Hlavní navigace

Kdy si musíte sami zaplatit zjištění protilátek v krvi proti infekčním onemocněním?

Sdílet

Pokud podstoupíte vyšetření, v rámci kterého se zjišťuje hladina protilátek proti infekčním onemocněním, můžete v některých případech požádat o jeho úhradu. Musí ale platit, že povinnost absolvovat takové vyšetřební vyplývá ze zákona, nebo o tomto vyšetření rozhodne váš lékař ze zdravotních důvodů.

Podle zákona je nutné se tomuto vyšetření podrobit například u pravidelného a zvláštního očkování proti virové hepatitidě B. A očkování se následně neprovede, máte-li titr protilátek proti HBsAg vyšší než 10 IU/litr. Vyhláška dále předpokládá zjišťování hladiny protilátek u zvláštního očkování proti spalničkám – okruh osob, pro něž je povinné, stanovuje vyhláška. Ovšem očkování se u nich neprovede, mají-li pozitivní titr IgG protilátek proti viru spalniček. Jiné případy, kdy by byl pojištěnec povinen podrobit se zjišťování hladin protilátek před očkováním, vyhláška nezmiňuje, říká Oldřich Tichý, tiskový mluvčí Všeobecné zdravotní pojišťovny.

Zjišťování protilátek může být také součástí protiepidemických opatření v ohnisku nákazy tohoto infekčního onemocnění. Postup při epidemii se řídí zákonem o ochraně veřejného zdraví. Mimořádná opatření, jejich rozsah a trvání, nařizuje příslušný orgán ochrany veřejného zdraví a veškerá opatření, spadající do tohoto nařízení, jsou hrazena ze státního rozpočtu. To znamená, že pokud jste v ohnisku nákazy nebo jste přišli do styku s konkrétním infekčním onemocněním, jehož výskyt je možné pokládat za epidemii, může být nařízeno zjištění hodnot protilátek v krvi.

Pokud jste tedy povinni se vyšetření podrobit, neplatíte ho. Jestliže jde ale o případy neuvedené ve vyhlášce ani v zákoněa ani jej nenařídí lékař, nemůže vám být hrazeno a platíte jej sami.

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).