pozornost byste měli věnovat i celkovým poplatkům, jež jsou s kontem spojeny. Některé banky nabízejí vedení účtu zdarma, jiné si za tutéž službu nechají zaplatit. Zpoplatněny často bývají i výpisy z účtu, příchozí a odchozí platby nebo výběr hotovosti. Zapomenout bychom neměli ani na délku výpovědní lhůty. Zatímco některé spořicí účty bank nemají žádnou, v případě družstevních záložen může dosáhnout i několika let, během nichž nebudete moci svými prostředky disponovat. Důležitým kritériem je i možnost ovládat konto prostřednictvím internetového bankovnictví.

Hlavní výhody

  • vhodný nástroj pro odložení dočasně volných finančních prostředků
  • jednoduché zřízení a snadné ovládání

Náš TIP:

Sjednejte si spořící účet pohodlně a bezpečně přímo na Měšci

Nevýhody

  • i přes úroky peníze stále znehodnocuje inflace
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).