Hlavní navigace

Kdo a v jaké výši má hrazeno očkování proti chřipce?

Sdílet

Pokud se chcete chránit před chřipkou očkováním, je nutné ho absolvovat každoročně, a ideálně již během podzimu před začátkem chřipkové sezony. Primárně jde o nepovinné očkování, takže si ho musíte hradit sami, ale jsou i výjimky. Některé skupiny pojištěnců ho mohou mít hrazeno z veřejného zdravotního pojištění. Jsou to senioři nad 65 let a další zákonem vyjmenované skupiny zdravotně oslabených a rizikových pojištěnců. Ti všichni by měli možnosti bezplatného očkování využít, protože chřipka právě u nich může mít závažné komplikace, může vést ke zhoršení jejich základního onemocnění nebo je i ohrozit na životě, říká Oldřich Tichý, tiskový mluvčí Všeobecné zdravotní pojišťovny.

Kromě seniorů nad 65 let mají plně hrazeno očkování i lidé po odstranění sleziny nebo po transplantaci krvetvorných buněk. Třetí skupinou jsou pacienti, kteří trpí závažným chronickým farmakologicky řešeným onemocněním srdce a cév nebo dýchacích cest nebo ledvin nebo diabetem. Nikoli tedy např. každý diabetik, ale jen ti se závažným onemocněním, kteří mají nasazené léky. Čtvrtou skupinou jsou osoby umístěné ve zdravotnických zařízeních dlouhodobé lůžkové péče nebo v domovech pro seniory, v domovech pro osoby se zdravotním postižením nebo v domovech se zvláštním režimem.

Očkování provádějí hlavně praktičtí lékaři. Pokud patříte do zvláštní skupiny a necháte si aplikovat vakcínu, kterou pojišťovna plně hradí, nebudete platit nic. Informujte se ale předem, jaká vakcína je hrazena, protože se to může každý rok měnit. Vychází to totiž z rozdílu aktuálních cen jednotlivých vakcín a výše jejich úhrad pojišťovnou, což určuje Státní ústav pro kontrolu léčiv. V sezóně 2018–2019 jsou k dispozici tří- i čtyřvalentní vakcíny, přičemž plně hrazené (částkou do 250 Kč) jsou všechny aktuálně dostupné vakcíny:

 • INFLUVAC,
 • VAXIGRIP,
 • INFLUVAC TETRA,
 • VAXIGRIP TETRA.

Pokud do žádné ze speciálních skupin nepatříte, musíte si očkování zaplatit sami. Případně se můžete zkusit dotázat své zdravotní pojišťovny, jestli neposkytuje příspěvek na očkování.

Našli jste v článku chybu?
 • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
 • 24. 9. 2018 19:48

  Michal Krunčík (neregistrovaný) ---.ipv6.broadband.iol.cz

  Vakcinace se nedoporučuje osobám přecitlivělým na složky vakcíny, ani osobám, které v minulosti měly alergickou reakci na očkování proti chřipce. Naštěstí to není můj případ, a od té doby co se očkuju, neznám co je mít chřipku, využívám příspěvek nabízený od ozp u který jsem pojištěný a rozhodně nelituji. Celé chřipkové období se mě chřipka vyhýbala i když byl kolem mě každý nemocný a dávám tomu vděk právě kvůli očkování. Rozhodně nemám strach až opět příjde období chřipky.
  "

 • 16. 10. 2018 0:01

  Lenka Tomešová (neregistrovaný) 89.24.14.---

  Já využila příspěvek od na toto očkování od oborové pojišťovny u které jsem už léta pojištěná a jsem ráda, že jsem do toho šla. Chřipka se mi vyhýbá obloukem.

 • 28. 10. 2018 1:30

  Hanna (neregistrovaný) ---.gtt-net.cz

  A jakou vakcinou ste byla ockovana.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).