váš průvodce finančním světem
TOP spořicí účty
Účty a platby
Spoření
Půjčky
Dávky a důchody
Daňový portál
Kalkulačky
Pojištění
Práce a mzdy
Bydlení
Nákup bitcoin
Investiční crowdfunding
Spotřebitel
Měšec.cz do mailu
Fórum
Produkty
Zákony
Galerie
Katalog realit
Rejstřík firem a OSVČ
Hledat
Měšec.cz
»
Spotřebitel
»
Články
Články v sekci Spotřebitel
841
–
870
/
2 520
První strana
Předchozí strana
20
27
28
29
30
31
40
Následující strana
Poslední strana
Jaké mince se používaly v antice a ve středověku?
V průběhu historie lidstva byly používány různé druhy peněz (mincí, bankovek i státovek) s nejrůznějšími názvy. Znáte nejstarší peníze ze staré Babylónie? Podívejte se na historické mince, kterými se dříve platilo.
Zbyněk Kalabis
21. 2. 2019
Doba čtení:
5 minut
Koho máme na nových dvacetikorunách? Významní muži měnové politiky
Na rozvoji měnové politiky se ve dvacátém století podílelo mnoho mužů. Někteří z nich se do dějin zapsali velmi výrazně. Podívejte se, kdo kritizoval deflační politiku a kdo byl významným bankéřem.
Zbyněk Kalabis
20. 2. 2019
Doba čtení:
4 minuty
Koupil zájezd do Egypta, pozval další lidi, ale nezaplatil. Musejí cestovce zaplatit sami obdarovaní?
Pokud vás někdo pozve na zájezd jako spolucestujícího, stáváte se také zákazníkem cestovní kanceláře a náleží vám ochrana a práva jako spotřebiteli. Máte také povinnosti zákazníka, jako si zájezd zaplatit, pokud ho nezaplatil ten, kdo smlouvu uzavřel?
Richard W. Fetter
19. 2. 2019
Doba čtení:
4 minuty
Jak ověřit zahraniční veřejnou listinu?
V řadě případů se můžeme setkat s nutností ověřit platnost listin, kterými je v obchodním styku ověřována nějaká skutečnost, jako je např. plná moc nebo ověření podpisu na nejrůznějších smlouvách. Ale jak na to?
Zbyněk Kalabis
19. 2. 2019
Doba čtení:
6 minut
Jak se vyhnout vysokému nedoplatku za elektřinu?
Tuhá zima, delší topná sezóna, nevhodně zvolený tarif i špatně nastavené zálohy. Za rok 2018 přišlo vyúčtování s nedoplatkem vyšším než 2500 Kč do schránky pětině českých domácností. Přes deset procent domácností doplácelo dokonce víc než 5000 Kč. Co s tím můžeme udělat?
Redakce
18. 2. 2019
Doba čtení:
4 minuty
Nestačí, že pro vás advokát něco napsal. Musí vás také poučit, jinak může platit
Advokátka napsala darovací smlouvu na nemovitost, ale nepodala už návrh na vklad na katastr, ani klientce neřekla, aby to udělala sama. Dárkyně zemřela, advokátka zase neporadila, jak to vyřešit dodatečně, a tak klientka přišla o majetek.
Richard W. Fetter
15. 2. 2019
Doba čtení:
8 minut
Posun v kauze neplatných rozhodčích doložek. Úvěrová firma uspěla u Ústavního soudu
Spor o neoprávněné exekuce na základě neplatných rozhodčích doložek se dál posouvá. Tentokrát mírně na stranu úvěrových firem. Podle zástupců společností, které se na zastavování exekucí zaměřují, nejde o nic zásadního.
Jiří Hovorka
14. 2. 2019
Doba čtení:
4 minuty
Přepis energií kontrolujte, můžete ušetřit. Distribuční společnosti vystavují účty odhadem
Měníte dodavatele? Stěhujete se? Odešel vám nájemník? Obsadili jste nájemníkem byt? Ve všech těchto případech pravděpodobně provádíte přepis energií. Buď v rámci jedné společnosti, nebo se změnou dodavatele. A mnohdy i měsíce po přepisu vám dojde vyúčtování. Vyplatí se ho zkontrolovat, jde o stovky, někdy i tisíce korun.
Vladimír Kutálek
13. 2. 2019
Doba čtení:
4 minuty
Pracovat a šetřit. Projděte si život a dílo Aloise Rašína
Mezi naše nejvýznamnější ekonomy a politiky bezesporu paří Alois Rašín. Většina z vás již o něm určitě slyšela, avšak pro mnohé bude jeho jméno pouhým slovníkovým heslem, což je velká škoda. Chci vás proto alespoň stručně seznámit s jeho životem a dílem.
Zbyněk Kalabis
13. 2. 2019
Doba čtení:
7 minut
Rychlé úhradě dluhu napomůže, když je smlouva jednoznačně srozumitelná. Jak na to?
