Hlavní navigace

Musíte platit za očkování proti hepatitidě B, když ho po vás chce škola?

Sdílet

Pokud nastupujete na střední zdravotnickou školu, musíte splňovat mimo jiné i zdravotní kriteria. Vyžaduje se potvrzení zdravotní způsobilosti uchazeče ke studiu a výkonu povolání, u některých oborů pak je nutné mít i potvrzení o očkování proti hepatitidě B včetně data poslední dávky. To ale platit nemusíte.

Očkování proti hepatitidě B je v ČR už řadu let součástí pravidelných (tj. povinných) dětských očkovánípodle vyhlášky o očkování proti infekčním nemocem a jako takové je samozřejmě hrazeno z veřejného zdravotního pojištění, informuje Oldřich Tichý, tiskový mluvčí Všeobecné zdravotní pojišťovny.

S pravidelným očkováním proti hepatitidě B se začalo od roku 2001 a děti tehdy byly očkované již v prvních měsících života. Starší děti, které toto nově zavedené očkování „nestihly“, byly počínaje 1. 7. 2001 očkovány ve svých 12 letech. V současné době je ustanovení o očkování ve 12 letech z vyhlášky již vypuštěno a děti jsou od mala chráněné proti hepatitidě B díky hexavakcíně.

Pokud tedy nastupujete na střední školu, nejspíše už máte očkování proti hepatitidě úspěšně za sebou z dětských let. Pokud jste ale očkování neabsolvovali celé, nebo jste prošvihli termíny stanovené vyhláškou, je potřeba se nechat přeočkovat. Očkování se provede aplikací tří dávek očkovací látky, pokud nejde o osoby s prokazatelně prožitým onemocněním virovou hepatitidou B, o osoby s titrem protilátek proti HBsAg přesahujícím 10 IU/litr nebo (s účinností od 1. 1. 2018 po novelizaci vyhláškou č. 355/2017 Sb.) též o osoby, které byly prokazatelně očkovány proti virové hepatitidě B.

I pokud jste očkování úspěšně absolvovali v minulosti, může škola pro jistotu požadovat i vyšetření kvantitativní hladiny (titru) protilátek proti hepatitidě B, s ohledem na to, že jejich hladina může po provedeném očkování postupně klesat.

V každém případě je však očkování hrazeno z veřejného zdravotního pojištění, a tudíž je bezplatné. Jediné, co možná budete platit, je aplikace očkovací látky.

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).