Hlavní navigace

Novinky v březnu: nová pojišťovna, digitalizace a znělka při platbě kartou

1. 4. 2019
Doba čtení: 22 minut

Sdílet

 Autor: Depositphotos
Na český trh vstoupí nová životní pojišťovna. Chtít bude mladé klienty a rodiny. Řada bank pokračuje s digitalizací a možností sjednávat produkty online. A pokud máte Mastercard, při placení uslyšíte speciální znělku.

Pojišťovnictví

Allianz: pojištění majetku je nově ve 3 variantách

Allianz pojišťovna upravila nabízené pojištění majetku s názvem MůjDomov. Nově můžete u pojištění vybírat ze 3 balíčků.

Součástí je pojištění trvale obývané budovy a domácnosti, dále pojištění odpovědnosti, asistenční služby a právní poradenství. V základním balíčku jsou rovněž záplavy a povodně.

Základní balíček Komfort zahrnuje asistenční služby, právní poradenství a základní krytí rizik, jako je ochrana proti živlům a pojištění odpovědnosti.

Prostřední varianta Extra nabízí pojištění proti náhodným jevům, jež většinou nezpůsobují lidé. Jsou v něm obsažena i rizika vodovodních škod a rozbití skla. Nově pojištění kryje i škody vzniklé na keramickém sanitárním zařízení.

Nejobsáhlejší je balíček Max, který nabízí ochranu i proti krádeži, vandalismu, poškození vnitřního zateplení budov, poškození fasády či plotu zvířaty a dále zahrnuje elektrorizika (např. zkrat, přepětí, podpětí).

Ke všem variantám si můžete připojistit v případě budov také porosty a v případě domácnosti věci na zahradě a mimo domov – v autě, v ubytovacích zařízeních či ty, které jsou odložené na místě k tomu určeném. Navíc lze ke každému balíčku připojit i zemětřesení.

Česká pojišťovna: ke smlouvám dáváme vodovodní hadičky

Česká pojišťovna zaujala zajímavý postoj k předcházení škodám. Ke sjednaným smlouvám z pojištění bytu začala rozdávat poukazy na odolnou nerezovou vodovodní hadičku s neomezenou životností.

Poukaz na konkrétní celonerezovou hadičku s neomezenou životností obdrží všichni, kteří si u pojišťovny sjednají pojištění bytu a domácnosti, nebo pojištění bytu v kombinaci s pojištěním občanské odpovědnosti. V tomto poukazu bude uveden odkaz, díky kterému se klienti dostanou přímo na stránky e-shopu, kde si hadičku objednají. A samozřejmě za ni již nic nedoplácí, doplňuje Ivana Buriánková, tisková mluvčí České pojišťovny.

Direct pojišťovna: nahlašování škod vyřídíte sami

Direct pojišťovna zavedla pro své klienty novou službu. Spustila webovou aplikaci, ve které sami nahlásíte pojistnou událost a aplikace sama spočítá, kolik od pojišťovny dostanete peněz.

Využít ji zatím můžete jen pro nahlašování škod při autonehodě. Poté, co vás aplikace provede, dostanete od pojišťovny nabídku odškodnění. Pojišťovna slibuje, že to bude do 24 hodin. Když ji klient odsouhlasí, peníze mu v podstatě okamžitě posíláme. Když odmítne, zavolá mu likvidátor, který s ním škodu dořeší klasickým postupem, říká Karel Luka, ředitel likvidace Direct pojišťovny.

Tuto možnost podle pojišťovny využijí především ti s menší nehodou, potlučenými plechy či poničenými díly. Sami si ale nemůžete zvolit, jestli je takzvaná automatická likvidace vhodná právě pro vaši škodu. Přístupy do ní bude pojišťovna vždy rozesílat individuálně.

Pojišťovna VZP: Fénix kryje i Alzheimera

Pojišťovna VZP přidala několik dalších krytí do pojištění závažných onemocnění Fénix. Nově jsou tak do krytí zahrnuta i onkologická onemocnění, Alzheimerovu chorobu, roztroušenou sklerózu, cévní mozkovou příhodu, infarkt a transplantaci.

Další novinkou je jednorázová výplata plnění bezprostředně poté, co je stanovena diagnóza. Maximální výše pojistné částky je 2 500 000 Kč.

