váš průvodce finančním světem
TOP spořicí účty
Účty a platby
Spoření
Půjčky
Dávky a důchody
Daňový portál
Kalkulačky
Pojištění
Práce a mzdy
Bydlení
Nákup bitcoin
Investiční crowdfunding
Spotřebitel
Měšec.cz do mailu
Fórum
Produkty
Zákony
Galerie
Katalog realit
Rejstřík firem a OSVČ
Hledat
Měšec.cz
»
Témata
»
zdravotní pojištění
zdravotní pojištění
241
–
270
/
964
První strana
Předchozí strana
6
7
8
9
10
11
12
Následující strana
Poslední strana
Končí termín pro odevzdání přehledů pro OSVČ, které využívají služby "daňařů"
Pro osoby samostatně výdělečně činné, které využívají služeb daňového poradce, dnes končí termín pro odevzdání přehledů za rok 2017 pro Českou správu sociálního zabezpečení. Přehled pro zdravotní pojišťovnu je pak třeba odevzdat do 2. srpna, tedy…
Jiří Hovorka
1. 8. 2018
Musíte platit za očkování proti hepatitidě B, když ho po vás chce škola?
Pokud nastupujete na střední zdravotnickou školu, musíte splňovat mimo jiné i zdravotní kriteria. Vyžaduje se potvrzení zdravotní způsobilosti uchazeče ke studiu a výkonu povolání, u některých oborů pak je nutné mít i potvrzení o očkování proti…
Veronika Doskočilová
25. 7. 2018
Jaké plomby teď hradí pojišťovna? Amalgám už není pro děti a těhotné
V pravidelné otázce týdne tentokrát Všeobecná zdravotní pojišťovna vysvětluje, jak je to s úhradami pojišťoven za zubní plomby, k jakým změnám došlo v roce 2018 a k jakým dojde od roku 2019. Od července 2018 prý došlo ke změnám ohledně zubních…
Jiří Hovorka
16. 7. 2018
Vyšetření pro domov důchodců zdravotní pojišťovny neproplácí
Vyšetření, které vyžaduje domov pro seniory před umístěním klienta, nehradí zdravotní pojišťovna a klient si ho musí uhradit sám. Upozornila na to Všeobecná zdravotní pojišťovna České republiky ve své pravidelné rubrice Otázka týdne. Jak je…
Jiří Hovorka
9. 7. 2018
Jak na změnu zdravotní pojišťovny, když jste v zahraničí a máte i tamější pojišťovnu?
Pokud pobýváte nepřetržitě v zahraničí déle, než 6 měsíců, můžete se odhlásit z českého zdravotního pojištění. Ovšem jen za předpokladu, že budete zdravotně pojištěni v cizině. I nadále jste českým pojištěncem, ale protože nemáte českou zdravotní…
Veronika Doskočilová
4. 7. 2018
Konec školního roku je tady. Jak se studentům mění zdravotní pojištění?
Jak je to se sociálním a zdravotním pojištěním během prázdnin? Záleží, v jaké fázi studia se právě nacházíte. Přinášíme podrobný přehled, na co se o prázdninách musíte připravit.
Veronika Doskočilová
29. 6. 2018
Doba čtení:
6 minut
Zaplatí vám pojišťovna odstranění tetování?
Metod, jak odstranit tetování, je k dispozici několik. Můžete jít na zbroušení, neboli dermabrazi, nebo přímo na chirurgické odstranění, kdy vám pod lokální anestezií vyříznou tetování skalpelem. V současné době je také často používaná metoda…
Veronika Doskočilová
27. 6. 2018
Chystáte se o prázdninách na brigádu? Pozor na platbu pojistného
Letní měsíce využívá mnoho studentů k brigádám a přivýdělkům. V některých případech za ně platí pojistné stát, jindy přechází povinnost na ně. Předně je nutné říci, že za studenta jste považováni v případě, že bez přerušení pokračujete v dalším…
Veronika Doskočilová
19. 6. 2018
Jaké zdravotní pojištění musejí mít cizinci z mimoevropských zemí?
Cizinci ze zemí mimo Evropskou unii, kteří přijedou do České republiky pracovat nebo tu delší dobu pobývat, musejí při žádosti o vízum nebo při žádosti o prodloužení pobytu předložit doklad o cestovním zdravotním pojištění. Tím doloží, že v případě…
Veronika Doskočilová
12. 6. 2018
Kdy si musíte sami zaplatit zjištění protilátek v krvi proti infekčním onemocněním?
