Hlavní navigace

Bojíte se vrtání zubů? Celkovou anestezii nebo léky na utlumení si musíte zaplatit

Sdílet

Pokud se bojíte vrtání zubů, bude vás nejspíše tento zákrok stát více peněz. Zubní lékař je totiž oprávněn provádět pouze lokální znecitlivění v místě, kde bude zub vrtat.

Celkovou anestezii může provádět jen lékař se specializovanou způsobilostí v oboru anesteziologie. A to pouze na pracovištích s příslušným personálním a přístrojovým vybavením. To samé platí u analgosedace, což je stav navozený podáním léků. Po podání léků si pacient výkon nepamatuje a při něm má potlačené vnímání stresu, je zklidněný a omezeně vnímá bolest. Analgosedace je kombinována i s lokální anestezií. Je vhodná pro pacienty, kteří špatně tolerují náročnější ošetření, ale i běžné stomatologické zákroky, pro nespolupracující děti nebo mentálně handicapované pacienty aj., informuje Oldřich Tichý, mluvčí Všeobecné zdravotní pojišťovny.

Za lokální injekci proti bolesti u svého zubaře neplatíte. Za celkovou anestezii nebo analgosedaci pak někdy platit můžete a jindy ne. Obojí je totiž hrazeno z veřejného zdravotního pojištění jen v případě, kdy vaše celkové onemocnění znemožňuje běžné ošetření při vědomí. Jestliže se jen bojíte zákroku a chcete svému strachu ulevit, musíte si za výkon zaplatit.

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).