Pojištění si můžete sjednat i bez lékařské prohlídky. Jedinou podmínkou je vyplnění dotazníku, ve kterém by klient neměl nic zatajit, dodává Roman Kryštůfek, ředitel produktového managementu zdravotního pojištění.

Pokud onemocníte v čekací době 90 dnů od pojištění, vrátí vám pojišťovna dosud uhrazené pojistné. To je jinak možné hradit ročně, pololetně, čtvrtletně i měsíčně.

V případě pojistné události je na vás, k čemu použijete vyplacenou pojistnou částku.

Pojišťovna VZP si také pro nové klienty připravila akci. Pokud patříte mezi pojištěnce Všeobecné zdravotní pojišťovny, můžete si do konce roku 2019 toto pojištění sjednat s 50% slevou. Pojištěnci ostatních pojišťoven mají slevu ve výši 30 %.

Zvýhodněná cena platí po celou pojistnou dobu. Pojištění je možné sjednat na každé pobočce obou pojišťoven, u externích zprostředkovatelů nebo přes internet.

YOUPLUS: nová pojišťovna vstoupí na trh v květnu

V květnu 2019 vstoupí na český trh nová pojišťovna YOUPLUS. Převezme dosavadní klienty pojišťovny Basler a bude nabízet primárně životní pojištění.

Cílit bude na aktivní rodiny a domácnosti žijící ve městech ve věku 25–45 let. Zaměřovat se pak bude primárně na pojištění 8 oblastí rizik, a to na rizika:

  • smrti,
  • invalidity,
  • závažného onemocnění,
  • trvalých následků úrazu,
  • pracovní neschopnosti,
  • denního odškodného úrazu,
  • hospitalizace,
  • úvěrové balíčky (smrt, invalidita, závažná onemocnění).

K tomu nabídne dalších 41 připojištění. U většiny rizik pojišťovna nabídne také anuitně klesající pojistné částky.

Podrobnosti se dočtete v článku Nová životní pojišťovna YOUPLUS přebírá Basler. Chce mladé klienty a rodiny.

Bankovnictví

Banka CREDITAS: bezplatné výběry a další novinky

V půlce března nasadila Banka CREDITAS do provozu nový sazebník. Zavedla tak například bezplatné výběry ze všech bankomatů na světě. Zároveň tím došlo ke zrušení měsíčního počtu bezplatných výběrů.

Kromě toho banka zavedla okamžité platby, a to rovněž bezplatně. V rámci nich jsou peníze převedeny na účet příjemce v jiné bance během několika sekund. Podmínkou ale je, aby se i banka příjemce nacházela v systému, který okamžité platby umožňuje.

Takzvaná expresní platba je nadále zpoplatněna, a to částkou 50 Kč za transakci, pokud ji zadáte do 14:30. Pokud ji zadáte do 11:30, pak zaplatíte 250 Kč za transakci. Za podání jednorázového tuzemského platebního příkazu na pobočce zaplatíte 10 Kč.

Další novinka se týká multibankovního účtu Richee. Ten je od března dostupný také z internetového bankovnictví banky.

ČNB upřesnila, co smí banky účtovat za předčasné splacení

Česká národní banka v březnu učinila přítrž všem dohadům ohledně toho, jaké poplatky vám smí banky účtovat za to, že předčasně splatíte spotřebitelský úvěr.

V zákoně o spotřebitelském úvěru je totiž uveden pojem účelně vynaložené náklady, které vzniknou věřiteli v souvislosti s předčasným splacením spotřebitelského úvěru na bydlení.

Podle výkladu ČNB vám ale mohou banky účtovat pouze ty náklady, které přímo souvisejí s předčasným splacením spotřebitelského úvěru na bydlení a jejichž výše je zároveň odůvodněná. Dle ČNB se jedná zejména o administrativní náklady.

Naopak vám banky nesmí účtovat provizi vyplacenou poskytovatelem zprostředkovateli za zprostředkování spotřebitelského úvěru na bydlení. Provize je v tomto případě nákladem vynaloženým již v minulosti cíleně k tomu, aby právní vztah vznikl, nikoliv novým nákladem souvisejícím s aktem předčasného splacení úvěru.

A dále vám nesmí naúčtovat ani snížení úrokových výnosů poskytovatele po předčasném splacení spotřebitelského úvěru na bydlení, ani úrokové náklady z dluhů.

