Hlavní navigace

Antiembolické punčochy vám musí dát přímo v nemocnici a bezplatně

Sdílet

Pokud lékař před operací zhodnotí, že vám hrozí riziko tromboembolické nemoci (TEN) a je třeba, abyste kvůli ní nosili antiembolické punčochy, nesmí se stát, že by vás poslal za obvodním lékařem, aby vám je předepsal a následně jste si je na operaci přinesli. Tyto punčochy byste měli dostat přímo v nemocnici. V některých případech se také místo toho pacientovi před operací dělá bandáž nohou kompresivními obinadly, dodává Oldřich Tichý, tiskový mluvčí Všeobecné zdravotní pojišťovny.

Antiembolické punčochy sice nejsou hrazeny na poukaz, ale jsou plně hrazeny z veřejného zdravotního pojištění v rámci hospitalizace. Nemocnice je mají započítány do ceny ošetřovacího dne (OD) jako přímo spotřebovaný zdravotnický materiál. Máte je tedy dostat na místě a bezplatně. Do ceny OD je stejně tak případně zahrnuta cena kompresivních obinadel užitých k bandáži.

To, co vám praktický lékař může předepsat na poukaz, jsou kompresní punčochy II. kompresní třídy (silnější už předepisují specialisté). Ty ale může předepsat jen u varixů s projevy chronické žilní nedostatečnosti II. st., po operaci a skleroterapii, dále při trombóze, flebitidě a smíšených otocích a také při lymfedému bez ložiskové fibrotizace podkoží.

Nemůže je tedy předepsat místo antiembolických punčoch, které se užívají pro prevenci vzniku trombózy při/po operaci u imobilních pacientů a pro krátkodobou kompresi k povzbuzení žilní cirkulace u ležících pacientů.

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).