Co jsou zákonné úroky z prodlení? Od kdy na ně věřiteli vzniká nárok? Co je notářský zápis se svolením k vykonatelnosti a jaké má výhody pro věřitele? Co když ani právník nenapíše smlouvu jednoznačně? Co potom platí?
Richard W. Fetter
12. 2. 2019
Doba čtení:
6 minut
Umírající se konečně vyslovil: Budete dědit. Jenže už nemůže psát. Co musejí zvládnout svědci?
Jaké nároky klade zákon na svědky závěti? Co musejí udělat? Co musejí odsvědčit? Kdo může být svědkem?
Richard W. Fetter
11. 2. 2019
Doba čtení:
8 minut
Jak je to s placením výživného na dítě a podle čeho se určuje jeho výše?
Vyživovací povinnost rodiče vůči jeho dítěti vzniká narozením dítěte a trvá do té doby, dokud dítě není samostatně schopno se živit. Životní úroveň dítěte má být zásadně shodná s životní úrovní rodičů.
Jiří Matzner
8. 2. 2019
Doba čtení:
5 minut
Zaplatil podstatnou část dluhu dobrovolně, exekutor si ale počítal odměnu z celé částky
Na jakou výši odměny, kterou musí dlužník zaplatit, má nárok exekutor, když dlužník zaplatil jistinu (základ) dluhu dobrovolně před začátkem exekuce, a vymáhalo se proto jenom příslušenství dluhu a právě náklady řízení jako odměna exekutora?
Richard W. Fetter
7. 2. 2019
Doba čtení:
5 minut
Je lepší rozhazovačný sociální stát, nebo volná ruka kapitalismu?
Pomůže vyšší produktivita k lepšímu rozsahu dělby práce? Nebo je lepší jedno beztřídní vlastnictví, kdy všechno patří všem? Plná individualistická svoboda brojí proti monopolu. Vadí vám vysoké daně a rozhazovačná politika? Pohled do významných ekonomických teorií a jejich autorů.
Zbyněk Kalabis
6. 2. 2019
Doba čtení:
6 minut
Dá a má se míra citu a smutku měřit v penězích? Je život jenom o penězích? (NÁZOR)
Výše náhrady za duševní útrapy spojené s usmrcením blízké osoby se podle zákona vyjadřuje a odškodňuje v penězích. Budiž. Ale má se hodnocení valorizovat jako třeba nájemné, sociální dávky, minimální mzda, poúrazové renty? Duševní ztráta přece není ušlý zisk, anebo je?
Richard W. Fetter
4. 2. 2019
Doba čtení:
9 minut
Kdy se vyplatí fixovat cenu elektřiny a kdy raději ne?
Pokud se obáváte zdražení elektřiny, má pro vás fixace smysl. Je ale dobré vědět, že se s tím pojí i určité omezení a musíte si hlídat lhůty pro ukončení smlouvy. Pokud naopak máte rádi možnost odejít kdykoli jinam, pak je pro vás fixace akorát svazující a je lepší nechat cenu být.
Veronika Doskočilová
30. 1. 2019
Doba čtení:
5 minut
Třicet procent zůstává. Projděte si, jak bude definitivně vypadat nové oddlužení
Oddlužení bude podle představ poslanců. Ti přehlasovali senát, který chtěl osobní bankrot pro více lidí. Jak bude insolvence pro spotřebitele nově vypadat?
Jiří Hovorka
25. 1. 2019
Doba čtení:
8 minut
Co znamená studentská návštěva second handu a v čem tkví záhada úroku
Komenského zásada postupovat od jednoduššího ke složitějšímu platí i v oblasti financí. Co to vlastně znamená ve finančním světě „návštěva second handu“?
Radovan Novotný
25. 1. 2019
Doba čtení:
11 minut
Co najdete na faktuře za elektřinu a plyn? Podrobně jsme ji rozebrali
Faktura za elektřinu se možná tváří záhadně, ale nic těžkého v sobě neukrývá. Podívejte se, co vám s fakturou sděluje váš dodavatel. A poradíme, jak si vybrat vhodný tarif a jakým prodejcům elektřiny se vyhnout.
Veronika Doskočilová
18. 1. 2019
Doba čtení:
10 minut
Komentář: Ekologické daně proti starým automobilům nedávají smysl
Dává smysl „ekopoplatkem“ ztěžovat lidem přístup k ojetým autům a současně nepřímo podporovat neekologickou výrobu dalších nových aut na úkor využívání již vyrobených aut?
Vladimír Kutálek
18. 1. 2019
Doba čtení:
3 minuty
Co můžete požadovat za zkaženou dovolenou?
Jedete na dovolenou a ta nedopadne podle vašich představ. Bydlíte v jiném hotelu, služby neodpovídají těm, které jste si objednali, a ruší vás hluk. Co můžete po cestovní kanceláří žádat a na jaké odškodnění máte právo?
Jiří Matzner
11. 1. 2019
Doba čtení:
5 minut
Co vyložily soudy a poradily vám tak ohledně vašich financí a peněžitých nároků?
