Hlavní navigace

Musí vaše dítě do dětské léčebny? Pobyt s ním si většinou zaplatíte

Sdílet

Lékař pošle vaše dítě do dětské léčebny a vy byste mu jako rodič rádi dělali doprovod a společnost. I když je ale vaše dítě malé, neznamená to, že vám zdravotní pojišťovna tento pobyt automaticky uhradí. U osoby starší 6 let je doprovod hrazen jen se souhlasem revizního lékaře, věk do 6 let ale nezakládá automaticky nárok na úhradu doprovodu. Pokud nejsou naplněny podmínky dané zákonem, pak pobyt průvodce nemůže být hrazen z prostředků zdravotního pojištění, informuje Oldřich Tichý, tiskový mluvčí Všeobecné zdravotní pojišťovny.

Váš pobyt jakožto průvodce pojištěnce ve zdravotnickém zařízení lůžkové péče je hrazen z prostředků veřejného zdravotního pojištění v případě, že je při pobytu vašeho dítěte ve zdravotnickém zařízení nutná vaše celodenní přítomnost vzhledem k jeho zdravotnímu stavu. Respektive v případě, že bez vaší přítomnosti nelze dítěti poskytovat zdravotní péči. Za zdravotní stav vyžadující celodenní přítomnost průvodce dítěte v dětské léčebně lze považovat zejména závažné smyslové vady (hluchota, slepota), závažné tělesné postižení (ochrnutí spojené s neschopností chůze a s nutností pohybu na invalidním vozíku) a některé duševní poruchy (autismus, mentální retardace), dodává Oldřich Tichý.

Pokud je nutné vaše zaškolení v ošetřování a léčebné rehabilitaci pro dítě, je váš pobyt hrazen jen po dobu nezbytně nutnou pro toto zaškolení. Což nemusí být celá doba pobytu dítěte v léčebně.

To, jestli existuje zdravotní důvod pro váš doprovod, posuzuje dětský lékař, který vystavuje Návrh na umístění dítěte v dětské léčebně. V indikovaných případechna tiskopisu v jeho části E (Lékařem doporučené zvláštní požadavky na pobyt v léčebně) doporučí a zdůvodní vaši přítomnost. O úhradu pobytu pak žádá pojišťovnu dětská léčebna, nikoli vy. Váš pobyt hradí ta pojišťovna, u níž je registrováno vaše dítě.

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).