Hlavní navigace

Jakou léčbu hemeroidů vám proplatí pojišťovna a co si zaplatíte sami?

Sdílet

Potíže s hemeroidy patří mezi ty skutečně nepříjemné. Pokud vám lékař doporučí chirurgický zákrok, může vám jej hradit vaše zdravotní pojišťovna. Chirurgických metod ošetření hemoroidů je více a s tím souvisí skutečnost, že ani jedna metoda není univerzálně „ta pravá“. Jejich použití závisí na rozsahu postižení – velikosti uzlů, přítomnosti komplikací ve smyslu trombotizace, zánětu, prolapsu apod., informuje Oldřich Tichý, tiskový mluvčí Všeobecné zdravotní pojišťovny.

Záleží ale i na vašem celkovém stavu a na praxi a vybavení konkrétního pracoviště. Výběr vhodné metody, a to ve spolupráci s vámi a na základě vaší dostatečné informovanosti, je vždy předmětem vstupního vyšetření.

Chirurgickou léčbu je pak možno rozdělit na „krvavou“ a „miniinvazivní“. Principem „krvavých“ metod je chirurgické odstranění objemných hemoroidálních uzlů III. a IV. stupně, podvaz jejich cévní stopky a sešití defektu jednotlivými vstřebatelnými stehy. Tento výkon – hemoroidektomie – se provádí za hospitalizace na chirurgickém oddělení. Hospitalizace obvykle trvá 3–4 dny a následně jste několik týdnů v pracovní neschopnosti. Relativně nová je tzv. Longova operace s použitím staplerů. Ta je oproti klasickému vyříznutí hemoroidálních uzlů šetrnější, zejména s ohledem na riziko vzniku jizev a poškození svěračů konečníku. Ani zde ale nejsou vyloučeny komplikace, hlavně krvácení, inkontinence, zúžení konečníku atd. Longovou metodou se mohou operovat hemoroidy II. a III. stupně. Tento způsob léčby vyžaduje 1–3denní hospitalizaci a cca 2týdenní pracovní neschopnost.

Druhou možností je miniinvazivní metoda. Ta je prováděna ambulantně. Jedná se o ošetření jednotlivých hemoroidálních uzlů kryokauterem či elektrokauterem nebo jejich uzavření pomocí injekce sklerotizačního roztoku. K miniinvazivním metodám patří dále podvaz hemoroidálního uzlu s aplikací Barronových ligatur. Tato metoda je často používaná a je vhodná pro II. a III. stadia hemoroidů, dodává Oldřich Tichý. Ošetření se provádí bez anestezie, ambulantně, a bývá doprovázeno jen mírně bolestivým tlakem v konečníku.

Všechny výše zmíněné postupy jsou hrazeny z veřejného zdravotního pojištění a pojišťovně se vykazují k úhradě podle seznamu zdravotních výkonů s bodovými hodnotami. Tento seznam vydává formou obecně závazné vyhlášky ministerstvo zdravotnictví.

Existují i další oficiální léčebné postupy, ale ty už nejsou hrazeny a musíte si je zaplatit sami. Nejnovější je metoda ošetření hemoroidů laserem pod ultrazvukovou kontrolou HeLP – HALO Laser. Ultrazvukem je při ní vyhledána přívodná tepna a následně je laserem uzavřena, což vede ke smrštění hemoroidálních uzlů. I princip dalších metod je podobný. Jedná např. o HELP metodu – laserové ošetření hemoroidů vhodné pro I. a II. stupeň postižení, kdy se laserem uzavřou drobné cévy, které vyživují hemoroidy. Výkon se dělá ambulantně a po zákroku není nutná pracovní neschopnost. LHP metoda je vhodná pro pokročilejší stadia hemoroidálních uzlů, provádí se v krátkodobé celkové anestezii většinou v rámci jednodenní chirurgie. HAL metoda užívaná k odstranění hemoroidů II. a III. stupně zase spočívá v podvázání hemoroidálních tepének pod kontrolou ultrazvukem, RAR metoda je obdobný rozšířený zákrok u hemoroidů III. a IV. stupně. Hemoron aplikuje na cévy hemoroidů za účelem jejich uzavření monofazický proud o intenzitě 8–16 mA, při koagulační léčbě hemoroidů infračerveným světlem se využívá tepelného efektu světla.

Ceny se ale liší podle jednotlivých pracovišť a je nutné se tak informovat u konkrétního lékaře.

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).