Důležité odpovědi na otázky kolem náhrad za poškození zdraví mimo zaměstnání, vyúčtování služeb, započtení dluhů a pohledávek a odškodnění za zadržování peněžních prostředků státem.
Richard W. Fetter
10. 1. 2019
Doba čtení:
9 minut
Jak vznikalo ve středověku evropské bankovnictví a finanční produkty?
Na středověk nesmíme nahlížet pouze jako na drsnou dobu, která byla převážně spojena s náboženstvím nebo s krutými válkami – bylo to také období, které úspěšně připravilo výhodné podmínky pro velmi rychlý rozvoj evropské ekonomiky v pozdějším období.
Zbyněk Kalabis
9. 1. 2019
Doba čtení:
4 minuty
Co když se zraníte na chodníku, který obec v zimě neudržuje? Máte nárok na odškodnění?
Město Praha vyřešilo svou povinnost uklízet chodník vskutku originálně. Tím, že ulici v centru – spojující třeba stanici metra a pražský magistrát – vyhlásilo za neudržovanou, jenže paní se na zasněženém náledí zranila.
Richard W. Fetter
4. 1. 2019
Doba čtení:
5 minut
Jaká může být smluvní pokuta a co už je nepřiměřené?
Smluvní pokuta je zcela běžná součást různých smluv. Má zajistit, aby dlužník splnil své povinnosti. I při sjednávání smluvní pokuty se ale musí myslet na to, aby byla adekvátní vzhledem k okolnostem. Víte, co už je nepřiměřená pokuta?
Jiří Matzner
2. 1. 2019
Doba čtení:
4 minuty
Vězni si stěžovali: jeden u soudu nebyl osprchovaný, druhý musel močit před zdravotní sestrou
Vězni se mohli osprchovat teplou vodou jen jednou týdně, a to zrovna v pátek nejspíš odpoledne či večer. Jenže to přelíčení neprobíhají. A tak se vězeň cítil poškozený tím, že nechodil k soudu čistý. Jiný zase tím, že se měl vymočit před zdravotní sestrou.
Richard W. Fetter
31. 12. 2018
Doba čtení:
7 minut
Jaká mají spotřebitelé práva při uzavírání smluv elektronicky?
Už jste si někdy prostřednictvím internetového obchodu objednali slevový pobyt, ultratenký laptop, chytrý telefon, nebo třeba nové boty? Pokud ano a zároveň jste spotřebitelem, máte vůči obchodníkům a podnikatelům relativně širokou paletu zákonných práv, o kterých je určitě vhodné vědět co nejvíce.
Jiří Matzner
28. 12. 2018
Doba čtení:
4 minuty
Soudní obsílku vám vhodili do schránky, ale zapomněli uvést datum kdy. Od kdy se počítají lhůty?
Pošta udělala chybu, vyplnila jenom doručenku, ale neuvedla datum doručení na obálce. Nebylo tak řádně doručeno, nebyly důkazy proti adresátce, a proto si lhůtu k obraně proti exekuci mohla určit v podstatě sama a soud jí musel věřit.
Richard W. Fetter
27. 12. 2018
Doba čtení:
4 minuty
Když koruny létaly v bombardérech. Střípky z historie československých peněz
Historie československých korun nebyla příliš dlouhá, nicméně i v ní se můžeme setkat se zásadními, nebo alespoň se zajímavými okamžiky. Projděte si některé z nich.
Zbyněk Kalabis
27. 12. 2018
Doba čtení:
5 minut
Kdy a jak může vlastnické právo nabýt nevlastník, který jen koupil „v dobré víře“?
Koupíte si například použité kolo nebo notebook z druhé ruky a později zjistíte, že jste věc nezakoupili od jejího řádného vlastníka, jelikož šlo o věc ztracenou nebo kradenou. Budete ji muset původnímu vlastníkovi vrátit, i když jste za ni řádně zaplatili?
Jiří Matzner
26. 12. 2018
Doba čtení:
4 minuty
841
–
870
/
2 520
První strana
Předchozí strana
20
27
28
29
30
31
40
Následující strana
Poslední strana
Mohlo by vás zajímat
Učitel tvrdil, že žáka neuhodil, soudy mu ale nedaly šanci žáka vyslechnout. Zasáhl Nejvyšší soud
Na kartu v Albánii nespoléhejte, stoeurovky nechte doma a dejte pozor na poplatky za výběr z bankomatu
Úspěch s první hromadnou žalobou: Soud přiznal nárok na 1,6 mil. Kč. Jak vám může hromadné řízení pomoci?
O vyšší příspěvek na bydlení lze žádat jen do konce července. Jak doložit příjmy a náklady na bydlení online?
Aktuální kurzovní lístek -
dne 18. 7. 2025
EUR
24,625
USD
21,124
Chcete nakoupit bitcoin? Využijte naši novou směnárnu!
TO CHCI
ČLÁNKY DO MAILU
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).
Povolit
Ne, děkuji