Hlavní navigace

Chcete na pomaturitní studium jazyků? Někdy za vás hradí pojistné stát, někdy musíte sami

Sdílet

Pokud po maturitě pokračujete v pomaturitním kurzu cizích jazyků, můžete být i nadále považování na nezaopatřené dítě. Tudíž za vás zdravotní pojištění i nadále bude platit stát. Nezaopatřenost se posuzuje podle zákona o státní sociální podpoře. Podmínky splníte, jestliže vám je do 26 let věku a soustavně se připravujete na budoucí povolání studiem na středních a vysokých školách v České republice.

Jednoleté pomaturitní kurzy cizích jazyků se po určité pauze opět považují také za studium na středních školách. Záleží však na splnění několika podmínek. Musí jít o studium osob se středním vzděláním s maturitní zkouškou, které úspěšně vykonaly první maturitní zkoušku v tom kalendářním roce, ve kterém zahajují studium v jednoletých kurzech cizích jazyků s denní výukou. Tyto kurzy musí být uskutečňované v České republice, a to oprávněnými právnickými a fyzickými osobami působícími v oblasti jazykového vzdělávání, říká Oldřich Tichý, tiskový mluvčí Všeobecné zdravotní pojišťovny. Seznam jazykových institucí s jednoletými pomaturitními kurzy cizích jazyků s celotýdenní denní výukou, jejichž účastníci mají statut studenta, zveřejňuje MŠMT na svých webových stránkách.

Jestliže jste tedy úspěšně složili maturitní zkoušku a v témže kalendářním roce zahájíte studium v pomaturitním kurzu a budete v něm studovat schválený jazykový kurz, splnili jste, co je třeba a i nadále za vás pojistné hradí stát. Samozřejmě pouze do 26 let. Přivydělávat si souběžně můžete.

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).