Hlavní navigace

Jak na změnu zdravotní pojišťovny, když jste v zahraničí a máte i tamější pojišťovnu?

Sdílet

Pokud pobýváte nepřetržitě v zahraničí déle, než 6 měsíců, můžete se odhlásit z českého zdravotního pojištění. Ovšem jen za předpokladu, že budete zdravotně pojištěni v cizině. I nadále jste českým pojištěncem, ale protože nemáte českou zdravotní pojišťovnu, jsou dočasně omezena určitá vaše práva a povinnosti. Zejména nemáte povinnost platit pojistné. Na druhé straně ale naopak nemůžete čerpat z českého systému veřejného zdravotního pojištění.

Na změnu zdravotní pojišťovny ale máte právo jako standardní pojištěnec. Přihlášku si podáte k jiné zdravotní pojišťovně a v nejbližším termínu dojde ke změně, ačkoli se stále nenacházíte na území České republiky a máte zahraniční zdravotní pojištění.

Pokud tedy do 30. září 2018 podáte vyplněnou a podepsanou přihlášku k jiné zdravotní pojišťovně, dojde k 1. lednu 2019 k vaší přeregistraci. Po návratu do ČR se přihlásíte u své zdravotní pojišťovny a doložíte doklad o zdravotním pojištění v cizině za celou dobu pobytu, informuje Oldřich Tichý, tiskový mluvčí Všeobecné zdravotní pojišťovny. Pokud byste se do konce roku vraceli do ČR, budete vše řešit se svou dosavadní pojišťovnou. Po novém roce pak už budete vše řešit s novou zdravotní pojišťovnou.

Trochu jiná situace nastává v případě, že ani nejste českým pojištěncem. K tomu dochází v případě, že například pracujete či podnikáte v jiné zemi v rámci EU. Protože výdělečná činnost v dané zemi EU zakládá povinnost být v téže zemi zdravotně pojištěn, stáváte se pojištěncem zahraničních zdravotních pojišťoven. V době, kdy jste u své původní české pojišťovny v evidenci jako pojištěnci, kterým skončil pojistný vztah na základě evropských Nařízení nebo mezinárodní smlouvy, nemáte právo žádat změnu zdravotní pojišťovny. Po návratu do ČR vám ale nově vzniká účast na pojištění a můžete se přihlásit ke kterékoliv zdravotní pojišťovně.

Třetí variantou by mohlo být, že pobýváte v zahraničí z nevýdělečných důvodů, např. jako studenti. V tom případě jste se nejspíš neodhlašovali z českého pojištění jako při dlouhodobém pobytu a jste stále běžným českým pojištěncem. Pak můžete svou pojišťovnu změnit ve standardním termínu. Tedy do konce září podat přihlášku a od nového roku dojde k přeregistraci.

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).