Hlavní navigace

Kolik ultrazvukových vyšetření vám v těhotenství uhradí pojišťovna?

Sdílet

S těhotenstvím se pojí i nutnost nechat se několikrát vyšetřit ultrazvukem. Tato vyšetření jsou standardně hrazena z veřejného zdravotního pojištění a to podle toho, jak vaše těhotenství probíhá.

Těhotné s nízkým rizikem (tj. normálním, nekomplikovaným těhotenstvím) mají z veřejného zdravotního pojištění plně hrazena celkem tři ultrazvuková vyšetření, uvádí Oldřich Tichý, tiskový mluvčí Všeobecné zdravotní pojišťovny. Jedná se o vyšetření těhotné ženy bez rizikových faktorů v anamnéze, které mají výsledky všech klinických i laboratorních vyšetření v průběhu gravidity bez abnormálních nálezů.

První vyšetření se provádí do 14. týdne těhotenství a je v rámci něj zjišťován počet plodů, vitalita plodu a je určen termín porodu. Další plně hrazená ultrazvuková vyšetření jsou tzv. screeningová (tj. slouží k včasnému záchytu patologií plodu) a standardně bývají prováděna ve 20.–22. týdnu těhotenství. Při tomto vyšetření se hodnotí vitalita plodu, biometrie, je odhadována hmotnost plodu, morfologie plodu, lokalizace placenty, množství plodové vody apod. A ve 30.–32. týdnu těhotenství, tedy na třetím ultrazvukovém vyšetření, se hodnotí vitalita a poloha plodu, hmotnost plodu, lokalizace placenty, množství plodové vody atp.

Kromě toho by vám váš ošetřující gynekolog měl nabídnout i další metody screeningu, které již nejsou hrazeny. Patří mezi ně kombinovaný screening v I. trimestru těhotenství (tzv. prvotrimestrální biochemický a ultrazvukový screening), podrobné hodnocení morfologie plodu při ultrazvukovém vyšetření ve 20.–22. týdnu těhotenství (podrobnější vyšetření nad rámec základního hrazeného screeningového ultrazvukového vyšetření) nebo ultrazvukový screening růstové restrikce plodu ve 36.–37. týdnu těhotenství. Tato vyšetření jsou však poskytována po dohodě mezi vámi a lékařem a hradíte si je samy.

Jiná situace nastává, pokud lékař vaše těhotenství vyhodnotí jako rizikové. Mezi riziková patří například vícečetné těhotenství, dále pokud máte gestační diabetes a další. V těchto případech nelze četnost hrazených ultrazvukových vyšetření pevně stanovit, jejich počet a termín určuje vždy ošetřující gynekolog a tato indikovaná vyšetření jsou vám vždy hrazena z veřejného zdravotního pojištění. Do této skupiny patří i úhrada výkonů superkonziliárního ultrazvukového vyšetření v průběhu prenatální péče a specializovaného prenatálního echokardiografického vyšetření.Tuto specializovanou péči (poskytovanou pouze na specializovaném pracovišti) potřebuje ovšem jen část těhotných

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).