Pokud podstoupíte vyšetření, v rámci kterého se zjišťuje hladina protilátek proti infekčním onemocněním, můžete v některých případech požádat o jeho úhradu. Musí ale platit, že povinnost absolvovat takové vyšetřební vyplývá ze zákona, nebo o tomto…
Veronika Doskočilová
29. 5. 2018
Přecházíte mezi bakalářským a magisterským studiem? Pozor na zdravotní pojištění
Pokud přecházíte mezi bakalářským a magisterským stupněm, je dobré věnovat trochu času i informacím o tom, jak je to se zdravotním pojištěním. V případě, že ukončíte bakalářské studium a do 3 měsíců nastoupíte na magisterské studium, nic si sami…
Veronika Doskočilová
21. 5. 2018
VZP nově umožní léčebně-ozdravné pobyty i dětem s celiakií
Všeobecná zdravotní pojišťovna letos poprvé umožní, aby na léčebně-ozdravné pobyty mohly jet i děti s celiakií. Doposud byly pobyty dostupné pouze pro děti s lupénkou, atopickým ekzémem, bronchiálním astmatem a obstruktivní plicní nemocí…
Veronika Doskočilová
16. 5. 2018
Chcete na pomaturitní studium jazyků? Někdy za vás hradí pojistné stát, někdy musíte sami
Pokud po maturitě pokračujete v pomaturitním kurzu cizích jazyků, můžete být i nadále považování na nezaopatřené dítě. Tudíž za vás zdravotní pojištění i nadále bude platit stát. Nezaopatřenost se posuzuje podle zákona o státní sociální podpoře…
Veronika Doskočilová
9. 5. 2018
Kdy si musíte dialýzu na dovolené zaplatit sami?
Pokud pravidelně docházíte na dialýzu a chystáte se na dovolenou do zahraničí, budete si muset v některých případech tuto službu zaplatit z vlastní kapsy bez nároku na zpětné proplacení pojišťovnou. Vše záleží na tom, do jakých zemí se chystáte…
Veronika Doskočilová
30. 4. 2018
Když vaše nezletilé dítě nestuduje a nepracuje, musíte platit jeho pojistné
Pokud vaše nezletilé dítě není přihlášeno k žádnému studiu, ani není registrované na úřadu práce, zdravotní pojišťovna u něj neregistruje žádného plátce pojistného. Tím bývá zpravidla stát, zaměstnavatel, nebo sám pojištěnec jakožto OSVČ. Jestliže…
Veronika Doskočilová
25. 4. 2018
Kdy má praktický lékař povinnost vykonávat návštěvní službu u vás doma?
Návštěvní službu jakožto povinnou součást práce praktického lékaře definuje zákon o zdravotních službách. Pokud jste nemocní, nemůžete se sami dostavit na kontrolu ke svému lékaři, ale zároveň váš zdravotní stav vyžaduje, aby vás lékař…
Veronika Doskočilová
17. 4. 2018
Posíláte dítě na ozdravný pobyt do zahraničí? I malé děti mohou jet na občanský průkaz
Pokud vaše dítě cestuje do zahraničí bez vás, například na léčebně-ozdravný pobyt, vždy u sebe musí mít vlastní cestovní doklad. Ne vždy to ale musí být cestovní pas. Do zemí, které jsou členskými státy EU nebo patří do Schengenského prostoru,…
Veronika Doskočilová
9. 4. 2018
Měnili jste v roce 2017 zdravotní pojišťovnu? Přehled musíte poslat oběma
Změna zdravotní pojišťovny vám mírně zkomplikuje podávání daňového přiznání. Přehledy o příjmech a výdajích totiž musíte poslat oběma zdravotním pojišťovnám. Přinášíme návod, jak na to.
Veronika Doskočilová
9. 4. 2018
Doba čtení:
5 minut
Kdy vám zdravotní pojištovna zaplatí i plastiku ucha či nosu?
Z veřejného zdravotního pojištění se hradí pouze služby, které vám mají zlepšit nebo zachovat váš zdravotní stav, případně zmírnit vaše utrpení. Pokud ale dojde k provedení nějakého úkonu na vaši žádost, kde není zmíněným cílem výše uvedené,…
Veronika Doskočilová
3. 4. 2018
Co vám uhradí pojišťovna, když bojujete s obezitou?
Pokud bojujete s obezitou, může vám s redukcí váhy pomoci i lékař a zdravotní pojišťovna, která za vás náklady na léčbu uhradí. Obezita se hodnotí podle indexu tělesné hmotnosti (BMI). V případě BMI v rozmezí 25–30 jde o nadváhu, u hodnot nad…
Veronika Doskočilová
26. 3. 2018
Má vám lékař sdělit i cenu léku, který vám předepisuje?
