Hlavní navigace

zaměstnání

Odsouzení se nově budou moci rekvalifikovat na úřadech práce. I v době výkonu trestu

Odsouzení vězni budou mít více možností na pracovní rekvalifikaci. Vyplynulo to z Memoranda o spolupráci, které v pondělí 13. února 2018 podepsala ministryně práce a sociálních věci Jaroslava Němcová. Memorandum se uzavřelo mezi Vězeňskou službou…

Veronika Doskočilová

14. 2. 2018 12:48 |

Chcete aby za vás zaměstnavatel vyřešil daně? Toto mu do půlky února musíte donést

V některých případech za vás zaměstnavatel může provést roční zúčtování daní. Podívejte se, jestli to jde i u vás. Pokud ano, máte už jen pár dnů na to, abyste zaměstnavatele požádali a dodali potřebné dokumenty.

Veronika Doskočilová

6. 2. 2018 0:00 | daň z příjmů
Doba čtení: 6 minut

Co vám musí firma zaplatit, když vám dá neplatný vyhazov?

Náleží vám náhrada mzdy za dobu trvání sporu o neplatnost rozvázání pracovního poměru celá v hrubém, nebo snížená o odvody v čistém? A když jen čistá, musíte vracet rozdíl, když vám zaměstnavatel vyplatí celou hrubou částku?

Richard W. Fetter

6. 2. 2018 0:00 | právo
| 1
Doba čtení: 7 minut

Jak se můžete bránit proti negativnímu hodnocení od zaměstnavatele?

Nesouhlasíte s tím, jak zaměstnavatel hodnotí vaši práci? Kdy je namístě žaloba k soudu a kdy jen polemika se zaměstnavatelem? Pokud žaloba, jaká? Žádat změnu hodnocení nebo vyplacení upřených peněz?

Richard W. Fetter

1. 2. 2018 0:00 | zaměstnání
Doba čtení: 5 minut

Hlídání dětí, příspěvek na bydlení a bonus za doporučení kolegy. Čím firmy lákají nové lidi?

Výrobní segment se již delší dobu potýká s kritickým nedostatkem pracovníků. Na začátku roku 2018 připadaly 3 pracovní místa na jednoho uchazeče. Firmy tak o případné zájemce bojují všemi možnými prostředky. Kromě navyšování mezd zkoušejí uchazeče…

Veronika Doskočilová

30. 1. 2018 10:37 |

Můžete si přivydělat, ale nesmíte konkurovat svému zaměstnavateli. Jak si tenkou hranu ohlídat?

Když si chcete přivydělávat v oboru, ve kterém podniká váš zaměstnavatel, musíte k tomu mít jeho souhlas. Platí to třeba i pro případ, kdy jste na rodičovské.

Richard W. Fetter

23. 1. 2018 0:00 | právo
| 1
Doba čtení: 4 minuty

Máte v práci problém? Na co v zákoníku práce odpověď nenajdete

Máte v práci problém? Není jasné řešení? Nedejte na názor protistrany – zaměstnavatele a jeho právníků. Nespoléhejte, co jedna paní povídala. Ani co najdete na pochybných webech. Zákoník práce mohou závazně vyložit jen soudy. Poučte se ze sporů jiných, které soudy rozřešily.

Richard W. Fetter

16. 1. 2018 0:00 | soud
| 2
Doba čtení: 12 minut

Po zvýšení nákladů na bydlení si nově exekutor ukrojí z vaší mzdy méně

Kolik při exekuci zůstává vám jako dlužníkovi a kolik dostanou věřitelé? Kdy dostanou věřitelé více a kdy méně? Kteří věřitelé, jejich pohledávky jsou přednostní, mají přednost? Výpočet srážek ze mzdy osvětlíme na názorných příkladech.

Richard W. Fetter

4. 1. 2018 0:00 | exekuce
| 1
Doba čtení: 9 minut

Propustili vás? Od ledna 2018 dostanete vyšší podporu, pokud ale počkáte

Od ledna 2018 se výrazně zvyšuje podpora pro propuštěné zaměstnance. Pokud jste ale nezaměstnaní a bez nároku na podporu v nezaměstnanosti, výhodně si nepřivyděláte.

Richard W. Fetter

19. 12. 2017 0:00 | zaměstnání
Doba čtení: 14 minut

O Vánoční večírky pracovníci příliš nestojí. Co tedy zaměstnanci chtějí?

