Hlavní navigace

Co se stane s vaší zdravotnickou dokumentací, když váš praktický lékař skončí?

Sdílet

Pokud váš praktický lékař končí, nezoufejte, vaše zdravotnická dokumentace se tím neztrácí. Je několik možností, kam může vaše zdravotní dokumentace putovat. Pokud má lékař svého nástupce, úplně automaticky mu všechny zdravotnické dokumentace předá. Pro vás se tím nic nemění, dál chodíte na stejné místo, ale k jinému lékaři.

Váš praktický lékař musí informaci o ukončení své činnosti zveřejnit alespoň 60 dnů přede dnem zamýšleného ukončení, a to ve zdravotnickém zařízení na veřejně přístupném místě, popřípadě na svých internetových stránkách. Zároveň také požádá příslušný správní orgán a obec, na jejímž území poskytuje zdravotní služby, o zveřejnění informace na úřední desce. Uvedeno musí být i datum, do kterého lze předložit žádost o předání zdravotnické dokumentace novému poskytovateli zdravotních služeb, kterého si zvolíte, informuje Oldřich Tichý, tiskový mluvčí Všeobecné zdravotní pojišťovny. Jestliže by lékař svoji praxi přímo někomu předal, bude zde rovněž uvedeno, která osoba hodlá místo něj pokračovat v poskytování zdravotních služeb. Vy si ale samozřejmě můžete zvolit jiného lékaře.

V případě, že nástupce lékaře není určen, putuje zdravotnická dokumentace příslušnému správnímu orgánu, tedy krajskému úřadu. Ten pak zajistí předání zdravotnické dokumentace poskytovateli zdravotních služeb, kterého jste si vybrali, a to na základě vaší písemné žádosti nebo zvoleného poskytovatele (ten musí ke své žádosti připojit vaše písemné vyjádření o tom, že jste si ho skutečně zvolili). V žádosti se uvádí identifikační údaje zvoleného poskytovatele, vaše jméno a příjmení, rodné číslo nebo datum narození a adresa místa trvalého pobytu.

Do doby, než si zvolíte nového lékaře, zajišťuje příslušný správní orgán také výpisy nebo kopie zdravotnické dokumentace, a to v rozsahu potřebném pro zajištění návaznosti poskytnutí zdravotních služeb nebo je-li to nezbytné k posouzení zdravotního stavu nebo zdravotní způsobilosti (např. pro účely zaměstnání).

Lékař ale nikdy nemůže zdravotnickou dokumentaci předat vám s tím, že ji pak sami předáte svému novému lékaři.

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).