Hlavní navigace

Spoření

Spořicí účty, termínované vklady, vkladní knížky, stavební spoření. Vše o spoření.

Když vám peníze přebývají, máte mnoho možností, jak se zhodnotit. Vybrat si můžete od maximálnáho bezpečí až po vysoké riziko.

Přebytečné nebo dočasně nepotřebné peníze můžete uložit na bezpečné finanční produkty. Mezi ně patří všechny bankovní vklady a stavební spoření.

Spořit na penzi můžete i v penziních společnostech; stojí sice za nimi silné finanční skupiny, ale vklady u penzijních společností nejsou pojištěné.

Přebytečné nebo dočasně nepotřebné peníze můžete uložit na bezpečné finanční produkty. Mezi ně patří všechny bankovní vklady a stavební spoření. Spořit na penzi můžete i v penziních fondech; stojí sice za nimi silné finanční skupiny, ale vklady u penzijních fondů nejsou pojištěné.

Spořicí účty

Spořicí účty umožňují schovat přebytečné peníze na účet, ze kterého je lze kdykoli vybrat. Jde o tzv. „peníze na viděnou“. Nevýhodou je proměnlivá úroková sazba a pásmové úročení, čímž se finanční společnosti brání vysokým vkladům.

Termínované vklady

Termínované vklady nabízejí vyšší úročení výměnou za delší dobu vázanosti finančních prostředků. Jedná se o vklad na dobu určitou s předem stanovenou úrokovou sazbou.

Vkladní knížky

Vkladní knížky k nejstarší formě spoření vůbec. Ale vlivem velké konkurence na trhu spořících produktů postupně ustoupily do pozadí a v současné době se s nimi setkáte spíše výjimečně.

Stavební spoření

Stavební spoření je vhodným spořicím produktem pro všechny, kteří mají na příštích 6 let jasno, že uspořené finance nebudou potřebovat. Je vhodné zvláště pro ty, kteří chtějí využívat následné úvěrové produkty stavebních spořitelen.

Penzijní spoření

Penzijní spoření vám dává možnost finančního zabezpečení na důchodový věk. V důchodu pak není nutné se spoléhat výhradně na státní systém důchodového zabezpečení, který bude již v blízké budoucnosti čelit závažným problémům. Připojištěním získáte státní příspěvek.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).