Kromě toho bankovní rada rozhodla, že dosavadní úrokové sazby ponechá beze změny. Dvoutýdenní repo sazba (2T repo sazba) tak zůstává na 1,75 %, diskontní sazba na 0,75 % a lombardní sazba na 2,75 %.

ČSOB: v internetovém bankovnictví uvidíte i smlouvy z pojišťovny

Pokud používáte internetové bankovnictví Československé obchodní banky, máte od března možnost využívat v rámci něj i Klientskou zónu ČSOB. To se týká rovněž klientů Poštovní spořitelny. Nově díky tomu můžete sledovat své přehledy o svých pojistných smlouvách, které máte u ČSOB Pojišťovny

Vše funguje v rámci technologie single sign on (SSO). Pro přístup do Klientské zóny ČSOB Pojišťovny stačí přihlašovací údaje do vašeho bankovnictví.

Odkaz na Klientskou zónu. Autor: ČSOB

Odkaz na Klientskou zónu.

Při prvním přechodu z Internetbankingu nebo Smartbankingu do Klientské zóny údaje o klientovi spárujeme a na pozadí vyhledáme v systému pojišťovny jeho pojistné smlouvy. Po doplnění několika málo údajů při první návštěvě přejde klient do Klientské zóny a veškeré údaje jsou spárované. Pro každou další návštěvu Klientské zóny pak už stačí jen kliknout na odkaz v bankovnictví, popisuje David Bláha z týmu ČSOB Pojišťovny a ČSOB, který novinku realizoval.

Odkaz na zónu pojišťovny. Autor: ČSOB

Odkaz na zónu pojišťovny.

Design Klientské zóny je přizpůsoben designu Internetového bankovnictví. Do budoucna má ČSOB za cíl Klientskou zónu rozšiřovat, například o funkce nahlášení škody online včetně přehledu, jak probíhá likvidace pojistné události.

Expobank: NEO účet nabízíme na rok bezplatně

Expobank navýšila úrok, který nabízí u NEO účtu, a to z dosavadních 0,5 % p.a. na 1,2 % p.a.

NEO účet funguje na principu „bank as a platform“. Jinými slovy slouží účet jako platforma, skrze kterou si můžete sjednat další služby u jiných institucí. Aktuálně umožňuje obchodovat s bitcoiny a investovat do start-upů a do drahých kovů.

Další výhodu nabízí banka těm, kteří si účet založí do konce června 2019. V takovém případě budete mít do konce letošního roku vedení účtu bezplatné. Účet dále bezplatně nabízí výběr peněz z jakéhokoliv bankomatu na světě.

Fio banka: spouštíme Školu investování

Fio banka spustila další ročník Školy investování, kterou nabízí pravidelně na jaře a na podzim ve spolupráci s českou burzou RM-SYSTÉM. V aktuálním třicátém semestru nabídne celkem 38 seminářů v 19 městech po České republice.

Účast i registrace na seminářích je bezplatná.

I tentokrát jsou semináře odstupňované do 3 úrovní podle toho, jak pokročilý investor jste. V první úrovni jsou semináře zaměřeny na základní investiční pojmy a nabízí vhled do světa cenných papírů. Druhý okruh je zaměřen na zahraniční burzy, včetně představení obchodovaných společnosti i ukázky nákupu a prodeje.

Třetí úroveň je pro zkušené investory, které zajímá spekulace na pokles cen akcií, obchodování na úvěr nebo s futures kontrakty.

Pokud chcete některý ze seminářů navštívit, je potřeba si na webu banky vybrat konkrétní úroveň a město, ve kterém chcete seminář absolvovat, a následně se bezplatně zaregistrovat.

Tomu, jak probíhá samotný seminář, jsme se věnovali v několika článcích:

Home Credit: půjčku uvidíte v aplikaci

Home Credit se vydal cestou digitalizace. Svým klientům v březnu umožnil spravovat kreditní kartu, Flexibilní půjčku a úvěr s opakovaným čerpáním skrze novou mobilní aplikaci.

Prozatím je dostupná pouze pro operační systém Android. Verzi pro iOS ale plánuje společnost spustit ještě letos.

