Hlavní navigace

Platební karty

Platební karta je významným pomocníkem v hospodaření s vašimi penězi. Přednost platebních karet je v jejich bezpečí. Zatímco ukradenou hotovost již nejspíše nikdy neuvidíte, platební kartu snadno zablokujete a případné následky můžete eliminovat pojištěním. Platební karta je také nástroj, se kterým se kdykoli dostanete k vlastním nebo půjčeným finančním prostředkům. Může být vydaná k bankovnímu účtu, úvěrovému účtu nebo fungovat jako karta předplacená.

Platební karty se dělí podle typu použití anebo podle vydavatele. Správnou kombinací platebních karer zvýšíte své možnosti, kde s kartou zaplatíte nebo se dostanete k hotovosti.

Karty jsou zpravidla vyrobeny ze tří vrstev netoxického PVC o rozměrech 85,6×54×0,76 mm. Na lícní straně je vždy uveden typ karty, logo banky, která ji vystavila, číslo karty, platnost a jméno majitele. Na rubu je pak magnetický proužek a místo pro podpis majitele.

Rozdělení karet podle účelu použití

Existují 4 typy platebních karet:

  1. Debetní karty.
  2. Kreditní karty.
  3. Charge karty.
  4. Předplacené karty.

Banky a záložny vydávají debetní karty k běžnému účtu (korunovému či devizovému). Dnes už není zásadní rozdíl mezi barvou karty a pokud máte na zaplacení poplatku, můžete mít ihned při založení účtu zlatou kartu.

Kreditní karty jsou vydávány k úvěrovému účtu a kromě bank je vydávají i nebankovní úvěrové společnosti. Umožňují využívat zpravidla 2měsíčního bezúročného období, nebo vyčerpané prostředky postupně splácet.

Charge karty jsou vydávány bankami i nebankovními společnostmi. Nabízejí až 2měsíční bezúročné období i na hotovostní výběry, ale vyčerpaná částka se musí splatit vždy celá.

Předplacené karty jsou obdobou předplacených karet mobilních operátorů. Lze s nimi platit jen tehdy, když se na ně převedou peníze. Lze je dobíjet opakovaně. Pokud jsou určené pro jednorázové použití, označujeme je jako dárkové předplacené karty.

Kdo vydává platební karty?

Platební karty nejčastěji vydávají banky, nicméně dnes už nejsou výhradními vydavateli karet. Licenci k vydávání platebních karet může vlastnit i družstevní záložna, úvěrová společnost či telekomunikační operátor, tedy takřka kdokoli, kdo splní podmínky a zakoupí licenci.

Nejznámější karetní společnosti

Mezi globální společnosti, jejichž loga uvidíte na kartách i v obchodech po celém světě, patří:

  1. American Express (USA)
  2. Diners Club (USA)
  3. Discover Financial (USA)
  4. JCB Card (Japonsko)
  5. Mastercard (USA)
  6. Visa (USA)

Typy platebních karet

Platební karty můžeme rozdělit do několika typů:

Podle typu provedení karty

Embossované karty – mají na sobě vyražené, tzv. vroubkované písmo, embossing. Lze s nimi platit jak na mechanických snímačích nazývaných imprintery, tak i na elektronických platebních terminálech (POS)
Elektronické karty – zcela hladké karty určené pouze pro elektronicky provedené transakce v platebních terminálech (POS).
Virtuální karty – platební karty určené k platbám na internetu nebo k transakcím bez přítomnosti karty. Nejčastěji dostanete pouze číslo platební karty, které může být vytištěno např. jen na papíře, přijde vám formou SMS zprávy nebo jej uvidíte pouze v náhledu internetové aplikace.

Podle zabezpečení karty

Karty magnetické – platební karta je vybavena pouze magnetickým proužkem.
Karty čipové – platební karta má pouze čip, magnetický proužek chybí.
Karty hybridní – platební karta obsahuje čip i magnetický proužek.
Karty bezkontaktní – platební karta obsahuje bezkontaktní technologii umožňující na dálku přenášet transakční údaje.

Podle formy vyúčtování transakcí

Debetní karty – transakce je zúčtována neprodleně po obdržení informace o její výši. V praxi jde v průměru o 3–5 dnů. Tyto karty jsou vydávány pouze k bankovním účtům.

Kreditní karty – při platbě kartou je možné využívat bezúročné období. Po obdržení výpisu transakcí kartou máte dvě možnosti: buď vše plně uhradíte a nebudete platit úroky, nebo uhradíte alespoň povinnou minimální splátku. Jsou vydávány k úvěrovým účtům.

Charge karty – jde o karty s odloženou splatností. Po obdržení výpisu transakcí kartou musíte své závazky bezpodmínečně uhradit v plné výši. Karta je obdobou faktury: využíváte služby, přijde výpis a do data splatnosti jej zaplatíte. Účet v bance až na výjimky není podmínkou.

Předplacené karty – nejprve vložíte na platební kartu finanční prostředky a teprve poté s ní můžete platit. Není nutný účet v bance, platební karty mohou být i anonymní nebo sloužit jako dárky. Předplacené karty se vydávají výhradně jako debetní.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).