Hlavní navigace

zaměstnání

Zeptali jste se: nejzajímavější dotazy týkající se problémů v zaměstnání

Kdy a jak mohou kontrolovat v práci vaši skříňku nebo provést i osobní prohlídku? Jak je to s cestovními náhradami u agenturních zaměstnanců? Zodpovíme i dotazy ke skončení zaměstnání.

Richard W. Fetter

15. 5. 2018 0:00 | práce
Doba čtení: 10 minut

Na Karlovarsku proběhnou dvě burzy práce. Volných míst je mnoho

Během května 2018 se v Karlovarském kraji uskuteční dvě burzy práce. První bude už tuto středu, 16. května v Ostrově na adrese Klínovecká 1407. Další burza se pak uskuteční ve středu 23. května v Chebu, a to na adrese Svobody 207/52. Burzy…

Veronika Doskočilová

14. 5. 2018 8:01 |

Jak vybojovat 12měsíční odstupné, když vám nedávají náhradní práci ani výpověď?

Soud poradil, že jako zdravotně poškození zaměstnanci, abyste dostali dvanáctiměsíční odstupné, můžete dát výpověď i sami. Jenže není to tak jednoduché. Co musíte udělat, ocitnete-li se v podobné situaci – s poškozeným zdravím, bez náhradní práce a bez dvanáctiměsíčního odstupného?

Richard W. Fetter

9. 5. 2018 0:00 | soud
Doba čtení: 8 minut

Co vám proplatí na služební cestě, a za co naopak nedostanete nic?

Za co máte na pracovní cestě nárok na mzdu a zač vůbec nic nedostanete? Je cestování za prací placené? Jaký čas se počítá pro mzdu a jaký čas pro cestovní náhrady, třeba stravné? Jaký je rozdíl, když jedete vlakem a když řídíte auto?

Richard W. Fetter

2. 5. 2018 0:00 | zaměstnání
Doba čtení: 4 minuty

Na Ostravsku proběhne Burza práce. Poptávka bude nejen po zaměstnancích do výroby a IT

Ve středu 25. dubna 2018 proběhne v Dolních Vítkovicích Burza práce. Uskuteční se v Multifunkční aule Gong mezi 9. a 16. hodinou. K dispozici bude několik desítek zaměstnavatelů z Moravskoslezského kraje. „Zaměstnavatelé nabídnou volná pracovní…

Veronika Doskočilová

18. 4. 2018 11:53 |

Co vnímají Češi jako motivaci k tomu, aby zůstali nebo hledali novou práci?

Nejdůležitější motivací k práci jsou pro Čechy stále peníze. V téměř 60 % případů rozhodují o tom, jestli lidé na své pozici zůstanou, nebo se poohlédnou po jiné práci. Není to však jediná motivace, podle které se Češi orientují. Vyplynulo to…

Veronika Doskočilová

13. 4. 2018 12:16 |

Nejsou lidi. Zoufalé firmy nabízí i desetitisícové náborové příspěvky

Stabilní firma s 30letou praxí hledá zaměstnance. Benefity: příjemné pracovní prostředí. Takové řeči dávno nikoho nezajímají a firmy na to konečně přišly. Do inzerátů tak začínají psát spíš to, že si do práce můžete vzít psa a kočku a součástí kanceláře je třeba i klouzačka.

Veronika Doskočilová

13. 4. 2018 0:00 | práce
Doba čtení: 5 minut

Volných míst je více než uchazečů o práci. Navíc začínají sezónní práce

Podíl nezaměstnaných osob dosáhl v březnu 2018 nového rekordu. Došlo k poklesu o dvě desetiny a míra nezaměstnanosti tak činí 3,5 %. Kromě toho také výrazně vzrostl počet volných pracovních míst. „Ten historicky vůbec prvně přesáhl počet…

Veronika Doskočilová

10. 4. 2018 15:51 |

Je odškodnění za neplatný vyhazov myšleno v hrubé, nebo čisté částce?

Náleží vám náhrada mzdy za dobu trvání sporu o neplatnost rozvázání pracovního poměru celá v hrubém, nebo snížená o odvody v čistém? A když jen čistá, musíte vracet rozdíl, když vám zaměstnavatel vyplatí celou hrubou částku?

Richard W. Fetter

10. 4. 2018 0:00 | soud
Doba čtení: 7 minut

Návrat simulantů, nebo zdravého rozumu? Nemocenská možná bude od prvního dne

Vznikající vládní koalice ANO, ČSSD se dohodla na zrušení takzvané karenční doby, během které zaměstnanci nedostávají náhradu mzdy v prvních třech dnech nemoci. Firmy jsou proti.

