Hlavní navigace

Jaký studentský účet?

Studentský účet nebo účet pro mladé nabídne mladší generaci stejné bankovní služby jako účet běžný, ale za podstatně lepší cenu nebo bez poplatků.

Pro koho

Studentský účet je určen studentům především českých vysokých škol s trvalým pobytem na území České republiky, tedy i cizincům. Banky často limitují i horní věkovou hranici studentů. V současné době si studentský účet může založit každý student ve věku 15 – 30 let. Některé banky rozlišují studenty středních, jazykových, vyšších odborných a vysokých škol a nabízejí pro každý vzdělávací stupeň mírně odlišné podmínky, jiné otevření účtu podmiňují jen věkem a je určen pro všechny mladé klienty.

Co je nutné k založení

založení studentského konta stačí předložit občanský průkaz, druhý doklad totožnosti (např. karta pojištěnce, rodný list, cestovní pas nebo řidičský průkaz) a platné potvrzení o studiu, které by nemělo být starší 30 dnů, nebo jiný doklad o studiu (průkaz středoškolského studenta, identifikační kartičku nebo index). Některé banky po studentech vyžadují i minimální vklad, který ale většinou nepřesáhne několik stovek korun.

Výhody

Zvýhodněné bývá vedení účtu včetně zasílání výpisů a vydání debetní karty (vše často zdarma). Dále banky nabízí širokou paletu doplňkových služeb zdarma nebo za zvýhodněných podmínek: kontokorentní úvěr, úvěry na studium, spořící účty, směnu peněz, příspěvek na vydání ISIC karty apod. Rozsah doplňkových služeb se mezi bankami liší, některé banky připisují i peněžitou prémii.

Jaký účet si vybrat?

Studentský účet je nejlépe vybírat podle rozsahu nabízených výhod, doplňkových služeb a dostupnosti pobočky (či elektronického bankovnictví) dané banky. Studenti přitom nejsou svým výběrem omezeni na jednu banku a mohou si zřídit účet i u více bank a využívat tak maximální rozsah služeb. Pro usnadnění vaší volby jsme pro vás připravili porovnání účtů.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).