Hlavní navigace

Kam na výlet za bankami, cennými papíry a penězi?

13. 3. 2019
Doba čtení: 5 minut

Sdílet

 Autor: Depositphotos
Blížící se jaro s sebou přináší i příslib výletů a poznávání zajímavých míst. A ta se najdou i v oblasti financí. Přinášíme vám proto řadu tipů, kam vyrazit za různými expozicemi jak v České republice, tak třeba i na Slovensku, v Německu nebo ve Švédsku.

Pokud se zajímáte o bankovnictví, cenné papíry nebo o peníze, resp. nejen proto, že některé finanční produkty sami využíváte nebo že finance a bankovnictví studujete, nabízím vám v tomto článku několik tipů na místa, kam se zajet podívat a dozvědět se tam řadu zajímavých informací. Níže uvedené informace vycházejí především z mých osobních pozitivních zkušeností.

Podrobnosti o adrese doporučených expozic, o jejich otevírací době atp. si můžete bez problémů najít na jejich internetových stránkách.

Kam po České republice

Řadu zajímavých míst spojených s bankami a penězi je možné navštívit i v rámci České republiky.

Expozice České národní banky „Lidé a peníze“

Doporučuji zejména návštěvu expozice Lidé a peníze, která je umístěna v budově centrály České národní banky v Praze a také v budově její pobočky v Brně. Při její prohlídce se dozvíte řadu informací nejenom o vývoji peněz od pazourků k digitálním penězům a čipům, ale také o vývoji měny a financí v Čechách a na Moravě, a to včetně vývoje naší centrální banky od jejího založení. Důležité je, že vstup do expozice je bezplatný.

Vlašský dvůr v Kutné Hoře

Kutná Hora je úzce spojena s těžbou stříbra a ražbou našich nejznámějších stříbrných mincí – českých grošů. Památkou na jejich ražby je České muzeum stříbra, umístěné v bývalé mincovně neboli ve Vlašském dvoře.

V průběhu jeho prohlídky se dozvíte všechny informace o celém procesu výroby, resp. ražby mincí ve středověku a o lidech, kteří se zabývali touto činností.

Osobně jsem tuto expozici navštívil několikrát a vždy jsem se zde setkal s perfektními průvodci, pravděpodobně vysokoškolskými studenty.

Muzeum „Královská mincovna“ v Jáchymově

Významnou stříbrnou mincí, která byla ražena v Čechách, je stříbrný tolar, jehož rodištěm je město Jáchymov. Název této mince žije i v dnešní době, a to v podobě měny dolar.

Jestli se chcete o tolaru dovědět více, navštivte budovu bývalé jáchymovské mincovny, ve které se v současnosti nachází muzeum Královská mincovna.

Východočeské muzeum Pardubice a jeho numismatická expozice

Velmi poučná je také numismatická expozice Peníze v Čechách 1520–1620, která se nachází v překrásných prostorách Východočeského muzea v Pardubicích.

Při její prohlídce se dozvíte řadu zajímavých informací o domácích i o zahraničních mincích, které byly u nás používány v době renesance. Po expozici se pohybujete sami, tedy bez průvodce, takže si sami určujete rychlost studia vystavených materiálů a četby jejich podrobných popisů.

Osobně jsem tuto expozici několikrát navštívil a byl jsem jí opravdu nadšený.

Regionální muzeum v Teplicích

Regionálním muzeu v Teplicích, které je umístěno ve zdejším zámku, můžete obdivovat exponáty v tzv. numismatickém kabinetu. Vystavené mince i papírová platidla návštěvníky seznamují s vývojem platidel, která byla používána na našem území od nejstarších dob až po současnost.

Numismatická expozice je součástí jedné z prohlídkových tras, kterou vás provází výklad průvodce. Jinak řečeno, vedle numismatického kabinetu si můžete, resp. vlastně musíte prohlédnout také další (ale opravdu zajímavé) zámecké expozice.

Při svojí návštěvě jsem ovšem měl veliké štěstí – byl jsem toho dne totiž jediným návštěvníkem a velice sympatická a milá průvodkyně byla tak laskavá, že mi na prohlídku exponátů poskytla poněkud více času, než je obvyklé.

