Hlavní navigace

Chystáte se o prázdninách na brigádu? Pozor na platbu pojistného

Sdílet

Letní měsíce využívá mnoho studentů k brigádám a přivýdělkům. V některých případech za ně platí pojistné stát, jindy přechází povinnost na ně.

Předně je nutné říci, že za studenta jste považováni v případě, že bez přerušení pokračujete v dalším studiu. V takovém případě jste student i v době prázdnin a i v případě, že jste výdělečně činní. Případná výdělečná činnost je pro zařazení do kategorie „nezaopatřené dítě“ podstatná, až když už na období po ukončení studia bezprostředně nenavazuje další studium, říká Oldřich Tichý, tiskový mluvčí Všeobecné zdravotní pojišťovny.

Pokud ukončíte střední školu, máte statut studenta jen do 30.6. Následně jste do 31.8. považováni za nezaopatřené dítě, ale jen pod podmínkou, že po celý měsíc nevykonáváte výdělečnou činnost a ani nemáte nárok na podporu v nezaměstnanosti či podporu při rekvalifikaci (výdělečná činnost a nárok na podporu na sebe ani nesmí navazovat tak, že trvají po celý kalendářní měsíc). To se týká jak úspěšných maturantů, resp. absolventů střední školy, tak těch neúspěšných, kdy žák nevykonal v určeném termínu úspěšně maturitní zkoušku, závěrečnou zkoušku nebo absolutorium a byla mu povolena opravná zkouška, odklad zkoušky či její opakování, dodává Oldřich Tichý.

Jestliže jste ukončili vysokou školu, máte statut nezaopatřeného dítěte po celý kalendářní měsíc, v němž jste řádně ukončili studium a ještě po celý následující kalendářní měsíc, pokud v něm nejste výdělečně činní a nemáte nárok na podporu v nezaměstnanosti nebo podporu při rekvalifikaci.

Výjimkou, kdy student nemůže být výdělečně činný, aby neztratil statut nezaopatřeného dítěte a nárok na platbu pojistného státem, je dálkové, distanční, večerní nebo kombinované studium na středních školách; v době takového studia nesmí mít ani nárok na podporu v nezaměstnanosti nebo podporu při rekvalifikaci. Ostatní středoškolští studenti si mohou přivydělávat po libosti, uzavírá Oldřich Tichý. 

U studia na vysokých školách žádné podobné omezení neplatí. Statut nezaopatřeného dítěte máte jako student VŠ v bakalářském, magisterském nebo doktorském studijním programu bez ohledu na formu studia a bez ohledu na to, zda jste v době takového studia výdělečně činní.

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).