V aplikaci zjistíte aktuální výši splátky i instrukce k jejímu zaplacení. Klienti v aplikaci zjistí aktuální zůstatek na kartě, mají přehled o bezúročném období a najdou tam i užitečné informace o produktech. Jednoduše si převedou peníze na běžný účet, prohlédnou si transakční historii anebo zjistí, jaký získali bonus v rámci věrnostního programu Premia. Samozřejmě v aplikaci máme i aktuální slevy u obchodních partnerů Home Creditu, které mohou naši klienti využít, představuje klíčové vlastnosti mobilní aplikace Home Credit Petr Souček, vedoucí týmu aplikace.

Přihlásit se můžete otiskem prstu nebo speciálním kódem. Během letošního roku navíc Home Credit plánuje v aplikaci umožnit i plné sjednání úvěru.

J&T BANKA

J&T BANKA rozšířila svou nabídku fondů o další dva. První nabízí pod názvem J&T RENTIER CZK a tento v sobě kombinuje dluhopisy a akcie. Druhý pak nabízí pod názvem J&T DIVIDEND CZK s tím, že je zaměřen na dividendové akcie.

J&T RENTIER má portfolio složené z defenzivních dluhopisů a dynamické akciové složky. Fond se orientuje na pravidelnou rentu, kterou představují kupony z dluhopisů a dividendy z akcií. Fond pravidelně upravuje míru zastoupení akcií a dluhopisů s ohledem na makroekonomický vývoj, monetární a fiskální politiku v daném regionu a jiné významné události.

Naproti tomu fond J&T DIVIDEND je zaměřený pouze na akcie. Kombinuje domácí a zahraniční tituly.

Nové fondy je možné využít pro jednorázové i pravidelné investování. Doporučený investiční horizont činí u obou fondů tři až pět let. Výnosy lze reinvestovat, anebo si je nechat pravidelně vyplácet. Výplata probíhá dvakrát ročně.

Mastercard: při platbě kartou se ozve znělka

Mastercard začne prezentovat svou značku i zvukovou formou. Při placení se vám tak nově může stát, že se kromě pípnutí po přiložení karty ozve i speciální zvuk, který oznámí, že transakce proběhla správně.

Při akceptaci platby tak nově uslyšíte tuto znělku:

Jak to bude vypadat v praxi, se můžete podívat v dalším videu:

A Mastercard vytvořil i filmovou verzi znělky:

A řadu dalších, které si můžete poslechnout na YouTube kanálu společnosti, přičemž znělky byly nahrány v první polovině února 2019. Společnost kromě toho zavádí i zvukové logo, vyzváněcí tón a čekací melodii telefonních ústředen.

MONETA: úvěr pro podnikatele online a levnější půjčka

MONETA Money Bank nabízí živnostníkům nový komerční úvěr. Sjednat si ho můžete i čistě online, a to na speciální webové stránce. Podle banky trvá celý proces v průměru 15 minut.

Úvěr je sjednáván bez poplatku a v rámci zaváděcí akce dá banka všem první tři měsíce s nulovým úrokem. Úroková sazba začíná na 5,9 % p.a.

Pokud patříte mezi klienty jiných bank, můžete bez dokládání daňového přiznání plně online žádat o úvěr do výše 500 000 Kč.

Stačí si v online kalkulačce na webových stránkách nastavit požadovanou výši úvěru a stisknout tlačítko Sjednat online. Následně vložíte vaše IČO a naskenujete dva doklady totožnosti, typicky občanský a řidičský průkaz. Poté ověříme vaši totožnost prostřednictvím kamery a vyhodnotíme žádost. V případě schválení žádosti stačí online podepsat smlouvu, k čemuž dojde ve chvíli převodu ve výši nejméně jedné koruny z vašeho bankovního účtu u jiné banky. Načerpané finanční prostředky následně obdržíte na podnikatelský účet MONETA Money Bank, a to zpravidla do pěti minut, vysvětluje Erik Howell, senior manažer Small Business &Transactional Banking MONETA Money Bank.

Ke sjednání nezajištěného a neúčelového splátkového úvěru Expres Business do výše 500 000 Kč není nutné předkládat daňové přiznání ani souhlas vašeho manžela nebo manželky. U vybraných profesních skupin, jako jsou například lékaři, notáři, advokáti nebo soudní znalci, banka poskytuje bez dokládání daňového přiznání úvěr do výše 1 500 000 Kč.

Pokud patříte ke stávajícím klientům, můžete úvěr načerpat plně online prostřednictvím mobilního bankovnictví Smart Banka nebo internetového bankovnictví.

