Hlavní navigace

Homebanking (domácí bankovnictví)

Home banking byl oblíbený zvláště do konce 90. let minulého století, kdy internetové bankovnictví nebylo tolik rozšířeno a byla k němu velká nedůvěra. Postupem času internetové bankovnictví homebanking zcela nahradilo. Homebanking dnes zůstává doménou zvláště firemních, korporátních klientů.

Homebanking je zároveň řešením pro malé banky a záložny, které nemají vlastní internetové bankovnictví a vzhledem k počtu klientů se jim jeho vývoj a údržba nevyplatí. Levnější je pak koupě hotového programu v podobě homebankingu. V České republice už ale takové nenajdete.

Co umí

Homebanking umožňuje téměř všechny bezhotovostní operace s běžným účtem. Zjišťování zůstatku účtu, podávání příkazů k úhradě, sledování toku plateb, zakládání termínovaných účtů, zahraniční platby apod. Kromě toho nabízí přístup do databáze banky pro vyhledání kurzovních lístků, úrokových sazeb, nabídky služeb, číselníků bank atd. Navíc lze tento program připojit na vlastní ekonomický (účetní) systém, čímž se umožní automatické předávání platebních příkazů a výpisů z účtu.

Nevýhody

Program homebankingu je licenčně vázaný na jeden počítač, resp. síť počítačů. Komplikovaná je již jeho samotná instalace a není snadné a ani legální jej instalovat na jiný počítač.

Bezpečnost

Programy homebankingu používají pro potvrzení bankovní operace podpisový certifikát. Data jsou přenášena buď využitím internetu přes šifrované spojení, anebo přímým spojením na modem banky, zpravidla přímým vytočením telefonního čísla.

Výrobci software

V České republice se nejčastěji používá software dvou výrobců. Prvním je česká společnost BSC Praha, spol. s r. o. a její softwarové řešení myGemini.

Druhým je německý společnost Omikron Systemhaus GmbH & Co. KG, která má softwarové řešení s názvem Multicash.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).