Marně si lámete hlavu s tím, jakým způsobem si jako zaměstnanec můžete spočítat daň z příjmů? V tom případě není nic jednoduššího než vyzkoušet naši přehlednou daňovou kalkulačku, která to udělá za vás. Ačkoliv se tento výpočet daně může na první pohled zdát složitý, jeho pečlivé vyplnění vám ušetří spoustu starostí.
Naše daňová kalkulačka slouží pouze pro výpočet daně z příjmů. Výsledek budete muset následně sami ručně přepsat do daňového přiznání. Pokud chcete ušetřit čas a rovnou si udělat daňové přiznání, využijte k tomu naše interaktivní šablony pro MS Excel:
Přečtěte si důležité pokyny |
---|
Do hlavní činnosti se počítají pouze měsíce, kdy pro OSVČ byl stanoven minimální vyměřovací základ.Zde jsou uvedené osoby, pro které není stanoven minimální vyměřovací základ. Stačí, že po celý měsíc byla splněna jedna z následujících podmínek:
|
Dle zákona č. 586/1992 Sb., o daních z příjmů, jsou za poplatníka na našem území považovány všechny fyzické osoby s trvalým bydlištěm v České republice, ale i lidé, kteří se zde obvykle zdržují nebo zde jako cizinci mají hlášenou adresu místa pobytu. Daňoví rezidenti ČR pak mají daňovou povinnost vztahující se jak na příjmy, které plynou ze zdrojů na území našeho státu, tak i na příjmy, jež plynou ze zdrojů zahraničních.
Co se týče daně z příjmů fyzických osob, tu musíte odvádět ze mzdy či platu, ale i z příjmů, které vám plynou z podnikání nebo jiných aktivit. Sem patří například příjmy z nájmu, příjmy z kapitálového majetku či ostatní příjmy, jako jsou výhry a ceny z některých her i soutěží nebo třeba příjmy z příležitostných činností.
Za zdanitelný příjem jsou rovněž považovány peněžní i nepeněžní příjmy, které jste získali prostřednictvím směny. Některé příjmy, jako jsou úvěry a půjčky (s výjimkami), naopak dani nepodléhají. Zároveň existují příjmy osvobozené od daně, kam patří třeba sociální dávky, přijaté náhrady škody či různé druhy stipendií.
V případě zaměstnanců obvykle řeší roční zúčtování daně jejich zaměstnavatel. I zde však existuje několik případů, kdy si jako zaměstnanec musíte daňové přiznání podat sami. Jedná se o tyto situace:
Jestliže i vás čeká odevzdání daňového přiznání za uplynulé období a s jeho vyplněním si nevíte rady, mohla by vám pomoci naše kalkulačka daně z příjmů pro zaměstnance. V případě, že správně vyplníte všechny potřebné údaje, za vás provede výpočet daně 2023, což někteří označují také jako výpočet daně ze mzdy, a může vám poté posloužit i jako vzor pro vyplnění daňového přiznání.
Zatímco u právnických osob činí daň z příjmů 19 % (pro všechna zdaňovací období od 1. ledna 2024 se pak zvýší na 21 %), u osob fyzických je stanovena na 15 %. Jde přitom o daň nenávratnou, nedobrovolnou a opakovanou. Plátce navíc není schopný nijak ovlivnit, k čemu se peníze později využijí. Do roku 2021 pak existovala také solidární daň (také označovaná jako milionářská daň), která ovšem byla zrušena. Místo toho musí podnikatelé, kteří si vydělají více než 1 935 552 Kč, platit vyšší sazbu daně z příjmů, jež činí 23 %.
Jako základ daně se označují příjmy poplatníka, které ve zdaňovacím období (kalendářní rok) přesáhly výdaje prokazatelně vynaložené na jejich dosažení, zajištění a udržení. Jestliže jste jako poplatník měli v dané době současně více příjmů, váš celkový základ daně se pak bude rovnat součtu dílčích základů za jednotlivé příjmy.
Pro výpočet základu daně budete potřebovat několik základních údajů, jako je úhrn příjmů ze závislé činnosti, pojištění zaplacené zaměstnavatelem, úhrn sražených záloh na daň a případně vyplacené daňové bonusy. Tímto způsobem je samozřejmě nutné vyplnit do kalkulačky i do daňového přiznání veškeré příjmy, a to jak ze zaměstnání, tak i ty plynoucí ze samostatně výdělečné činnosti, DPP, DPČ a autorských honorářů.
Pokud chcete znát základ daně, výpočet zahrnuje také odečitatelné položky, které se označují jako nezdanitelné části základu daně. Sem podle ustanovení § 15 zákona o daních z příjmů patří:
U každé z těchto položek je zákonem stanovená maximální částka či nejvyšší možný procentuální podíl, který můžete uplatnit. Jejich uplatnění je zároveň podmíněno tím, že doložíte potvrzení (například od banky či penzijní společnosti) nebo darovací smlouvu.