Zajímavosti za českými hranicemi

Za zajímavými bankovními, resp. finančními zážitky můžete ovšem vyrazit také do zahraničí. Ovšem bez znalosti cizích řečí (zejména angličtiny, event. němčiny) se neobejdete, což pro vás určitě není žádný problém.

Velká Británie

Jako poněkud neobvyklý turistický cíl v Londýně slouží muzeum Bank of England, které je umístěno přímo v budově této centrální banky. Vstup je z Bartholomew Lane, nedaleko stanice metra Bank. Za vstup do jeho rozsáhlé expozice se neplatí. Osobně jsem jeho expozice několikrát navštívil a pokaždé jsem se v nich dozvěděl něco nového.

Rakousko

Rovněž centrální banka Rakouska (Österreichische Nationalbank) provozuje vlastní expozici, nazvanou Geldmuseum.

Německo – Frankfurt nad Mohanem

Při vašich cestách po Německu vás možná překvapí, že burzu cenných papírů ve Frankfurtu nad Mohanem mohou navštívit také ti, kteří nevyužívají jejích služeb.

Jinak řečeno, navštívit ji můžete osobně i jako neodborníci a od velmi ochotných odborníků si nechat podrobně vyložit průběh a principy burzovních obchodů. K dispozici máte také mnoho poučných materiálů o burzovních obchodech, které si můžete vzít s sebou domů.

Osobně jsem burzu cenných papírů ve Frankfurtu nad Mohanem poprvé navštívil již na jaře 1990 a byl jsem jejím prostředím i atmosférou velmi nadšen.

Když už budete ve Frankfurtu nad Mohanem, můžete rovněž navštívit tamní Peněžní muzeum Německé centrální banky (Geldmuseum der Deutschen Bundesbank). Tato expozice je velmi rozsáhlá a dozvíte se v ní mnoho informací nejenom o hotovosti, ale např. také o provádění měnové politiky.

Německo – Berlín

Velice rozsáhlou numismatickou expozici (tzv. mincovní kabinet neboli Münzkabinett) naleznete v Bode-Museu v Berlíně. Jedná se o několik rozlehlých sálů, ve kterých jsou vystaveny a samozřejmě také popsány mince z nejrůznějších historických epoch.

V předsálí této expozice, která zaujme především numismatiky, si rovněž můžete zakoupit odborné numismatické publikace.

Německo – Drážďany

Podnětná pro vás může rovněž být návštěva mincovního kabinetu (německy Münzkabinett), která se nachází v Rezidenčním zámku (Residenzschloss) v Drážďanech.

Zdejší expozice je zaměřena na historii mincovnictví v Sasku, spojenou především se saským vládnoucím rodem Wettinů – takže před jeho návštěvou vám doporučuji nastudovat příslušné stránky z učebnic dějepisu.

Mincovní kabinet nelze navštívit samostatně, ale jenom společně s dalšími skutečně zajímavými expozicemi. Protože se ovšem v prostorách zámeckých expozic můžete pohybovat samostatně bez průvodce, prohlížením mincí můžete strávit tolik času, kolik ho potřebujete (samozřejmě v rámci otevírací doby).

Přiznám se, že tato expozice na mne udělala opravdu velký dojem.

Švédsko

Pojedete-li dále na sever, navrhuji vám navštívit expozice Švédské centrální banky (neboli Sveriges Riksbank), konkrétně

  • tzv. Tumbabruks museum, ve kterém se dozvíte informace o švédských bankovkách a o jejich výrobě,
  • Královský mincovní kabinet, ve kterém je vystavena sbírka švédských platidel, a to včetně středověkých mincí.

Slovensko – Kremnica

Máte-li zájem dozvědět se něco o historii a současnosti mincovny ve středoslovenském městě Kremnica, navštivte tamní Muzeum mincí a medailí. V něm se dozvíte zajímavé informace i o českých dějinách, protože tato mincovna sloužila i jako mincovna Československé republiky.

skoleni_29_6

Muzeum bylo založeno již v roce 1890 a od roku 1994 je organizační součástí Národní banky Slovenska.

Malé přání na závěr

Ať už se vydáte kamkoliv, přeji vám co nejlepší zážitek a co nejvíce nových poznatků.

Autor článku

Autor se dlouhodobě věnuje tématům bankovních služeb.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).