Když vám lékař předepisuje nějaké léky, často padají i otázky na výši doplatku za takový lék. Lékař vám ale takovou informaci podat nemůže, i kdyby chtěl. „Lékař nejen že nemá povinnost pacientovi sdělit cenu léku, resp. výši doplatku na lék, který…
Veronika Doskočilová
9. 3. 2018
Jste nemocní a upoutaní na lůžko? Nárok na polohovací lůžko ale možná nemáte
Pokud pečujete o nemocného člena rodiny, který potřebuje polohovací lůžko, může tato nemocná osoba o lůžko zažádat u lékaře. Aby však lékař dané lůžko skutečně předepsal, musí být splněny určité podmínky. Polohovací lůžko může být předepsáno a…
Veronika Doskočilová
28. 2. 2018
Dostali jste poukaz do lázní? S nástupem neotálejte, nebo o lázně přijdete
Pokud vám lékař předepíše lázeňský pobyt, neotálejte s jeho využitím příliš dlouho. I poukaz má svou platnost a pokud ji prošvihnete, můžete o lázeňskou léčbu přijít. Časová omezení závisí na konkrétní situaci. Například po chirurgickém výkonu je…
Veronika Doskočilová
19. 2. 2018
U dětského lékaře můžete být jen do 19 let. K praktikovi pro dospělé se ale můžete registrovat už ve 14 letech
K přeregistraci od dětského lékaře k praktickému lékaři pro dospělé většinou dochází ve věku kolem 18 let. Neznamená to však, že k praktickému lékaři pro dospělé byste se mohli registrovat až od své plnoletosti. „Platí pravidlo, že praktický lékař…
Veronika Doskočilová
14. 2. 2018
Do své zdravotní dokumentace máte právo nahlížet i když je vedena elektronicky
Vaší zdravotnickou dokumentaci má lékař povinnost vést v elektronické, papírové nebo případně kombinované podobně. Zákon o zdravotních službách také určuje, kdo smí do vaší zdravotnické dokumentace nahlížet, pořizovat si výpisy a kopie. Samozřejmě…
Veronika Doskočilová
6. 2. 2018
Zdravotní pojištění 2018: o kolik si připlatíte a kam peníze zasílat?
Platíte za sebe odvody nebo minimální zálohy? A víte, kam peníze zasílat a v jaké výši? Přinášíme souhrn novinek z oblasti zdravotního pojištění. Kromě zvýšení záloh vznikla i nová kategorie státních pojištěnců.
Veronika Doskočilová
31. 1. 2018
Doba čtení:
5 minut
Potřebujete sluchadla? Základní varianty jsou bez doplatku. Voděodolná a napojená na chytrý telefon už ne
Pokud máte potíže se sluchem, lékař vám může předepsat sluchadla. Ačkoli ale na trhu existuje mnoho variant, které se liší provedením i cenou, zdravotní pojišťovny přispívají jen do určité výše. „Výše úhrad zdravotnických prostředků včetně…
Veronika Doskočilová
29. 1. 2018
VZP zdvojnásobila hrazenou dobu v mobilních hospicech v rámci paliativní péče
Všeobecná zdravotní pojišťovna prodlužuje dobu, po kterou bude v roce 2018 hradit služby mobilních hospiců. Dohodla se na tom s Českou společností paliativní medicíny. Dosud platilo, že pojišťovna platila u dospělých osob 30 dní a u dětí pak…
Veronika Doskočilová
25. 1. 2018
Od kdy musíte platit zvýšené zálohy na zdravotní a sociální pojištění?
Pokud pracujete jako OSVČ, platíte také pravidelně zálohy na zdravotní a sociální pojištění. A právě jejich výše se pro rok 2018 změnila. Tedy přesněji řečeno se změnila výše minimálních záloh, které musíte odvádět. „Minimální měsíční záloha na…
Veronika Doskočilová
24. 1. 2018
Těhotným ženám, ale i dětem do 15 let nebude moci zubař aplikovat amalgámovou plombu
Pokud jste těhotná nebo kojíte, nebude vám zubař smět ošetřit zuby pomocí zubního amalgámu, s výjimkou případů, kdy to považuje za naprosto nezbytné z vašich specifických zdravotních potřeb. Vyplývá to z Nařízení Evropského parlamentu a Rady, které…
Veronika Doskočilová
16. 1. 2018
241
–
270
/
964
První strana
Předchozí strana
6
7
8
9
10
11
12
Následující strana
Poslední strana
Nejžádanější
Výpočet čisté mzdy pro rok 2025
Chystáte se do zahraničí? Vyzkoušejte aktuální převodník měn
Porovnali jsme nejlepší spořicí účty v ČR. Který se vám vyplatí?
Spočítejte si, kdy půjdete do důchodu
Kolik zaplatíte na dani z příjmu? Využijte naši kalkulačku
akcie
daň z příjmů
ekonomika
Hypotéky
mzda a plat
Platební karty
platební účty
produktové novinky
spotřebitel
trhy
Všechny témata
Aktuální kurzovní lístek -
dne 21. 5. 2025
EUR
24,870
USD
21,967
GDPR V PRAXI: ochrana osobních údajů a archivace dat (online školení)
VÍCE INFA
ČLÁNKY DO MAILU
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).
Povolit
Ne, děkuji