Jiří Hovorka

27. 3. 2018 0:00 | nemocenské
Doba čtení: 7 minut

Mezi volnočasovými benefity u Čechů bodují posilovny a fitness

Řada zaměstnavatelů podporuje zaměstnance v různých volnočasových aktivitách. Ne všichni tuto možnost využívají a řada Čechů často ani netuší, jestli jejich zaměstnavatel takovou možnost nabízí a za jakých podmínek. Pokud už se ale Češi rozhodnou…

Veronika Doskočilová

21. 3. 2018 14:51 |

Z práce vyhozeni neprávem: Kdy musíte a kdy nemusíte vracet odstupné?

Když soud rozhodne, že jste dostali neplatnou výpověď z organizačních důvodů, máte sice právo na odškodnění, ale měli byste vrátit odstupné. Platí to vždycky, nebo ne? Je právo zaměstnavatele dostat peníze zpět časově omezené?

Richard W. Fetter

15. 3. 2018 0:00 | soud
Doba čtení: 6 minut

Pracovněprávní poradna: ptejte se odborníka na pracovní právo

Odpovídáme na nejzajímavější dotazy týkající se problémů v zaměstnání. Zodpovíme i dotazy ke skončení zaměstnání. Otázky a odpovědi nejen z pohledu zaměstnanců.

Richard W. Fetter

2. 3. 2018 0:00 | poradna
Doba čtení: 10 minut

Pětina Čechů chce změnit práci. Nejčastěji kvůli nespokojenosti a osobním důvodum

Změna práce je pro Čechy stále aktuálním tématem. V uplynulém půlroce změnilo svou práci 18 % Čechů a dalších 20 % o tom uvažuje. Vyplynulo to z průzkumu Workmonitor společnosti Randstad. Zaměstnavatele lidé měnili nejčastěji ve věkové kategorii do…

Veronika Doskočilová

28. 2. 2018 15:59 |

Odsouzení se nově budou moci rekvalifikovat na úřadech práce. I v době výkonu trestu

Odsouzení vězni budou mít více možností na pracovní rekvalifikaci. Vyplynulo to z Memoranda o spolupráci, které v pondělí 13. února 2018 podepsala ministryně práce a sociálních věci Jaroslava Němcová. Memorandum se uzavřelo mezi Vězeňskou službou…

Veronika Doskočilová

14. 2. 2018 12:48 |

Chcete aby za vás zaměstnavatel vyřešil daně? Toto mu do půlky února musíte donést

V některých případech za vás zaměstnavatel může provést roční zúčtování daní. Podívejte se, jestli to jde i u vás. Pokud ano, máte už jen pár dnů na to, abyste zaměstnavatele požádali a dodali potřebné dokumenty.

Veronika Doskočilová

6. 2. 2018 0:00 | Daň z příjmů
Doba čtení: 6 minut

Co vám musí firma zaplatit, když vám dá neplatný vyhazov?

Náleží vám náhrada mzdy za dobu trvání sporu o neplatnost rozvázání pracovního poměru celá v hrubém, nebo snížená o odvody v čistém? A když jen čistá, musíte vracet rozdíl, když vám zaměstnavatel vyplatí celou hrubou částku?

Richard W. Fetter

6. 2. 2018 0:00 | právo
Doba čtení: 7 minut

Jak se můžete bránit proti negativnímu hodnocení od zaměstnavatele?

Nesouhlasíte s tím, jak zaměstnavatel hodnotí vaši práci? Kdy je namístě žaloba k soudu a kdy jen polemika se zaměstnavatelem? Pokud žaloba, jaká? Žádat změnu hodnocení nebo vyplacení upřených peněz?

Richard W. Fetter

1. 2. 2018 0:00 | zaměstnání
Doba čtení: 5 minut

Hlídání dětí, příspěvek na bydlení a bonus za doporučení kolegy. Čím firmy lákají nové lidi?

Výrobní segment se již delší dobu potýká s kritickým nedostatkem pracovníků. Na začátku roku 2018 připadaly 3 pracovní místa na jednoho uchazeče. Firmy tak o případné zájemce bojují všemi možnými prostředky. Kromě navyšování mezd zkoušejí uchazeče…

Veronika Doskočilová

30. 1. 2018 10:37 |

Můžete si přivydělat, ale nesmíte konkurovat svému zaměstnavateli. Jak si tenkou hranu ohlídat?

Když si chcete přivydělávat v oboru, ve kterém podniká váš zaměstnavatel, musíte k tomu mít jeho souhlas. Platí to třeba i pro případ, kdy jste na rodičovské.