Kromě toho banka zlevnila Expres půjčku, která je určená i běžným občanům. Nová úroková sazba začíná na 3,9 % ročně a RPSN činí 4,1 %. Jde o neúčelový spotřebitelský úvěr a sjednat si jej může stávající i potenciální klient banky.

Maximální výše půjčky je 800 000 Kč s dobou splácení maximálně 10 let. Vedení půjčky je bezplatné a kdykoli máte možnost ji částečně či zcela splatit.

Pokud byste chtěli úvěr do 500 000 Kč, můžete o něj zažádat i online. Pro vyšší částku ale musíte navštívit pobočku.

Stávající klienti banky můžou mít půjčku již předschválenou a k dispozici v mobilním nebo v internetovém bankovnictví.

Raiffeisenbank: za sjednání hypotéky 5000 Kč bonus

Pokud si u Raiffeisenbank do pátku 28. června 2019 sjednáte hypotéku, můžete po podpisu smlouvy získat bonus ve výši 5000 Kč. Musíte ale splnit jednu podmínku, a to založit si u banky účet a sjednat si hypotéku ve výši minimálně 1 500 000 Kč s tříletou fixací. Za poskytnutí a správu hypotečního úvěru se neplatí žádný poplatek.

Kromě toho banka v březnu inovovala svou bankovní aplikaci, v rámci které teď nabízí i možnost načítat QR kódy z galerie. Aplikace má také integrovanou ochranu proti malwaru.

Po aktualizaci můžete v aplikaci fulltextově vyhledávat v přehledu transakcí a podepisovat platby pomocí biometrie, a to buď otiskem prstu u operačního systému Android, nebo přes Touch ID a Face ID u operačního systému iOS. Tento typ platby ale můžete provést jen u částek do 5000 Kč.

Možnost podepsání biometrií lze nastavit v nastavení aplikace nezávisle na přihlašování. Můžete si tedy zvolit, zda se chcete pomocí biometrie pouze přihlašovat, podepisovat platby, nebo obojí.

Dále můžete v aplikaci čerpat bonusy na kreditní kartě, nechat si zasílat push notifikace o změnách na účtu, nebo si zobrazit všechny typy bankovních produktů.

Na základě zpětné vazby od klientů byla přidána možnost upravit již odeslané platby do banky. Tapnutím na tlačítko změnit se dostanete do platebního příkazu předvyplněného podle původní platby. Po certifikaci se původní platba smaže a bude platit pouze ta nově zadaná.

Revolut: na kartu si můžete nahrát kupon na pražskou MHD

Pokud cestujete v rámci Prahy a Středočeského kraje regionální dopravou, můžete si nově se systémem PID Lítačka nahrát dlouhodobé časové kupony i na bezkontaktní platební kartu Revolut.

Pokud při registraci využijete speciální promokód, získáte kartu Revolut bezplatně. Následně si prostřednictvím e-shopu PID Lítačka na novou bezkontaktní platební kartu nahrajete dlouhodobý časový kupón a zároveň ho přes Revolut můžete zaplatit.

Cizincům cestujícím po Praze nebude Revolut účtovat poplatky při placení v cizích měnách. Při převodu měn se pak bude držet mezibankovních kurzů, které jsou nižší než standardní kurzy bank či směnáren.

Pokud využíváte aplikaci PID Lítačka na krátkodobé jízdenky, můžete je nově rovněž platit přes Revolut.

Aplikace Revolutu je nově dostupná i v češtině. Sledovat v ní můžete své účty za dopravu a analyzovat své výdaje. V případě nákupu přenosné Lítačky lze pak přes aplikaci sdílet náklady s ostatními.

Kauza WPB Capital pokračuje, soudy budou rozhodovat znovu

O kauze WPB Capital jsme vás informovali v řadě aktualit. Celá kauza má nyní další pokračování. Nejvyšší správní soud totiž rozsudkem z 21. února 2019 vyhověl kasační stížnosti České národní banky a zrušil rozsudek, kterým Městský soud v Praze v červnu 2018 zrušil rozhodnutí bankovní rady ČNB o odejmutí licence družstevní záložně WPB Capital.

Věc bude nyní znovu projednávat Městský soud v Praze, který bude právním názorem Nejvyššího správního soudu vázán.