Většina zaměstnavatelů z oblasti výrobního sektoru pro své zaměstnance organizuje vánoční večírky. Podle průzkumu personální agentury Grafton Recruitment jde ale o benefit, o který lidé téměř nestojí. Ve výrobě naopak patří k nejžádanějším…

Veronika Doskočilová

18. 12. 2017 13:15 |

Od června změnilo práci 15 % Čechů. Další se k tomu chystají

V letošním roce se ke změně práce odhodlalo 15 % Čechů.  Dalších 15 % si v současné době práci hledá s tím, že plánuje nastoupit po Novém roce. Vyplynulo to z průzkumu společnosti Randstad. Nejčastěji měnili práci zaměstnanci z oblasti…

Veronika Doskočilová

14. 12. 2017 13:13 |

Jednou šlápnete mimo zákon a zpět vás společnost nevezme. Nezískáte ani práci

Neplatili jste alimenty, nebo jste způsobili dopravní nehodu a skončíte s podmínkou a záznamem v rejstříku trestů. Nikomu se možná nic nestalo, ale vy máte rázem šanci na sehnání práce o více než 50 % nižší. Zaměstnavatelům se to totiž nelíbí.

Veronika Doskočilová

14. 12. 2017 0:00 | dluhy
Doba čtení: 7 minut

Kdo platí vaši lékařskou prohlídku při vstupu do zaměstnání? Nová pravidla jsou výhodnější

Od listopadu 2017 fungují nová pravidla, se kterými firmy přišly o možnost přenášet náklady na prohlídku na zaměstnance. Do kdy musí prohlídka proběhnout? Projděte si detaily.

Richard W. Fetter

12. 12. 2017 0:00 | právo
| 8
Doba čtení: 5 minut

Máte nárok na odškodnění, když jste plánovali mateřskou a dostali jste neplatnou výpověď?

Pokud jste byli neplatně propuštění, máte nárok na náhradu mzdy za celou dobu trvání sporu se zaměstnavatelem, a to až do doby, než se spor vyřeší. Ale platí to, když jste neměli pracovat, ale čerpat dlouhodobé neplacené volno, mateřskou nebo rodičovskou dovolenou? Jak je to s podmínkou, že musíte být připraveni konat práci?

Richard W. Fetter

5. 12. 2017 0:00 | práce
Doba čtení: 6 minut

S některými stravenkami zaplatíte téměř všude. S jinými málokde

Jako zaměstnanci se už nesetkáte jen s papírovými stravenkami. Trh si začaly nárokovat i elektronické stravenky. Ty mají v mnohém výhodu oproti papírové klasice. Někde s nimi ale nezaplatíte, musíte si totiž vybrat z akceptační sítě.

Veronika Doskočilová

4. 12. 2017 0:00 | stravenky
Doba čtení: 10 minut

Zvyšování kvalifikace Čechy zajímá. Dvě třetiny zaměstnanců by si školení i zaplatilo

Čeští zaměstnanci jsou v oblasti průběžného vzdělávání a zvyšování kvalifikace zodpovědní. V 64 % případů dokonce vnímají průběžné vzdělávání jako způsob jak zůstat na aktuální úrovni kvalifikace. Vyplynulo to z průzkumu společnosti Randstad…

Veronika Doskočilová

28. 11. 2017 13:44 |

Firmy mají problém si udržet zaměstnance. Zavádí proto nové benefity

Nezaměstnanost se v České republice stále drží na jedné z nejnižších úrovní. V září 2017 klesla míra nezaměstnanosti na 3,8 %. Firmy tak mají stále větší potíže se sháněním nových zaměstnanců. Kromě toho ale bojují i s tím, aby si udrželi stávající…

Veronika Doskočilová

28. 11. 2017 9:47 |

Tři prohřešky a pak výpověď. Čím se řídí vyhazov za porušování pracovní kázně?

Zaměstnavatel může do soustavného porušování pracovní kázně započítat jakýkoliv prohřešek, méně závažný, závažný i zvlášť hrubý. Pokud jste byli varováni, můžete dostat i výpověď.

Richard W. Fetter

28. 11. 2017 0:00 | výpověď
| 9
Doba čtení: 7 minut

Práce je dost. Češi se za ní nechtějí stěhovat

Pracovních nabídek je dost. To má za následek i to, že se snižuje ochota Čechů se stěhovat za prací. Celých 65 % Čechů by k přestěhování nepřiměla ani zajímavější nabídka zaměstnání nebo lepší mzdové podmínky. Klesající tendenci má i chuť Čechů…

Gabriela Hájková

22. 11. 2017 15:07 |

Bavil zákazníky zaměstnavatele lyžováním, ale odškodnění za úraz nedostal

Máte nárok na odškodnění úrazu, který se nestal ani při práci, ani team-buildingu, ale na pracovní cestě, kde jste sportovali sice dobrovolně, ale proto, abyste se věnovali zákazníkům zaměstnavatele?