Richard W. Fetter

23. 1. 2018 0:00 | právo
Doba čtení: 4 minuty

Máte v práci problém? Na co v zákoníku práce odpověď nenajdete

Máte v práci problém? Není jasné řešení? Nedejte na názor protistrany – zaměstnavatele a jeho právníků. Nespoléhejte, co jedna paní povídala. Ani co najdete na pochybných webech. Zákoník práce mohou závazně vyložit jen soudy. Poučte se ze sporů jiných, které soudy rozřešily.

Richard W. Fetter

16. 1. 2018 0:00 | soud
Doba čtení: 12 minut

Po zvýšení nákladů na bydlení si nově exekutor ukrojí z vaší mzdy méně

Kolik při exekuci zůstává vám jako dlužníkovi a kolik dostanou věřitelé? Kdy dostanou věřitelé více a kdy méně? Kteří věřitelé, jejich pohledávky jsou přednostní, mají přednost? Výpočet srážek ze mzdy osvětlíme na názorných příkladech.

Richard W. Fetter

4. 1. 2018 0:00 | exekuce
Doba čtení: 9 minut

Propustili vás? Od ledna 2018 dostanete vyšší podporu, pokud ale počkáte

Od ledna 2018 se výrazně zvyšuje podpora pro propuštěné zaměstnance. Pokud jste ale nezaměstnaní a bez nároku na podporu v nezaměstnanosti, výhodně si nepřivyděláte.

Richard W. Fetter

19. 12. 2017 0:00 | zaměstnání
Doba čtení: 14 minut

O Vánoční večírky pracovníci příliš nestojí. Co tedy zaměstnanci chtějí?

Většina zaměstnavatelů z oblasti výrobního sektoru pro své zaměstnance organizuje vánoční večírky. Podle průzkumu personální agentury Grafton Recruitment jde ale o benefit, o který lidé téměř nestojí. Ve výrobě naopak patří k nejžádanějším…

Veronika Doskočilová

18. 12. 2017 13:15 |

Od června změnilo práci 15 % Čechů. Další se k tomu chystají

V letošním roce se ke změně práce odhodlalo 15 % Čechů.  Dalších 15 % si v současné době práci hledá s tím, že plánuje nastoupit po Novém roce. Vyplynulo to z průzkumu společnosti Randstad. Nejčastěji měnili práci zaměstnanci z oblasti…

Veronika Doskočilová

14. 12. 2017 13:13 |

Jednou šlápnete mimo zákon a zpět vás společnost nevezme. Nezískáte ani práci

Neplatili jste alimenty, nebo jste způsobili dopravní nehodu a skončíte s podmínkou a záznamem v rejstříku trestů. Nikomu se možná nic nestalo, ale vy máte rázem šanci na sehnání práce o více než 50 % nižší. Zaměstnavatelům se to totiž nelíbí.

Veronika Doskočilová

14. 12. 2017 0:00 | dluhy
Doba čtení: 7 minut

Kdo platí vaši lékařskou prohlídku při vstupu do zaměstnání? Nová pravidla jsou výhodnější

Od listopadu 2017 fungují nová pravidla, se kterými firmy přišly o možnost přenášet náklady na prohlídku na zaměstnance. Do kdy musí prohlídka proběhnout? Projděte si detaily.

Richard W. Fetter

12. 12. 2017 0:00 | právo
Doba čtení: 5 minut

Máte nárok na odškodnění, když jste plánovali mateřskou a dostali jste neplatnou výpověď?

Pokud jste byli neplatně propuštění, máte nárok na náhradu mzdy za celou dobu trvání sporu se zaměstnavatelem, a to až do doby, než se spor vyřeší. Ale platí to, když jste neměli pracovat, ale čerpat dlouhodobé neplacené volno, mateřskou nebo rodičovskou dovolenou? Jak je to s podmínkou, že musíte být připraveni konat práci?

Richard W. Fetter

5. 12. 2017 0:00 | práce
Doba čtení: 6 minut

S některými stravenkami zaplatíte téměř všude. S jinými málokde

Jako zaměstnanci se už nesetkáte jen s papírovými stravenkami. Trh si začaly nárokovat i elektronické stravenky. Ty mají v mnohém výhodu oproti papírové klasice. Někde s nimi ale nezaplatíte, musíte si totiž vybrat z akceptační sítě.

Veronika Doskočilová

4. 12. 2017 0:00 | stravenky
Doba čtení: 10 minut

Zvyšování kvalifikace Čechy zajímá. Dvě třetiny zaměstnanců by si školení i zaplatilo

Čeští zaměstnanci jsou v oblasti průběžného vzdělávání a zvyšování kvalifikace zodpovědní. V 64 % případů dokonce vnímají průběžné vzdělávání jako způsob jak zůstat na aktuální úrovni kvalifikace. Vyplynulo to z průzkumu společnosti Randstad…

Veronika Doskočilová

28. 11. 2017 13:44 |