Česká národní banka v červnu 2014 odebrala záložně WPB Capital povolení působit jako družstevní záložna. Důvodem bylo umělé navyšování kapitálu a nákup směnek v rozporu se zákonem. To se záložně nelíbilo a soudní cestou se bránila. V zářijové aktualitě jsme vás informovali o tom, že Policie obvinila členy představenstva družstva WPB Capital. Ti čelí obvinění z porušení povinností při správě cizího majetku a z porušení předpisů o pravidlech hospodářské soutěže.

Ve čtvrtek 13. září 2018 ale následně nabyl právní moci rozsudek Městského soudu v Praze a družstevní záložna WPB Capital měla od tohoto data opět platnou licenci. Městský soud totiž 15. června 2018 uznal žalobu družstva a označil postup ČNB při odebrání licence za nezákonný a zjevně nepřiměřený. Současně však potvrdil, že ve WPB Capital docházelo k protiprávnímu jednání.

Pak jsme vás v další aktualitě informovali o tom, že ČNB toto rozhodnutí soudu napadla a naopak odebrání licence družstvu hájila.

Následně v říjnu 2018 Nejvyšší správní soud vyhověl žádosti České národní banky o odklad účinku rozsudku Městského soudu v Praze. Přiznání odkladného účinku znamenalo, že ve WPB Capital pokračoval stav likvidace.

Wüstenrot: snižujeme úrokové sazby

Wüstenrot hypoteční banka snížila úrokové sazby u hypoték se sedmiletou fixací. Nově ušetříte dvě desetiny procentního bodu, jelikož úroková sazba začíná na 2,88 %. Wüstenrot nyní nabízí stejné úrokové sazby pro fixace na tři, pět i sedm let.

Nové úrokové sazby platné od 18.3.2019. Autor: Wüstenrot hypoteční banka

Nové úrokové sazby platné od 18. 3. 2019.

Situace na mezibankovním trhu nám dává příležitost zjednodušit a zatraktivnit nabídku prostřednictvím dalšího zvýhodnění našich hypotečních úvěrů, říká Marian Holub, produktový manažer pro hypotéky finanční skupiny Wüstenrot.

ZONKY

Online služba Zonky snížila úrokovou sazbu, která nově začíná na 2,99 % p.a. a RPSN činí 3,63 %. Půjčit si můžete 20 000 – 70 000 Kč se splatností až 7 let. 

Společnost slibuje, že když vše půjde hladce, můžete nabídku půjčky obdržet do dvou minut od podání poptávky a do pěti minut obdržet peníze na účet.

Daně a práce

Poslanecká sněmovna přehlasovala Senát. Daňový balíček prošel v původním znění

Poslanecká sněmovna nepřijala pozměňovací návrhy Senátu, který jí vrátil návrh daňového balíčku k projednání s několika změnami. Naopak si odhlasovala jeho finální podobu v původním znění.

Finální podobu daňového balíčku následně podepsal prezident.

Nezabavitelná částka se od června zvýší

Od června 2019 se zvýší hranice, nad kterou se budou dlužníkům srážet peníze z výplaty. Dlužníkovi bez rodiny se bude od června bez omezení srážet vše nad 25 715 Kč. Dosavadní nezabavitelná částka 16 072 Kč se tak výrazně zvedne.

Investice

Ministerstvo financí nabízí další Dluhopis Republiky

Ministerstvo financí odstartovalo další upisovací období pro Dluhopis Republiky. Zároveň ale oproti minulému období došlo k řadě změn.

Tip do článku - účto fakturace duben

Státní dluhopisy jsou k dispozici do 14. června 2019, a to ve dvou typech. Prvním z nich je již známý reinvestiční státní dluhopis. Tento bude dostupný na kamenných pobočkách distributora a rovněž prostřednictvím elektronického přístupu ke správě majetkovému účtu. Výnos u tohoto dluhopisu je pro následující období stanoven v průměrné výši 1,91 %.

Novinkou v nabídce je dluhopis, který je vhodný zejména pro ty investory, kteří chtějí ochránit své úspory před znehodnocením vlivem růstu cenové hladiny. Výnos z něj bude stanoven přesně podle vývoje spotřebitelských cen a bude navýšen o marži 0,50 % p.a. Výnosy dluhopisu budou reinvestovány jednou ročně. Minimální úroková sazba je garantována ve výši 0,50 % p. a. a splatnost dluhopisu bude 6 let.

