Hlavní navigace

Jaké zdravotní pojištění musejí mít cizinci z mimoevropských zemí?

Sdílet

Cizinci ze zemí mimo Evropskou unii, kteří přijedou do České republiky pracovat nebo tu delší dobu pobývat, musejí při žádosti o vízum nebo při žádosti o prodloužení pobytu předložit doklad o cestovním zdravotním pojištění. Tím doloží, že v případě potřeby mají zajištěnou úhradu nákladů léčení. Musí to ale být pojištění od řádné pojišťovny, která má licenci na pojištění léčebných výloh při pobytu v zahraničí, nikoli úrazové, odpovědnostní či jiné pojištění. Musí také obsahovat asistenční službu, která komunikuje se zdravotnickým zařízením a garantuje úhradu, říká Oldřich Tichý, tiskový mluvčí Všeobecné zdravotní pojišťovny.

Pokud tu cizinci pobývají déle než 90 dní, musí jim pojištění krýt náklady na nutnou a neodkladnou zdravotní péči čerpanou po dobu pobytu a náklady spojené s repatriací. Pojistné plnění musí být minimálně 1 500 000 Kč (60 000 eur).

V případě, že je o vízum nebo žádost o prodloužení pobytu žádáno na území České republiky, musí mít cizinec cestovní zdravotní pojištění v rozsahu komplexní zdravotní péče, které bylo uzavřeno u pojišťovny oprávněné provozovat toto pojištění na území ČR. Z tohoto pojištění nesmí být vyloučena preventivní ani dispenzární zdravotní péče ani zdravotní péče související s těhotenstvím pojištěné matky a porodem jejího dítěte. Pojistná smlouva také nesmí vylučovat poskytnutí pojistného plnění v případě úrazu, ke kterému došlo z důvodu úmyslného jednání, zavinění nebo spoluzavinění pojištěného ani v důsledku požití alkoholu, omamných nebo psychotropních látek pojištěným, dodává Oldřich Tichý.

Při pobytu do 90 dnů je třeba prokázat, že cizinec má dostatečné a platné cestovní pojištění pokrývající veškeré náklady, které by mohly nastat v souvislosti s repatriací ze zdravotních důvodů nebo v souvislosti s naléhavou lékařskou péčí, pohotovostní nemocniční péčí nebo úmrtím. Minimální pojistné krytí je 30 000 eur (750 000 Kč).

Doklad o zdravotním pojištění se nevyžaduje v případě, že jsou náklady zdravotní péče hrazeny na základě mezinárodní smlouvy nebo cizinec prokáže, že je zdravotní péče hrazena jiným způsobem.

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).