Hlavní navigace

Půjčky a úvěry

Jak funguje hypotéka a jak ji získat? Jak si správně vybrat spotřebitelský úvěr? Jak získat úvěr na rekonstrukci? Váš průvodce půjčkami a úvěry.

Úvěr nebo půjčka jsou synonymem pro půjčení peněz, které dříve nebo později musíte vrátit formou splátel. Buď je budete splácet postupně, nebo je zaplatíte najednou.

Úvěry či půjčky jsou oblíbenou službou bank a družstevních záložen, nabízí je však i řada nebankovních institucí. Nebankovní společnosti můžeme rozdělit na

  • renomované, za kterými většinou stojí silné finanční skupiny,
  • solidní, které poskytují výhradně půjčky, ale za rozumné úroky a důstojné podmínky
  • a šmejdy, kteří již při podpisu smlouvy počítají s nesplácením a mají tvrdě nastavené podmínky při sebemenším pochybení dlužníka

Spotřebitelský úvěr

Spotřebitelským úvěrem získáte finanční prostředky na cokoliv. Uvedením účelu úvěru získáte lepší úrok, neuvedením účelu zase rychlejší vyřízení.

Kontokorent

Kontokorentní úvěr je úvěrový prostředek zřizovaný k platebnímu účtu. Banka/záložna vám takto umožní „jít do mínusu“, jakmile nemáte na účtu vlastní finanční prostředky. Za každý den, kdy jste v záporném zůstatku, platíte úrok.

Kreditní karta

Kreditní karty se od karet debetních liší ve způsobu čerpání finančních prostředků. Zatímco debetní kartou můžete čerpat až do výše svého zůstatku na účtě (či do výše kontokorentu), kreditní kartou čerpáte výhradně na úvěr. Kreditní karta není vázána na běžný účet, ale na samostatný úvěrový účet.

Hypotéka

Hypoteční úvěr je dlouhodobý účelový úvěr zajištěný nemovitostí pomocí zástavního práva, které se bance k této nemovitosti zřídí.

Překlenovací úvěr

Překlenovací úvěr je úvěr posytovaný ke stavebnímu spoření v době, kdy ještě nemáte nárok na řádný úvěr ze stavebního spoření. Takže zároveň stále spoříte a k tomu splácíte úroky.

Úvěr ze stavebního spoření

Stavební spoření je oblíbené pro dostupné úvěry s pevnou a přátelskou úrokovou sazbou. Často jde o jedinou možnost úvěrování pro plánovanou rekonstrukci nebo koupi družstevního bytu.

Leasing

Leasing slouží k pořízení movitého i nemovitého majetku. Nejedná se však o úvěr, ale jeho podstatou je nájem pořizované věci. Předmět leasingové smlouvy je po celou dobu jejího trvání majetkem leasingové společnosti. Po uplynutí doby nájmu má nájemník předkupní právo na pronajímaný majetek.

Půjčky před výplatou

Půjčky před výplatou jsou krátkodobé půjčky s několikadenní, týdenní či málo-měsíční splatností. Mají vysokou RPSN a běžné jsou u nich poplatky za schválení. Zpravidla je jejich výše omezena jednotkami tisíc korun.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).