Minimální výše jedné objednávky je opět 1000 kusů dluhopisů, přičemž maximální počet kusů dluhopisů, které můžete během upisovacího období objednat, je stanoven na 5 milionů kusů pro jednotlivý typ Dluhopisu Republiky.

Raiffeisen investiční společnost: podílový fond dočasně bez poplatku

Raiffeisen investiční společnost nabízí do čtvrtka 25. dubna 2019 možnost investovat do Raiffeisen zajištěného fondu 103 bez poplatku. Cílem fondu je do 30. dubna 2022 dosáhnout růstu hodnoty podílového listu minimálně o 3 %, tj. na 1,03 Kč. Minimální investovaná částka je 500 Kč, horní omezení investované částky není stanovena.

Vyplacení zhodnocení závisí na dosažení investičního cíle fondu, které bude uskutečňováno alokováním majetku fondu do konzervativních a rizikových nástrojů. Fond je určen konzervativním investorům s přibližně 3letým investičním horizontem, kteří hledají příležitost pro umístění svých finančních prostředků. Fond je vhodný pro všechny, kdo mají byť jen základní znalosti principů a nástrojů kapitálového trhu, říká Jaromír Sladkovský, ředitel Raiffeisen investiční společnosti.

Jakožto investoři byste ale měli být obeznámeni s riziky spojenými s investicemi do dluhopisů i akcií. Měli byste tak být připraveni i na riziko možné ztráty.

Do fondu lze vstoupit i mimo akumulační období, a také z něj vystoupit před koncem zajištěného období, tyto kroky jsou však zpoplatněny, a to až 7 % z investované nebo odkupované částky.

Spotřebitel

Liftago: kromě lidí budeme vozit i balíčky

Český přepravní startup Liftago začal spolupracovat se Zásilkovnou a nově budou řidiči vozit kromě lidí i zásilky.

V novém modelu budou moci řidiči kombinovat poptávky na zásilky i osobní přepravu. V kufru tedy řidič poveze zásilky a mezitím může nabírat pasažéry na blízkých místech. Prakticky si tak za jednu jízdu vydělá dvakrát – za zásilku i za pasažéra.

Spuštění projektů je naplánované na druhé čtvrtletí roku 2019. Služba bude nejdříve dostupná v Praze včetně okrajových zón a dále pak v Brně a v Ostravě. Spolupráce bude fungovat tak, že si objednáte své zboží v e-shopu spolupracujícím se Zásilkovnou, z nabídky si vyberete express doručení a následně je vybrán nejbližší Liftago řidič. Ten zboží vyzvedne ve skladu e-shopu a doveze vám ho.

Taková služba se bude hodnotit jako prémiová a její cena bude vyšší než za standardní doručení zásilky. Na druhou stranu ale Zásilkovna nabídne záruku doručení zásilky do hodiny nebo 90 minut.

V budoucnu chystá Liftago spolupráci i s dalšími subjekty. Ve všech případech se bude jednat o hráče na poli e-commerce či městské logistiky, které momentální stav zásilkových sítí brzdí v rozvoji. V mnoha případech jsme zjistili, že kapacita našich řidičů je mnohem větší než standardních rozvozových služeb, uzavírá Ondřej Krátký.

RegioJet: s jízdenkou sleva 999 Kč na CAR4WAY

RegioJet vám nově nabídne možnost využít carsharingové služby CAR4WAY. Ve chvíli, kdy si budete rezervovat na vlak či autobus s konečnou jízdou v Praze či Brně, vám systém nabídne slevu na registraci do CAR4WAY ve výši 999 Kč, takže zaplatíte jen 1 Kč. Současně získáte 60 minut bezplatné jízdy sdíleným vozem.

Jako zákazník si následně vyberete auto, se kterým chcete jezdit, a po jízdě jej můžete vrátit v jakékoli vyznačené lokalitě daného města. Celá služba je samoobslužná.

Pokud se v systému rozhodnete nabídky využít, přijde vám spolu s jízdenkou na autobus či vlak také kód a odkaz, kde se přihlásíte do systému CAR4WAY a provedete svou registraci za zvýhodněnou cenu 1 Kč a zároveň získáte bonus 60 minut jízdy.

Rekola obnovila provoz i ceník

Ke konci března se do ulic začala vracet růžová Rekola. Společně s tím ale došlo ke změně ceníku.