Richard W. Fetter

21. 11. 2017 0:00 | soud
Doba čtení: 8 minut

Chcete kratší pracovní dobu? Kdy vám zaměstnavatel musí vyhovět

Jak se liší kratší pracovní doba a zkrácená pracovní doba? Kdo na ně má nárok? Kdy může zaměstnavatel i rodičům malých dětí odmítnout kratší pracovní úvazek a co jsou to vážné provozní důvody?

Richard W. Fetter

14. 11. 2017 0:00 | zaměstnání
| 2
Doba čtení: 5 minut

České firmy najímají zaměstnance i ze zahraničí. Někdy nelegálně, aby obešli administrativu

Neustálý nedostatek zaměstnanců v České republice nutí firmy poohlížet se po vhodných pracovnících v zahraničí. V poslední době tak narůstá zájem o zaměstnance zejména ze třetích zemí. „Téměř 48 % respondentů z řad personalistů a majitelů firem…

Veronika Doskočilová

13. 11. 2017 8:46 |

Pracovali jste v ČR i na Slovensku? Ve Zlíně odborníci zodpoví otázky k důchodu

Pracovali jste nebo pracujete na Slovensku a v České republice? Pak vám pravděpodobně vznikne nárok na český i slovenský důchod. Chcete-li získat informace o svých důchodových nárocích v obou státech, máte šanci na poradenském dni k důchodům, který…

Gabriela Hájková

7. 11. 2017 15:17 |

V Královéhradeckém kraji proběhne Týden vzdělávání dospělých

V týdnu od 6. listopadu do 10. listopadu 2017 proběhne v Královéhradeckém kraji Týden vzdělávání dospělých (TVD), který organizuje Úřad práce ČR. Akce se uskuteční v těchto městech: Hradec Králové, Rychnov nad Kněžnou, Náchod, Jičín,…

Veronika Doskočilová

3. 11. 2017 10:59 |

Jak se liší plat za stejnou práci u muže a u ženy?

Ženy mají stejné vzdělání, odpracují více hodin a starají se o domácnost. Přesto berou v průměru o více než pětinu méně než muži. Podívejte se, jak se liší průměrná mzda v jednotlivých oblastech. Někdy totiž žena bere oproti muži i poloviční plat.

Veronika Doskočilová

3. 11. 2017 0:00 | práce
Doba čtení: 8 minut

Jak moc můžete kritizovat zaměstnavatele, aniž by vás mohl vyhodit?

Televizní redaktor, jemuž začali schvalovat plán reportáží, kritizoval na internetu totalitní poměry a cenzuru u zaměstnavatele, Nejvyšší soud při rozhodování jeho sporu určil pravidla pro oprávněnou kritiku.

Richard W. Fetter

2. 11. 2017 0:00 | soud
| 5
Doba čtení: 5 minut

Jak se bránit negativnímu pracovnímu posudku?

Zaměstnankyně si u soudu vymohla úpravu negativního posudku ve svůj prospěch, tak tedy zaměstnavatel aspoň sešívačkou přicvakl průvodní dopis, v němž pozitivní posudek negoval. Musela se proto soudit dál.

Richard W. Fetter

31. 10. 2017 0:00 | zaměstnání
Doba čtení: 5 minut

Nemocní dostanou v roce 2018 víc peněz. Hlavně dlouhodobí marodi

Náhrada příjmu i nemocenské budou od 1. ledna 2018 vyšší, a to v důsledku pravidelné každoroční valorizace redukčních hranic. Navíc bude vyšší i nemocenské při dlouhodobých pracovních neschopnostech.

Richard W. Fetter

30. 10. 2017 0:00 | změny a novinky v roce 2018
| 7
Doba čtení: 9 minut

Od příštího roku někteří zaměstnanci nebudou muset podávat daňové přiznání

Jestliže je za zaměstnance v některém měsíci během roku odvedena zálohová daň z příjmů od dvou a více zaměstnavatelů současně, potom má povinnost podat za daný rok daňové přiznání. Z měsíční odměny z dohody o pracovní činnosti (DPČ) se přitom letos…

Gabriela Hájková

25. 10. 2017 14:22 |

S jakými otázkami počítat u pohovoru a na které nemusíte odpovídat?

Při pracovním pohovoru padají často typické otázky, na které si můžete ještě před setkáním s personalistou rozmyslet odpověď. Můžete se ale dostat i do situace, kdy druhá strana nezvládne svou roli a zeptá se i nevhodně. Pak se nebojte odmítnout…

Gabriela Hájková

25. 10. 2017 13:07 |