Hlavní navigace

Přecházíte mezi bakalářským a magisterským studiem? Pozor na zdravotní pojištění

Sdílet

Pokud přecházíte mezi bakalářským a magisterským stupněm, je dobré věnovat trochu času i informacím o tom, jak je to se zdravotním pojištěním.

V případě, že ukončíte bakalářské studium a do 3 měsíců nastoupíte na magisterské studium, nic si sami platit nemusíte. Tyto 3 měsíce se navíc počítají od následujícího měsíce, v němž bylo bakalářské studium ukončeno.

Pokud tedy studium na bakalářském stupni ukončíte například 5. června 2018, musíte být ke studiu na magisterský stupeň zapsáni do 30. září 2018. Když vše stihnete, hradí za vás stát pojistné i v období mezi studiem. Zároveň ale musíte své zdravotní pojišťovně do 30. září 2018 donést potvrzení, že ve studiu pokračujete. A pokud bude zápis ke studiu až v říjnu, musíte potvrzení donést do 8 dnů ode dne zápisu.

Nebudete-li přijati k dalšímu studiu na vysoké škole, bude za vás hradit pojistné stát za měsíc, kdy jste ukončili bakalářské studium (tzn. za červen). Plátcem pojistného za vás bude i za jeden následující měsíc, pokud ovšem nebudete po celý tento měsíc vykonávat žádnou výdělečnou činnost ani nebudete mít nárok na podporu v nezaměstnanosti nebo podporu při rekvalifikaci, informuje Oldřich Tichý, tiskový mluvčí Všeobecné zdravotní pojišťovny.

V srpnu 2018 už byste tedy měli své pojistné řešit sami. Buď přihlášením na úřad práce, čímž za vás opět platí pojistné stát, nebo zaměstnáním či podnikáním. Jestliže nevyužijete ani jednu možnost, stáváte se osobou bez zdanitelných příjmů a zdravotní pojištění si musíte hradit sami ve výši 1647 Kč měsíčně. V takovém případě je pojistné splatné od 1. dne kalendářního měsíce, za který se platí, do 8. dne následujícího měsíce. Za srpen tedy nejpozději do 8. září.

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).