Jednou z variant je měsíční předplatné. To stojí 195 Kč na 30 dní a máte v něm neomezený počet 30minutových jízd. Předplatné přitom platí na všechna města, kde růžová kola jezdí. Pokud ale máte platební kartu Hello bank! a přidáte si ji jako platební metodu do aplikace, vyjde vás měsíční předplatné jen na 97 Kč za měsíc.

Pokud budete chtít využívat jen jednorázové jízdy, i tady se podmínky mění. Nově se jízdy budou účtovat po 30 minutách. Rekola pak v každém městě zavedou pravidlo, že těchto 30 minut bude stát stejně, jako by stála 30minutová jízdenka na MHD.


Město Cena za 30 minut jízdy
Praha 24 Kč
Brno 18 Kč
České Budějovice 16 Kč
Olomouc 16 Kč
Liberec 24 Kč
Frýdek-Místek 12 Kč

Dále se mění i pravidla, za jakých sponzoruje některé jízdy Hello bank! Dříve byly bezplatné všechny jízdy do 15 minut. Nově má ale každý uživatel bezplatných jen prvních 10 jízd na 15 minut.

Pokud vlastníte MultiSport kartu, máte denně bezplatné 2 jízdy na 60 minut.

Bikesharingová společnost ale chystá i další města a novinky. V průběhu jara se v Praze rozjedou naše vlastní elektroREkola. Našli jsme skvělého partnera – innogy, dodavatele energií, který nám náš sen pomůže splnit. Podrobnosti o spolupráci, ceník i to, kde budou moci uživatelé elektroREkola parkovat, včas prozradíme, ​ říká Vítek Ježek, zakladatel a ředitel firmy Rekola Bikesharing.

Službu můžete využívat přes mobilní aplikaci ​Rekola nebo webový prohlížeč​.

Rohlík.cz: nakupujte podle receptu

Český online supermarket Rohlík.cz začal nabízet novou službu, a sice nakupování podle receptů. V praxi vypadá nakupování tak, že si v online supermarketu vyberete konkrétní recept a po prokliku vám systém nabídne suroviny, které na jeho uvaření budete potřebovat.

Suroviny jsou řazeny do jednotlivých kategorií podle druhu. Když budete vařit například guláš, nabídne vám systém po prokliku kategorie jako „maso“, „cibule“ a další. V každé kategorii si pak můžete vybrat konkrétní surovinu. Na výběr budete mít z více druhů masa, cibule, smetany atd., přičemž se vždy bude jednat o suroviny, které jsou na daný recept vhodné.

Rohlík.cz chce v rámci tohoto typu nákupů nabízet jak maso z bio chovu nebo zeleninu z bio ekologického zemědělství, tak klasický sortiment. Zároveň chce nabízet i typy surovin, které se běžně v supermarketu dají sehnat jen obtížně, jako ústřice a další.

Aktuálně je na webu v nabídce okolo 60 receptů. Do konce roku 2019 chce ale společnost nabízet přibližně 200 receptů. Všechny jsou od Romana Vaňka z jeho kuchařek, jelikož Roman Vaněk se stal novým ambasadorem společnosti.

Časem chce online supermarket nabízet i sezónní recepty, spojené například s Velikonocemi, Vánocemi nebo letním grilováním.

trochu jiné verzi nabízí nakupování podle receptu i Košík.cz. Tam se vám po zobrazení receptu ukáže možnost suroviny rovnou přidat do košíku, avšak bez možnosti výběru z konkrétní kategorie.

UniCredit Leasing: spustili jsme e-shop na ojetiny

UniCredit Leasing spustil nový e-shop, na kterém si můžete vybrat a zakoupit ojeté auto. V nabídce jsou desítky referenčních a ojetých vozidel UniCredit Fleet Management a UniCredit Leasing. Všechna auta jsou s prověřenou minulostí.

Vybírat můžete podle různých kriterií, jako je značka, cena či model auta, případně podle orientační výše měsíční splátky.

Kromě nabídky vozů jsou na e-shopu k dispozici také detailní informace o vozidlu. Financování vozidel z nabídky e-shopu zajišťuje UniCredit Leasing.

Autor článku

Psaním jsem skloubila své znalosti ze studií financí a žurnalistiky. Ráda se učím nové věci, tančím a běhám.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).