Když počítáte daň z příjmů, kalkulačka zohledňuje také různé slevy na dani a daňová zvýhodnění. Základní sleva na poplatníka činí 30 840 Kč. Dále můžete uplatnit slevu na manžela či manželku ve výši 24 840 Kč, a to v případě, že za dané zdaňovací období nemá vlastní příjem přesahující 68 000 Kč a zároveň s vámi sdílí společně hospodařící domácnost. Pokud je navíc manželovi či manželce přiznán nárok na průkaz ZTP/P, tato částka se zdvojnásobí.
Rodiče pak jistě potěší daňově zvýhodnění na děti (nezletilé a v některých případech i zletilé), které může při výpočtu daně kalkulačka také započítat. Přehled slev vypadá následovně:
S daňovým zvýhodněním pro rodiče pak souvisí i sleva za umístění dítěte v předškolním zařízení (tzv. školkovné). Pro rok 2023 je tato částka, která by měla pokrýt výdaje vynaložené na umístění ratolesti do školky nebo jiného zařízení péče o dítě, stanovena nejvýše na 17 300 Kč za jedno dítě (maximálně do výše minimální mzdy). Za zdaňovací období 2024 však bude školkovné zrušeno.
Mladí lidé pak mohou mimo jiné uplatnit slevu na studenta ve výši 4020 Kč, ale jen po dobu, kdy se soustavně připravují na budoucí povolání. To platí až do chvíle, kdy dovrší věku 26 let, a v případě prezenční formy studia v doktorském studijním programu až do 28 let. Za zdaňovací období 2024 (tedy až pro následující rok) však bude i tato sleva zrušena.
Pokud počítáte daň z příjmů a vyplňujete daňové přiznání, kalkulačka dokáže zohlednit také skutečnost, že jste sami držitelem průkazu ZTP/P. V takovém případě sleva činí 16 140 Kč. Kromě toho existuje také základní sleva na invaliditu ve výši 2520 Kč pro ty, kterým byl přiznán důchod pro invaliditu I. či II. stupně, a rozšířená sleva na invaliditu ve výši 5040 Kč pro poplatníky s přiznaným důchodem pro invaliditu III. stupně.
Daňové přiznání musíte podat nejpozději 2. dubna 2024, a pokud to nestihnete, následně se vám budou počítat úroky z prodlení. Od roku 2021 pak platí také to, že můžete odevzdat daňové přiznání o měsíc později (tedy až do 2. května), ale pouze za předpokladu, že tak učiníte elektronickou cestou. Máte-li povinný audit nebo vám daňové přiznání zpracovává a předkládá daňový poradce, je pro vás závazný termín 1. července.
Zjistili jste během vyplňování daňového přiznání, že jste za dané období odvedli na dani víc, než bylo třeba? V tom případě vám náleží tzv. vratka daně. Zaměstnanci, kterým zajišťuje roční zúčtování daně jejich zaměstnavatel, obdrží tyto peníze automaticky ve výplatě za březen. Ostatní o tento daňový přeplatek nicméně musí zažádat, a to například prostřednictvím elektronického formuláře pro vrácení daně na portálu finanční správy.
Vyplacení daňového přeplatku musí stát stihnout během 30denní lhůty, která startuje den po posledním řádném termínu podání daňového přiznání. O přeplatek však můžete žádat pouze ve chvíli, kdy vám výpočet vrácení daní ukázal částku vyšší než 200 Kč (od roku 2021 došlo k navýšení ze 100 Kč na 200 Kč), protože menší částky finanční úřad nevrací. Přeplatky se ale postupem času sčítají a lze o ně zažádat hromadně, a to až 6 let zpětně. Kromě toho je možné, aby místo bezhotovostního převodu vrátil správce daně přeplatek v hotovosti, a to do maximální výše 1000 Kč.
Daňová kalkulačka slouží pro pohodlí čtenářů při řešení daňových povinností vůči orgánům veřejné správy. Vyvinuli jsme maximální úsilí pro přesný výpočet při zadání potřebných vstupních dat. Je však věcí každého poplatníka, uživatele daňové kalkulačky, aby si správnost všech výpočtů, výstupních dat daňové kalkulačky, stejně jako správnost a úplnost všech údajů uvedených v daňové kalkulačce ověřil dle platných právních norem, případně pokynů příslušného správce daně. Upozorňujeme Vás, že neneseme žádnou odpovědnost za podané daňové přiznání a související přehledy pro sociální správu a zdravotní pojišťovny na základě výstupních dat naší kalkulačky. Za toto podání je zodpovědný daňový poplatník, resp. jeho daňový poradce.
Partnerem daňové kalkulačky je společnost MIVO, s.r.o. - účetní a daňové poradenství